Հռոմում մեկնարկել է G20 գագաթնաժողովը
Հռոմում սկվել է «Մեծ քսանյակի» գագաթնաժողովը, որի մասնակիցները շաբաթ առավոտյան ժամանակել են իտալական մայրաքաղաքի հարավային թաղամասում գտնվող համաժողովների կենտրոն: Այս մասին գրում է «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալությունը։
Երկրների և կառավարությունների, ինչպես նաև խոշոր միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարները մեքենաներով ժամանել են կենտրոն, որտեղ նրանց ողջունել է Իտալիայի վարչապետ Մատեո Դրագին: Սրահ ժամանած վերջին ղեկավարներն էին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ու Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը:
Միասնական լուսանկարից հետո մասնակիցները կանցնեն առաջին աշխատանքային նիստին, որը նվիրված է լինելու «համաշխարհային տնտեսությանն ու առողջապահությանը»: Գագաթնաժողովի հիմնական թեմաներն են կլիմայական խնդիրները, համավարակի հետևանքներն ու վերականգնումը:

Саммит "Большой двадцатки" начал работу в Риме, участники встречи прибыли в субботу утром в конгресс-центр "Облако", расположенный в южном квартале итальянской столицы Eur, передает корреспондент РИА Новости.
Участники встречи, главы государств и правительств, а также крупнейших международных организаций, приехали на машинах к красной ковровой дорожке, ведущей к веренице флагов у входа в конгресс-центр, за которыми их приветствовал премьер-министр Италии Марио Драги. В числе последних на саммит прибыли президент Франции Эммануэль Макрон и канцлер ФРГ Ангела Меркель, а также президент США Джо Байден. .
После общей фотографии участники приступят к первой рабочей сессии, посвященной "мировым экономике и здравоохранению". Основным темами саммита объявлены климат, восстановление и последствия пандемии: в частности, будут обсуждаться проблемы развивающихся страны в проведении кампании вакцинации и поддержке собственных экономик.