Վարուժան Գեղամյան. Ադրբեջանցիներն աշխատում են բոլոր հնարավոր հարթակներում և միշտ չէ, որ ստանում են պատասխան
12:07 01/11/2021
Թուրքագետ, «Հայկական նախագիծ» ՀԿ համահիմնադիր Վարուժան Գեղամյանը գրում է.
«Հոկտեմբերի 29-ին որպես արևելագետ հրավիրված էի Սանկտ Պետերբուրգ՝ մասնակցելու ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի կողմից կազմակերպված «Եվրասիական տնտեսական հեռանկարներ» 9-րդ միջազգային խորհրդաժողովին և հանդես գալու զեկույցով։ Զեկույցս՝ «Հայկական Սյունիքը՝ որպես ԵԱՏՄ համար պատուհան դեպի Մերձավոր Արևելք» թեմայով ընդգրկված էր խորհրդաժողովի՝ «Եվրասիայում տրանսպորտային միջանցքների զարգացումը» բաժնում։
Իմ խնդիրն էր ցույց տալ, թե ինչ հեռանկարներ ունի Սյունիքով անցնելիք Հյուսիս-Հարավ միջանցքը և ինչու այն կարող է էական լինել ողջ ԵԱՏՄ կառույցի համար՝ որպես Մերձավորարևելյան տարածաշրջան դուրս գալու ամենակարճ, հուսալի ու հեռանկարային ճանապարհ։
Ադրբեջանից ևս ներկայացուցիչներ կային, որոնք փութաջանորեն փորձում էին առաջ մղել Հյուսիս-Հարավին հակադիր՝ Սյունիքով «Թյուրքական/Զանգեզուրի միջանցքի բացման թեման՝ ընդ որում նշելով, որ այդ միջանցքը հենց Հայաստանի համար է լավ ու հենց հայերի համար են այն բացում։ Բնականաբար, նրանք ստացան անհրաժեշտ հակահարվածը իմ կողմից։ Բայց պետք է գիտակցել, որ այս ոճով նրանք այժմ աշխատում են բոլոր հնարավոր հարթակներում և, ցավոք, միշտ չէ, որ ստանում են պատասխան։
Քանի դեռ մեր պետությունը չունի ազգային իշխանություն, Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը պետք է առաջ մղենք մենք՝ ազգային քաղաքացիական հասարակությունը, օգտվելով հանրային դիվանագիտության բոլոր հասանելի գործիքներից։ Ոչ մեկ որևէ տեղ մեր փոխարեն առաջ չի մղելու մեր շահերը։ Սա մեր բաժին աշխատանքն է։
Իսկ Հայաստանի շահն այս պահին ենթադրում է բոլոր միջոցներով վիժեցնել կապիտուլիանտի կողմից թուրքերին տրամադրվելիք միջանցքի հնարավորությունը և նպաստել արագ տեմպերով «Հյուսիս-հարավի» կառուցմանը»։

Варужан Гегамян: Азербайджанцы работают на всех возможных платформах и, к сожалению, не всегда получают ответ
Тюрколог, кандидат исторических наук Варужан Гегамян на своей странице в социальной сети Facebook написал:
«29 октября в качестве востоковеда был приглашен в Санкт-Петербург – для участия в организованном Межпарламентской Ассамблеей СНГ IX Международном форуме "Евразийская экономическая перспектива" и представления доклада.
Мой доклад по теме "Армянский Сюник как окно для ЕАЭС на Ближний Восток" был включен в тематическую сессию форума "Развитие международных транспортных коридоров в Большой Евразии: транспорт, инвестиции, логистика".
Моей задачей было продемонстрировать перспективы пролегающего через Сюник коридора Север-Юг, то, почему он может иметь существенное значение для всего интеграционного объединения ЕАЭС – как самый короткий, надежный и перспективный путь для выхода в ближневосточный регион.
Были представители и из Азербайджана, которые усердно, наперекор коридору Север-Юг, пытались продвинуть тему открытия "Тюркского/зангезурского коридора" через Сюник, отмечая, будто этот коридор хорош именно для Армении и они открывают его именно для армян.
Естественно, они получили от меня необходимый контрудар. Но надо понимать, что в этом стиле они сейчас работают на всех возможных платформах и, к сожалению, не всегда получают ответ.
Пока у нашего государства нет национальной власти, внешнюю политику Армении должны продвигать мы – национальное гражданское общество, используя все доступные инструменты общественной дипломатии. Никто и нигде вместо нас не станет продвигать наши интересы. Это наша часть работы.
А интересы Армении в данный момент предполагают всеми возможными способами сорвать возможность предоставления капитулянтом коридора туркам и способствовать строительству быстрыми темпами коридора "Север-Юг "».