Որոնումները դեռ չեն իրականացվում, Ադրբեջանը թույլ չի տալիս. Հունան Թադևոսյան
Հոկտեմբերի 18-ից Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում ռազմական գործողությունների ընթացքում զոհված և մինչ օրս անհետ կորած համարվող զինծառայողների աճյունների որոնողական աշխատանքներ չեն իրականացվում։ Պատճառը՝ ադրբեջանական կողմն է։
«Մեր թիմը միշտ պատրաստ է, միշտ գնում ենք բանակցությունների, սակայն հոկտեմբերի 18-ից հետո մերժվում ենք։ Ադրբեջանական կողմն առանց որևէ մեկնաբանության, պատճառաբանության թույլ չի տալիս որոնողական աշխատանքներ իրականացնել։ Մեզ մոտ այս պահին սպասողական վիճակ է»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության ՆԳՆ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության մամուլի խոսնակ Հունան Թադևոսյանը։
Նրա փոխանցմամբ, այս ընթացքում միայն մեկ անգամ են ադերբեջանական կողմից նշել, թե ինչու թույլ չեն տալիս՝ Ադրբեջանից մարդիկ պետք է գան։
2020 թվականի նոյեմբերի 13-ից մինչև այս տարվա հոկտեմբերի 20-ը ներառյալ, որոնողական աշխատանքների և դիերի փոխանակման արդյունքում հաստատվել է ընդհանուր 1686 աճյուն, որոնց թվում նաև քաղաքացիական անձինք են։

ГСЧС Арцаха: Поиски останков погибших не ведутся, Азербайджан не разрешает
С 18 октября на перешедших под контроль Азербайджана территориях работ по поиску останков погибших и до сих пор числящихся пропавшими без вести военнослужащих армянской стороны не проводится. Причина – позиция азербайджанской стороны.
«Наша команда всегда готова к проведению поисковых работ. Мы постоянно отправляемся на переговоры, но с 18 октября получаем отказ. Азербайджанская сторона без какого-либо комментария, не называя причины, не позволяет проводить поисковые работы. Мы сейчас находимся в состоянии ожидания», – рассказал в беседе с корреспондентом Panorama.am пресс-секретарь Государственной службы по чрезвычайным ситуациям МВД Республики Арцах (НКР) Унан Тадевосян.
По его словам, за весь этот период лишь раз азербайджанская сторона назвала причину отказа: из Азербайджана должны были приехать люди.
После прекращения огня, с 13 ноября 2020 года по сегодняшний день, на территориях, оказавшихся под контролем Азербайджана, обнаружены и эвакуированы останки 1686 военнослужащих и гражданских лиц.