Փաշինյանն անցնում է սահմանները. Տիգրան Աբրահամյան
«ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը Նիկոլ Փաշինյանի հետ քննարկման մեկ օրակարգ ունի, դա նրա հրաժարականի օրակարգն է»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց խմբակցության պատգմավոր Տիգրան Աբրահամյանն՝ անդրադառնալով երեկ Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկին ընդդիմադիր խմբակցություններին՝ հանդիպել և քննարկում ծավալել։
Ըստ նրա, եթե կա քննարկելու թեմա, խորհրդարանն ուներ մի քանի հնարավորություններ. «Առաջինը՝ կապված տարբեր պաշտոնատար անձանց հետ՝ ԱԱԾ տնօրենի, պաշտպանության նախարարի, գլխավոր դատախազի, մեկ ամսից ավելի է անցել, ինչ խորհրդարանական ընդդիմադիր խմբակցությունները դիմել էին և պարզաբանումներ պահանջել տարբեր հարցերի շուրջ։ Այդ հնարավորությունները վերոնշյալ պաշտոնատար անձիք չէին օգտագործել և խորհրդարան չէին եկել»։
Տ. Աբրահամյանի խոսքով, հաջորդ հնարավորությունը, Սահմանադրությամբ նախատեսված եղանակով հրատապ քննարկման ձևաչափն էր, որի թեման շփման գծում ստեղծված իրավիճակն էր, սահմանզատման հարցերն էին, պահանջվող պաշտոնյաներն էին՝ ԱԳ նախարար, ԱԱԾ տնօրեն, պաշտպանության նախարար. «Սակայն իշխանությունը ներգրավել էր ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի հրամանատարին և ԶՈւ Գլխավոր շտաբի պետի տեղակալին, որոնք իրավասու չէին պատասխանելու օրակարգին վերաբերող հարցերի 90 տոկոսին, մյուս 10 տոկոսի մասով, կարելի է ասել, բովանդակություն, կարևորություն պարունակող որևէ պատասխան չի եղել»։
«Իսկ կոնկրետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպման օրակարգի հետ կապված մեր խմբակցության քարտուղարն արդեն տեղեկացրել է՝ դա նրա հրաժարականի օրակարգն է, որի շուրջ կարելի է նրա հետ հանդիպել և խոսել»,- ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավորը։
Ըստ նրա, Նիկոլ Փաշինյանը այն ձևաչափերով, որով հանդես է գալիս կառավարության հետ հարցուպատասխանի, կառավարության ծրագրի ներկայացման ժամանակ, ըստ էության, չի պատասխանում հարցերին, անցնում է սահմանները, շատ դեպքերում վերոնշյալ հարցից փախուստի դիմելու համար անդրադառնում է լրիվ այլ բնույթի հարցերի, որոնք օրվա օրակարգի հետ կապ չունեին։
«Այդ պարագայում Նիկոլ Փաշինյանի հետ նստելու, որևէ հարց քննարկելու նպատակահարմարություն չեմ տեսնում»,- կրկնեց Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա նշեց, որ իշխանության նպատակն է տպավորություն ստեղծել, թե ջերմ հարաբերություններ են տիրում խորհրդարանում, խորհրդարանից դուրս, իր համար առաջին հայացքից տհաճ տպավորություն է ստեղծում։

The With Honor opposition faction in the Armenian parliament has nothing to discuss with Nikol Pashinyan other than the issue of his resignation, MP Tigran Abrahamyan from the same faction told reporters on Thursday.
His comments came after Pashinyan invited the two opposition parliamentary factions to hold a discussion on Wednesday.
Abrahamyan noted the authorities had missed the opportunity to discuss various issues with the opposition. He recalled that the National Security Service (NSS) director, defense minister and prosecutor general ignored the opposition call to appear before the parliament and provide clarifications on the border issues.
In addition, the MP said instead of the foreign minister, NSS chief and defense minister, the commander of the NSS border troops and the deputy chief of the army’s General Staff were involved in the urgent parliamentary debates on the border situation and demarcation issues.
“The latter were not authorized to answer 90% of the questions on the agenda,” Abrahamyan said, adding the officials provided no significant information with regard to the other issues raised.
"As for a meeting with Nikol Pashinyan, the secretary of our faction has already announced that its can only focus on his resignation,” the MP said.
In Abrahamyan’s words, Pashinyan, in fact, fails to answer the questions addressed to him during a Q&A session in the parliament, is “crossing the line” and addressing a completely different issue to avoid answering a question.
“Therefore, I don’t consider it expedient to meet with Nikol Pashinyan to discuss any issue,” Abrahamyan said.