Տիգրան Աբրահամյան. Սանասարի ու Կովսականի Ադրբեջանին հանձնելը որևէ առնչություն չունի նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի հետ
12:16 29/10/2021
«Սանասարի ու Կովսականի Ադրբեջանին հանձնելը որևէ առնչություն չունի նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի հետ»,-ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա մանրամասնեց, որ փաստաթղթում հստակ նշված է, զորքերը պետք է մնան իրենց զբաղեցրած տեղերում, փաստաթղթով հանձնման ենթակա են եղել Ակնայի, Քաշաթաղի ու Քարվաճառի շրջանները։
«Եթե հիմքը վերցրել է  Խորհրդային ժամանակահատվածում վարչատարածքային բաժանումը, ապա այդ շրջանում Քաշաթաղի կազմում եղել է երեք տարբեր շրջան՝ Լաչինի, Կուբաթուլուի, Զանգելանի։ Անգամ եթե այս տրամաբանության մեջ ենք դիտարկում, ապա ակնհայտորեն այս երկու շրջանների այն հատվածները, որոնք գտնվել են մեր տիրապետության ներքո, որևէ ձևով չեն տեղավորվում նոյեմբերի 9-ի տրամաբանության մեջ, և դրանք որևէ պայմաններում հանձնման ենթակա չեն եղել»,-ընդգծեց նա։
Աբրահամյանն ուշադրությւոն հրավիրեց այն փաստին, որ այդ տարածքներն Ադրբեջանին հանձնելիս նույնիսկ չեն  բանակցվել Գորիս-Կապան ճանապարհի հետ կապված մանրամասները։
«Որևէ մեկը հաշվի չի առել, թե այդ տարածքների հանձման հետևանքով ինչ խնդիրներ կարող են առաջանել։ Ինչ վերաբերում է այն հայտարարություններին, որ եթե դրանք չհանձնվեին, ապա պատերազմ կլիներ, ապա նույն տրամաբանությամբ Ադրբեջանը կարող է ասել, եկեք հանձնեք Վարդենիսը, Գորիսը, Կապանը Մեղրին։ Հիմա Հայաստանի այդ պահին գործող իշխանությունը պե՞տք է առաջնորդվի այդ սկզբունքով ու հանձնի՞ այդ շրջանները՝ մեզ ներկայացնելով այն պատճառը, որ հակառակ դեպքում կլիներ պատերազմ»,-ասաց Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըննդիմադիր գործիչն ընդգծեց, եթե առաջնորդվենք այս սկզբունքով, ապա հաջողության հասնելու որևէ հնարավարություն չի լինի։

Тигран Абрамян: О сдаче Санасара и Ковсакана Азербайджану и речи не было в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года
15:58 29/10/2021
О сдаче Санасара и Ковсакана Азербайджану и речи не было в трехстороннем заявлении Еревана, Москвы и Баку от 9 ноября 2020 года, заявил на брифинге в Национальном Собрании Армении 29 октября депутат от фракции блока «Честь имею», эксперт по вопросам безопасности Тигран Абрамян.
Он обратил внимание, что в документе от 9 ноября 2020 года четко прописано, что стороны останавливаются на занимаемых ими позициях, данным документом предусматривалась сдача Азербайджану трех районов – Акна, Кашатаг и Карвачар.
«Если за основу взято административно-территориальное деление в советский период, то в тот период в состав Кашатага входили три разных района: Лачин, Кубатулу и Зангелан. Даже если мы посмотрим на это в этой логике, очевидно, что части этих двух районов, которые находились под нашим контролем, не подлежали сдаче, иначе это не укладывается в логику заявления от 9 ноября», - подчеркнул он.
Абрамян обратил внимание на тот факт, что при сдаче этих территорий Азербайджану не велось даже переговоров касательно деталей дороги Горис-Капан.
«Никто не учел проблемы, которые могут возникнуть после сдачи этих территорий. Что касается заявлений о том, мол, если бы они не были сданы, была бы война, то по той же логике Азербайджан может потребовать сдачи Вардениса, Гориса, Капана, Мегри. Теперь действующая на момент предъявления этого требования власть в Армении будет руководствоваться этим принципом – сдать эти районы, мотивируя тем, что в обратном случае была бы война?» - сказал Тигран Абрамян.
Оппозиционер подчеркнул: если мы будем руководствоваться этим принципом, шансов на успех не будет.