ՀՀ դեսպանն ու Իրանի քաղաքաշինության նախարարը քննարկել են Գորիս-Կապան այլընտրանքային ճանապարհին առնչվող հարցեր
Հոկտեմբերի 28-ին տեղի է ունեցել ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանի հանդիպումը ԻԻՀ ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար Ռոստամ Ղասեմիի հետ։
Ինչպես հայտնում են ՀՀ դեսպանությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Գորիս-Կապան այլընտրանքային ճանապարհի, «Հյուսիս-հարավ» մայրուղու շինարարական աշխատանքներին և «Պարսից ծոց-Սև ծով» տրանսպորտային միջանցքին առնչվող հարցեր։ Երկուստեք կարևորվել է նշյալ ծրագրերի իրականացումը։
Հայտնելով, որ ավարտին են մոտենում Գորիս-Կապան այլընտրանքային ճանապարհի շինաշխատանքները, և ընդգծելով 2022թ-ից Հայաստանում մեկնարկվող ճանապարհաշինարարական մեծ ծրագրի մասին` դեսպան Թումանյանը կարևորել է իրանական ընկերությունների մասնակցության հնարավորությունը այդ ծրագրին։
Հանդիպման վերջում նախարար Ղասեմին, փոխանցելով իրանական կողմի համագործակցության պատրաստակամության մասին, շնորհակալություն է հայտնել դեսպան Թումանյանին կատարած աշխատանքի համար` հույս հայտնելով, որ ապագայում ևս կշարունակվի հայ-իրանական համագործակցությունը և կյանքի կկոչվեն նոր ծրագրեր։
Հիշեցնենք, որ Արտաշես Թումանյանը հետ է կանչվել Իրանում ՀՀ դեսպանի պաշտոնից ու Իրանում ՀՀ նոր դեսպան է նշանակվել Արսեն Ավագյանը։

Outgoing Armenian Ambassador to Iran Artashes Tumanyan met with Iranian Minister of Roads and Urban Development Rostam Qasemi on Thursday, October 28.
In a statement on Friday, the Armenian Embassy in Iran said issues related to the construction of the alternative Goris-Kapan road, the North-South highway and Persian Gulf-Black Sea Transport Corridor were discussed during the meeting. The sides attached importance to the implementation of the projects.
Noting that the construction of the alternative road connecting Goris and Kapan are nearing completion and that a large-scale road construction project will launch in Armenia in 2022, Ambassador Tumanyan attached importance to the opportunity for Iranian companies to participate in the project.
At the end of the meeting, Minister Qasemi expressed the willingness of the Iranian side for cooperation and thanked Artashes Tumanyan for the work done, expressing hope that the Armenian-Iranian cooperation will continue and new programs will be implemented.