Վարուժան Գեղամյան. Ադրբեջանցիներն աշխատում են բոլոր հնարավոր հարթակներում և միշտ չէ, որ ստանում են պատասխան
12:07 01/11/2021
Թուրքագետ, «Հայկական նախագիծ» ՀԿ համահիմնադիր Վարուժան Գեղամյանը գրում է.
«Հոկտեմբերի 29-ին որպես արևելագետ հրավիրված էի Սանկտ Պետերբուրգ՝ մասնակցելու ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի կողմից կազմակերպված «Եվրասիական տնտեսական հեռանկարներ» 9-րդ միջազգային խորհրդաժողովին և հանդես գալու զեկույցով։ Զեկույցս՝ «Հայկական Սյունիքը՝ որպես ԵԱՏՄ համար պատուհան դեպի Մերձավոր Արևելք» թեմայով ընդգրկված էր խորհրդաժողովի՝ «Եվրասիայում տրանսպորտային միջանցքների զարգացումը» բաժնում։
Իմ խնդիրն էր ցույց տալ, թե ինչ հեռանկարներ ունի Սյունիքով անցնելիք Հյուսիս-Հարավ միջանցքը և ինչու այն կարող է էական լինել ողջ ԵԱՏՄ կառույցի համար՝ որպես Մերձավորարևելյան տարածաշրջան դուրս գալու ամենակարճ, հուսալի ու հեռանկարային ճանապարհ։
Ադրբեջանից ևս ներկայացուցիչներ կային, որոնք փութաջանորեն փորձում էին առաջ մղել Հյուսիս-Հարավին հակադիր՝ Սյունիքով «Թյուրքական/Զանգեզուրի միջանցքի բացման թեման՝ ընդ որում նշելով, որ այդ միջանցքը հենց Հայաստանի համար է լավ ու հենց հայերի համար են այն բացում։ Բնականաբար, նրանք ստացան անհրաժեշտ հակահարվածը իմ կողմից։ Բայց պետք է գիտակցել, որ այս ոճով նրանք այժմ աշխատում են բոլոր հնարավոր հարթակներում և, ցավոք, միշտ չէ, որ ստանում են պատասխան։
Քանի դեռ մեր պետությունը չունի ազգային իշխանություն, Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը պետք է առաջ մղենք մենք՝ ազգային քաղաքացիական հասարակությունը, օգտվելով հանրային դիվանագիտության բոլոր հասանելի գործիքներից։ Ոչ մեկ որևէ տեղ մեր փոխարեն առաջ չի մղելու մեր շահերը։ Սա մեր բաժին աշխատանքն է։
Իսկ Հայաստանի շահն այս պահին ենթադրում է բոլոր միջոցներով վիժեցնել կապիտուլիանտի կողմից թուրքերին տրամադրվելիք միջանցքի հնարավորությունը և նպաստել արագ տեմպերով «Հյուսիս-հարավի» կառուցմանը»։

Varuzhan Geghamyan: Azerbaijanis work on all possible platforms and do not always face opposition from Armenia
14:49 01/11/2021
Turkologist Varuzhan Geghamyan, co-founder of the Armenian Project NGO, says Azerbaijan’s anti-Armenian efforts do not always receive opposition from Armenia.
In a public post on Facebook, he said as an orientalist, he was invited to St. Petersburg on October 29 to participate in the 9th Eurasian Economic Perspective International Forum organized by the CIS Interparliamentary Assembly and to deliver a report.
His report on "Armenian Syunik as a window for the Eurasian Economic Union to the Middle East" was included in the thematic session of the forum "Development of International Transport Corridors in Greater Eurasia”.
“My task was to show the prospects of the North-South corridor running through Syunik and why it could be of significant importance for the whole EAEU organization as the shortest, most reliable and promising way to reach the Middle East region,” Geghamyan wrote on Facebook on Monday.
“Also, there were representatives from Azerbaijan, who diligently tried to promote the opening of the "Turkic/Zangazur corridor" through Syunik, as opposed to the North-South corridor, noting that its opening is beneficial first of all for Armenians.
“Naturally, they got the necessary counterattack from me. But it should be understood that now Azerbaijanis work on all possible platforms like this, and, unfortunately, do not always face opposition.
“As long as our state does not have a national authority, Armenia's foreign policy should be promoted by us, the national civil society, using all available tools of public diplomacy. No one will promote our interests instead of us. And at the moment, Armenia’s interests require efforts to foil by all means the possibility of the capitulator's granting of the corridor to the Turks and to contribute to the construction of the North-South corridor at a fast pace,” he said.