Բայդենն ու Էրդողանը քննարկել են դիվանագիտական ջանքերը Հարավային Կովկասում
ԱՄՆ նախագահ Ջոզեֆ Բայդենը նախօրեին հանդիպել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ՝ G20-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում: Այս մասին հայտնում է Սպիտակ տունը։
Նախագահ Բայդենն ընդգծել է իր ցանկությունը՝ պահպանել կառուցողական հարաբերություններ, ընդլայնել համագործակցության ոլորտները և արդյունավետորեն կառավարել երկրների միջև տարաձայնությունները։ Նա երախտագիտություն է հայտնել Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի առաքելությունում Թուրքիայի՝ շուրջ երկու տասնամյակի ներդրման համար։
«Բայդենն ու Էրդողանը քննարկել են Սիրիայում քաղաքական գործընթացը, կարիքավոր աֆղաններին մարդասիրական օգնության տրամադրումը, Լիբիայի ընտրությունները, իրավիճակը Արևելյան Միջերկրական ծովում և դիվանագիտական ջանքերը Հարավային Կովկասում։
Նախագահ Բայդենը վերահաստատել է մեր պաշտպանական գործընկերությունը և Թուրքիայի կարևորությունը՝ որպես ՆԱՏՕ-ի դաշնակից, սակայն նշել է ԱՄՆ-ի մտահոգությունը Թուրքիայի կողմից ռուսական S-400 հրթիռային համակարգերի տիրապետման կապակցությամբ։ Նա նաև ընդգծել է ամուր ժողովրդավարական ինստիտուտների, մարդու իրավունքների հարգման և օրենքի գերակայության կարևորությունը՝ խաղաղության և բարգավաճման համար»,-ասվում է Սպիտակ տան հաղորդագրության մեջ:

U.S. President Joe Biden met with President Recep Tayyip Erdogan of Turkey on the margins of the G20 Summit on Sunday, the White House said in a statement.
Biden underscored his desire to maintain constructive relations, expand areas of cooperation, and effectively manage the disagreements between the two countries.
“He expressed appreciation for Turkey’s nearly two decades of contributions to the NATO mission in Afghanistan,” the White House said.
“The leaders discussed the political process in Syria, the delivery of humanitarian assistance to Afghans in need, elections in Libya, the situation in the Eastern Mediterranean, and diplomatic efforts in the South Caucasus. President Biden reaffirmed our defense partnership and Turkey’s importance as a NATO Ally, but noted U.S. concerns over Turkey’s possession of the Russian S-400 missile system. He also emphasized the importance of strong democratic institutions, respect for human rights, and the rule of law for peace and prosperity,” reads the statement.