Բայդենն ու Էրդողանը քննարկել են դիվանագիտական ջանքերը Հարավային Կովկասում
ԱՄՆ նախագահ Ջոզեֆ Բայդենը նախօրեին հանդիպել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ՝ G20-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում: Այս մասին հայտնում է Սպիտակ տունը։
Նախագահ Բայդենն ընդգծել է իր ցանկությունը՝ պահպանել կառուցողական հարաբերություններ, ընդլայնել համագործակցության ոլորտները և արդյունավետորեն կառավարել երկրների միջև տարաձայնությունները։ Նա երախտագիտություն է հայտնել Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի առաքելությունում Թուրքիայի՝ շուրջ երկու տասնամյակի ներդրման համար։
«Բայդենն ու Էրդողանը քննարկել են Սիրիայում քաղաքական գործընթացը, կարիքավոր աֆղաններին մարդասիրական օգնության տրամադրումը, Լիբիայի ընտրությունները, իրավիճակը Արևելյան Միջերկրական ծովում և դիվանագիտական ջանքերը Հարավային Կովկասում։
Նախագահ Բայդենը վերահաստատել է մեր պաշտպանական գործընկերությունը և Թուրքիայի կարևորությունը՝ որպես ՆԱՏՕ-ի դաշնակից, սակայն նշել է ԱՄՆ-ի մտահոգությունը Թուրքիայի կողմից ռուսական S-400 հրթիռային համակարգերի տիրապետման կապակցությամբ։ Նա նաև ընդգծել է ամուր ժողովրդավարական ինստիտուտների, մարդու իրավունքների հարգման և օրենքի գերակայության կարևորությունը՝ խաղաղության և բարգավաճման համար»,-ասվում է Սպիտակ տան հաղորդագրության մեջ:

Администрация президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана назвала позитивной состоявшуюся в воскресенье на полях саммита "двадцатки" в Риме встречу турецкого лидера с президентом США Джо Байденом.Информацию передает ТАСС.
"На полях саммита G20 в Риме состоялась встреча президента Эрдогана с президентом США Джо Байденом. На этих переговорах, прошедших в позитивной атмосфере, обсуждались двусторонние отношения и региональные темы", - говорится в сообщении администрации в Twitter.
По ее информации, лидеры "договорились создать совместный механизм для еще большего укрепления и развития двусторонних отношений".
"На переговорах обсуждались шаги, которые нужно сделать для увеличения товарооборота между двумя государствами. Была отмечена [важность] альянса НАТО и стратегического партнерства. Стороны выразили удовлетворение взаимными шагами, сделанными в контексте борьбы с изменением климата", - сообщила администрация.
В Турции ожидали, что встреча президентов в Риме продлится около 20 минут, но они говорили более часа.
По сообщению Белого дома, лидеры обсудили "дипломатические усилия" в Закавказье, Сирии, Ливии и ситуацию в Восточном Средиземноморье. Байден также выразил признательность Эрдогану за поддержку завершившейся в августе американской операции в Афганистане. Американский лидер, однако, отметил обеспокоенность США относительно того, что Турция владеет российскими системами С-400, сообщил Белый дом.