Սանասար-Բաղդասարը, Ալիև-Էրդողանն ու Փաշինյանը
Ղարաբաղյան պատերազմի ավարտից գրեթե մեկ տարի անց սյունեցի պատգամավոր Աննա Գրիգորյանը հայկական կողմի կրած պարտությունը համարում է միտումնավոր սխալների համակցության արդյունք։
«Հաշվի առնելով, թե պատերազմից հետո ինչ հռետորաբանությամբ է հանդես գալիս իշխանությունը Արցախը մոռացության մատնելու վերաբերյալ, կարելի է ասել, այո, նրանց թիվ մեկ նպատակը մարդկանց ուղեղներից ու գիտակցությունից Արցախը ջնջելն է, ճիշտ այնպես, ինչպես անում են Շուշիի դեպքում»,-ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանը։
Նա նշեց, որ ԱԺ ամբիոնից գեթ մեկ անգամ Նիկոլ Փաշինյանը չի հայտարարել, որ Արցախն Ադրբեջանի կազմում չի լինելու, «չնայած ես խնդել եմ, որ շատ հստակ այդ արձանագրումն անի»։
«Մինչև այսօր չեն խոսում դեօկուպացիայի մասին։ Հետևաբար ակնհայտ է, որ այս իշխանությունները քաղաքականություն են տանում, որպեսզի Արցախը մեզանում մոռացության մատնվի։ Հենց այս համակցության մեջ պետք է ասել, որ միտումնավոր Հայաստանն ու Արցախը պարտության տանելու քաղաքականություն է տարվում»,- նշեց Գրիգորյանը։
Սյունեցի պատգամավորի պնդմամբ, Սյունիքում տարածքների հանձման հետ կապված մեկ դրվագով արդեն կարելի է արձանագրել պետական շահի դավաճանության փաստ։
«Դեկտեմբերի 18-ին, չնայած որևէ կերպ նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթով սահմանված չէր, Կովսականից ու Սանասարից հետ են քաշվել զորքերը, ինչպես երեկ Փաշինյանը հայտարարեց իր միանձնյա որոշման արդյունքում։ Ինքը կարո՞ղ էր նման որոշում կայացնել։ Իրավապահ համակարգը պետք է արձագանքի դրան։ Նա հայտարարում է, «արել եմ, որովհետև ունեի համոզմունք, որ Սյունիքին վտանգ է սպառնում»։ Այսինքն, հնչեցնում է ոչ թե փաստեր, այլ ասում է՝ ունի համոզմունք»,- ընդգծեց Գրիգորյանը։
Անդրադառնալով Փաշինյանի հիմնավորմանը, թե Սանասարն ու Կովսականը հանձնել է Ադրբեջանին՝ ռազմավարական նշանակության ճանապարհները փրկելու համար, Գրիգորյանն այն անհեթեթ որակեց, նշելով, որ այսօր Գորիս-Կապան, Կապան-Ճակատեն հատվածներն ադրբեջանական վերահսկողության ներքո։
«Ես ու իմ ընկերները շատ հաճախ ենք խոսում Սանասարի ու Կովսականի անհիմն, առանց իրավական հիմքի հանձնման մասին, մինչդեռ Նիկոլ Փաշինյանը, ծաղրական կերպով ասում է, Սանասարն ու Բաղդասարը։ Այդ նրա «Բաղդասար» ասած հատվածում Ալիևն ու Էրդողանը հանդիպում են, քննարկում լուրջ տարածաշրջանային ճանապարհային հարցեր, իսկ Փաշինյանն ուղղակի ծաղրանքով է խոսում այդ տարածքի մասին»,- նշեց նա։
Աննա Գրիգորյանը միաժամանակ ընդգծեց, որ 2020թ. հոկտեմբերի 18-ին Նիկոլ Փաշինյանը գնում է Սյունիք ու համայնքապետերին ասում, որ պետք է կազմակերպել Սյունիքի ինքնապաշտպանություն։
«Մեր գործընկերներց մեկը շատ լեգիտիմ հարց է բարձրացնում. Հոկտեմբերի 18-ին Դուք արդեն գիտեի՞ք, որ այդ բոլոր տարածքները հանձնվել են ու պետք է անցնել Սյունիքի ինքնապաշտպանությանը։ Այս հարցին դեռ պատասխան չկա, թե ինչու հոկտեմբերի 18-ին մենք պետք է մտածեինք Սյունիքի ինքնապաշտպանության մասին։ Բայց իհարկե համայնքապետերը կառուցել են պինդ բնագիծ, համոզված լինելով, որ նահանջ չի լինելու, մինչև դեկտեմբերի 17-ը, երբ եղավ Նիկոլ Փաշինյանի հրամանը»,- ասաց նա։

Санасар-Багдасар, Алиев-Эрдоган и Пашинян
Спустя почти год после развязанной Азербайджаном войны против Республики Арцах депутат из Сюника Анна Григорян понесенное армянской стороной поражение считает результатом совокупности совершенных умышленно ошибок.
«Принимая во внимание риторику власти после войны о забвении Арцаха, можно сказать, что их цель номер один – стереть Арцах из мозга и сознания людей, точно так, как они это делают в случае с Шуши (ныне оккупированная Азербайджаном культурная столица Арцаха. – Ред.)», – сказала депутат от фракции «Армения» Анна Григорян.
Она отметила, что Никол Пашинян ни разу не заявил с трибуны НС, что Арцах не будет в составе Азербайджана, «хотя и просила его очень четко это констатировать».
«До сих пор они не говорят о деоккупации. Посему очевидно, что эти власти проводят политику, направленную на то, чтобы Арцах был забыт нами. Именно в этом контексте нужно говорить, что проводится политика сознательного ведения Армении и Арцаха к поражению», – сказала Григорян.
По словам депутата от Сюника, факт предательства государственных интересов уже можно зафиксировать по одному эпизоду, связанному со сдачей территорий в Сюнике.
«18 декабря, хотя это не было прописано в трехстороннем заявлении Еревана, Москвы и Баку  от 9 ноября 2020 года, войска были выведены из Ковсакана и Санасара, как заявил вчера Пашинян, в результате его единоличного решения. Мог ли он принять такое решение? Правоохранительная система должна отреагировать на это. Он заявляет: "Я поступил так, потому что был убежден, что Сюнику угрожает опасность". То есть он озвучивает не факты, а говорит о своей убежденности», – подчеркнула Григорян.
Касаясь довода Пашиняна о том, что он сдал Санасар и Ковсакан Азербайджану для спасения стратегически важных дорог, Григорян назвала это абсурдом, отметив, что сегодня дорожные участки Горис-Капан, Капан-Чакатен находятся под азербайджанским контролем.
«Мы с товарищами часто говорим о необоснованной сдаче Санасара и Ковсакана, без законных на то оснований, а Никол Пашинян насмешливо говорит – Санасар и Багдасар. На этом называемом им "Багдасар" участке встречаются Алиев и Эрдоган, обсуждают серьезные региональные дорожные вопросы, а Пашинян говорит об этой территории с насмешкой», – указала она.
При этом Анна Григорян подчеркнула, что 18 октября 2020 года Никол Пашинян поехал в Сюник и сказал главам общин, что необходимо организовать самооборону Сюника.
«Один из наших коллег поднял вполне легитимный вопрос. Вы уже знали 18 октября, что все эти территории сданы и нужно переходить к самообороне Сюника? Пока нет ответа на вопрос, почему мы должны были думать о самообороне Сюника 18 октября. Но, конечно, главы общин выстроили крепкий рубеж, будучи уверенными, что отступления не будет, до 17 декабря, когда последовал приказ Никола Пашиняна», – указала она.