ՀՀ դեսպանն ու Իրանի քաղաքաշինության նախարարը քննարկել են Գորիս-Կապան այլընտրանքային ճանապարհին առնչվող հարցեր
Հոկտեմբերի 28-ին տեղի է ունեցել ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանի հանդիպումը ԻԻՀ ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար Ռոստամ Ղասեմիի հետ։
Ինչպես հայտնում են ՀՀ դեսպանությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Գորիս-Կապան այլընտրանքային ճանապարհի, «Հյուսիս-հարավ» մայրուղու շինարարական աշխատանքներին և «Պարսից ծոց-Սև ծով» տրանսպորտային միջանցքին առնչվող հարցեր։ Երկուստեք կարևորվել է նշյալ ծրագրերի իրականացումը։
Հայտնելով, որ ավարտին են մոտենում Գորիս-Կապան այլընտրանքային ճանապարհի շինաշխատանքները, և ընդգծելով 2022թ-ից Հայաստանում մեկնարկվող ճանապարհաշինարարական մեծ ծրագրի մասին` դեսպան Թումանյանը կարևորել է իրանական ընկերությունների մասնակցության հնարավորությունը այդ ծրագրին։
Հանդիպման վերջում նախարար Ղասեմին, փոխանցելով իրանական կողմի համագործակցության պատրաստակամության մասին, շնորհակալություն է հայտնել դեսպան Թումանյանին կատարած աշխատանքի համար` հույս հայտնելով, որ ապագայում ևս կշարունակվի հայ-իրանական համագործակցությունը և կյանքի կկոչվեն նոր ծրագրեր։
Հիշեցնենք, որ Արտաշես Թումանյանը հետ է կանչվել Իրանում ՀՀ դեսպանի պաշտոնից ու Իրանում ՀՀ նոր դեսպան է նշանակվել Արսեն Ավագյանը։

Посол Армении и министр градостроительства Ирана обсудили вопросы, связанные с альтернативной дорогой Горис-Капан
Накануне, 28 октября, состоялась встреча посла Республики Армения в ИРИ Арташеса Туманяна с министром дорог и градостроительства Исламской Республики Иран Ростамом Гасеми.
Как сообщают из посольства РА, в ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся строительных работ альтернативной дороги Горис-Капан, трассы «Север-Юг» и транспортного коридора «Персидский залив-Черное море». Стороны отметили важность реализации указанных программ.
Сообщив, что работы по строительству альтернативной дороги Горис-Капан близятся к завершению, и отметив стартующую с 2022 года в Армении крупную программу дорожного строительства, посол Туманян отметил важность возможности участия иранских компаний в этой программе.
В завершение встречи министр Гасеми, выразив готовность иранской стороны к сотрудничеству, поблагодарил посла Туманяна за проделанную работу, выразив надежду, что в будущем армяно-иранское сотрудничество будет продолжено, будут реализованы новые программы.
Напомним, Арташес Туманян отозван с должности посла РА в Иране, а новым послом Армении в ИРИ назначен Арсен Авагян.