ԵՆԲ-ն ներդրումներ է կատարում Հայաստանում մանկապարտեզների անվտանգության և էներգաարդյունավետության բարելավման ուղղությամբ
Հոկտեմբերի 26-ին Եվրոպական ներդրումային բանկը (ԵՆԲ) և Երևան քաղաքը ստորագրեցին Հայաստանի մայրաքաղաքի վեց մանկապարտեզների հիմնանորոգման, էներգաարդյունավետության և սեյսմակայունության բարելավման վերաբերյալ աշխատանքային պայմանագրեր: Այս մասին գրում է EU Neighbours East-ը։
Հիմնանորոգման միջոցները կհատկացվեն Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրի շրջանակում, որն իրականացվում է 15 ԵՆԲ-ի և Արևելյան Եվրոպայի էներգախնայողության և շրջակա միջավայրի գործընկերության (E5P) բազմադոնոր հիմնադրամի 15 միլիոն եվրո ներդրումով: Ծրագրի նպատակն է բարելավել Երևանի 90 մանկապարտեզների էներգաարդյունավետությունը, սեյսմակայունությունը և սանիտարական պայմանները:
Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրով ֆինանսավորվում են շենքերի ջերմամեկուսացումը, ջեռուցման, հովացման և օդափոխության համակարգերի բարելավումը, ուժեղ երկրաշարժերին դիմակայելու համար սանդուղքների ամրացումը և սահմանափակ շարժունակություն ունեցող մարդկանց հարմարեցումը:

EIB invests in safer and energy-efficient kindergartens in Armenia
On 26 October, the European Investment Bank (EIB), the bank of the European Union, and the city of Yerevan signed work contracts for refurbishment, energy efficiency and seismic stability improvements in six kindergartens throughout the capital city of Armenia.
As the EU Neighbors East platform reports, the funds for the upgrades will be disbursed as part the Yerevan Energy Efficiency Project, a €15 million investment from the EIB and the Eastern Europe Energy Efficiency and Environment Partnership (E5P) multi-donor fund. The project aims to improve energy efficiency, seismic stability, and the sanitary conditions of 90 kindergartens in Yerevan.
The Yerevan Energy Efficiency Project finances insulation, improvement of heating, cooling and ventilation systems, reinforcing staircases to withstand stronger earthquakes, and adaptation for people with limited mobility.