Փաշինյանն անցնում է սահմանները. Տիգրան Աբրահամյան
«ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը Նիկոլ Փաշինյանի հետ քննարկման մեկ օրակարգ ունի, դա նրա հրաժարականի օրակարգն է»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց խմբակցության պատգմավոր Տիգրան Աբրահամյանն՝ անդրադառնալով երեկ Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկին ընդդիմադիր խմբակցություններին՝ հանդիպել և քննարկում ծավալել։
Ըստ նրա, եթե կա քննարկելու թեմա, խորհրդարանն ուներ մի քանի հնարավորություններ. «Առաջինը՝ կապված տարբեր պաշտոնատար անձանց հետ՝ ԱԱԾ տնօրենի, պաշտպանության նախարարի, գլխավոր դատախազի, մեկ ամսից ավելի է անցել, ինչ խորհրդարանական ընդդիմադիր խմբակցությունները դիմել էին և պարզաբանումներ պահանջել տարբեր հարցերի շուրջ։ Այդ հնարավորությունները վերոնշյալ պաշտոնատար անձիք չէին օգտագործել և խորհրդարան չէին եկել»։
Տ. Աբրահամյանի խոսքով, հաջորդ հնարավորությունը, Սահմանադրությամբ նախատեսված եղանակով հրատապ քննարկման ձևաչափն էր, որի թեման շփման գծում ստեղծված իրավիճակն էր, սահմանզատման հարցերն էին, պահանջվող պաշտոնյաներն էին՝ ԱԳ նախարար, ԱԱԾ տնօրեն, պաշտպանության նախարար. «Սակայն իշխանությունը ներգրավել էր ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի հրամանատարին և ԶՈւ Գլխավոր շտաբի պետի տեղակալին, որոնք իրավասու չէին պատասխանելու օրակարգին վերաբերող հարցերի 90 տոկոսին, մյուս 10 տոկոսի մասով, կարելի է ասել, բովանդակություն, կարևորություն պարունակող որևէ պատասխան չի եղել»։
«Իսկ կոնկրետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպման օրակարգի հետ կապված մեր խմբակցության քարտուղարն արդեն տեղեկացրել է՝ դա նրա հրաժարականի օրակարգն է, որի շուրջ կարելի է նրա հետ հանդիպել և խոսել»,- ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավորը։
Ըստ նրա, Նիկոլ Փաշինյանը այն ձևաչափերով, որով հանդես է գալիս կառավարության հետ հարցուպատասխանի, կառավարության ծրագրի ներկայացման ժամանակ, ըստ էության, չի պատասխանում հարցերին, անցնում է սահմանները, շատ դեպքերում վերոնշյալ հարցից փախուստի դիմելու համար անդրադառնում է լրիվ այլ բնույթի հարցերի, որոնք օրվա օրակարգի հետ կապ չունեին։
«Այդ պարագայում Նիկոլ Փաշինյանի հետ նստելու, որևէ հարց քննարկելու նպատակահարմարություն չեմ տեսնում»,- կրկնեց Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա նշեց, որ իշխանության նպատակն է տպավորություն ստեղծել, թե ջերմ հարաբերություններ են տիրում խորհրդարանում, խորհրդարանից դուրս, իր համար առաջին հայացքից տհաճ տպավորություն է ստեղծում։

Пашинян переходит границы – Тигран Абрамян
«У фракции НС «Честь имею» есть только одна повестка обсуждения с Николом Пашиняном – это повестка его отставки»,- в беседе с журналистами в парламенте заявил депутат фракции Тигран Абрамян, коснувшись вчерашнего предложения Никола Пашиняна оппозиционным фракциям – встретиться и начать обсуждение.
По его словам, если было что обсуждать, то у парламента имелось несколько возможностей:
«Первая, связанная с разными должностными лицами – директором СНБ, министром обороны, генеральным прокурором, прошло больше месяца с того момента, как оппозиционные фракции обратились за разъяснениями по разным вопросам. Упомянутые должностные лица эти возможности не использовали и в парламент не пришли».
По словам Т. Абрамяна, следующая возможность – формат срочного обсуждения, предусмотренного Конституцией, темой которого была ситуация на линии соприкосновения, вопросы делимитации, должны были присутствовать министр иностранных дел, директор СНБ, министр обороны. Однако власть привлекла командующего пограничными войсками СНБ и заместителя начальника Генерального штаба ВС, которые не уполномочены отвечать на 90% вопросов повестки, а по остальным 10%, можно сказать, какого-либо содержательного, содержащего важную информацию ответа не было.
«А что касается конкретно повестки встречи с Николом Пашиняном, секретарь нашей фракции уже сказал – это повестка его отставки, вокруг которой можно с ним свтретиться и поговорить»,- сказал депутат.
По его словам, Никол Пашинян, выступая во время правительственного часа, во время представления программы правительства, по сути, не отвечает на вопросы, переходит границы, в ряде случаев, с целью избежать ответа на данный вопрос, переходит к абсолютно другого плана вопросам, которые не имеют отношения к данной конкретной повестке.
«В данных условиях я не считаю целесообразным обсуждать какой-либо вопрос с Николом Пашиняном», - повторил Т. Абрамян.
Он отметил, что цель власти – создать впечатление, что в парламенте, вне парламента царят теплые отношения, и это оставляет неприятное ощущение.