Զեկույց. Ծխախոտի օգտագործումը խաթարում է Հայաստանի տնտեսական աճը
«Ծխախոտի օգտագործմամբ պայմանավորված հիվանդությունները Հայաստանի տնտեսության համար ամեն տարի առաջացնում են 273,1 մլրդ դրամի ծախսային բեռ, որը համարժեք է ՀՆԱ-ի 4,2 տոկոսին։ Նաև այդ հիվանդությունների հետևանքով Հայաստանում տարեկան գրանցվում է մոտ 5500 մահվան դեպք »,- ասվում է նոր հրապարակված զեկույցում։
Այն համատեղ մշակված է Հայաստանի առողջապահության նախարարության, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ), Ծխախոտի դեմ պայքարի շրջանակային կոնվենցիայի (ԾՊՇԿ) քարտուղարության և Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) կողմից, Միացյալ Թագավորության կառավարության ֆինանսավորմամբ։
Զեկույցը Հայաստանում պաշտոնապես հրապարակվեց 2021թ․ նոյեմբերի 1-ին։ ԾՊՇԿ ուղղությամբ ներդրումային հետազոտությամբ արձանագրվում է, որ ծխախոտի օգտագործումը խաթարում է Հայաստանի տնտեսական աճը, և խոչընդոտում առողջապահության և տնտեսական ոլորտում արդյունավետության մեծացման ուղղությամբ երկրի կողմից գործադրվող ջանքերին։
«Մեր մոդելավորումը ցույց է տալիս, որ Հայաստանում ծխախոտի օգտագործման արդյունավետ վերահսկումը ոչ միայն կփրկի հազարավոր թանկարժեք կյանքեր, այլև՝ էապես կնպաստի ընդհանուր տնտեսական աճին՝ հանգեցնելով ավելի բարձր հարկային եկամուտների, որոնք կարող են ներդրվել առողջապահական և կրթական համակարգերի մեջ: Ուստի շնորհավորում ենք Հայաստանի Ազգային ժողովին՝ 2021 թվականի ՄԱԿ-ի՝ «Ոչ վարակիչ հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման համար» մրցանակին արժանանալու համար, որը շնորհվել է 2020 թվականին «Ծխախոտի օգտագործման պատճառած վնասի նվազեցման և կանխարգելման մասին» նոր օրենքի ընդունումից հետո։ Եվ այժմ՝ համավարակի ժամանակ, երբ ծխախոտի օգտագործումը ՔՈՎԻԴ -19-ով մահացության հիմքում ընկած ամենակործանարար գործոններից մեկն է, ծխախոտի օգտագործման արդյունավետ վերահսկումը առավել կարևոր է, քան երբևէ»,- ասել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփը:
«Միացյալ Թագավորությունը ուրախ է աջակցելու այս կարևոր ծրագրին` օժանդակելով ծխախոտի դեմ պայքարի իրականացման գործում Հայաստանի կառավարության ջանքերին: ՔՈՎԻԴ-19 համաճարակը ավելի քան երբևէ կարևոր է դարձնում ծխից զերծ հանրային փակ տարածքներ ունենալու Հայաստանի հանձնառությունը։ Վստահ եմ, որ Հայաստանի կառավարությունը առավելագույնս կօգտագործի ԾՊՇԿ 2030 ծրագիրը՝ որպես Հայաստանի քաղաքացիների հանրային առողջությունը և կայուն զարգացումը պաշտպանելու և խթանելու իր ակտիվ ջանքերի մի մաս», - ասել է Հայաստանում Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջոն Գալագերը:
«ՄԱԶԾ-ն հպարտ է ԾՊՇԿ 2030 ծրագրի հետ իր համագործակցությամբ: Հանդիսանալով կայուն զարգացմանը հավատարիմ կառույց՝ մենք ստանձնել ենք ծխախոտի դեմ պայքարի հանձնառություն, քանի որ գիտակցում ենք դրա կարևոր դերը առողջության և սոցիալ-տնտեսական բարեկեցության ապահովման գործում: Ծխախոտային համաճարակի հետևանքները լայն արտացոլում են գտել 2030թ․ Կայուն զարգացման օրակարգում, քանի որ այդ հետևանքները հանգեցնում են անհավասարությունների էլ ավելի մեծացման, աղքատության խորացման և տնտեսական աճի տեմպերի դանդաղեցման», - նշել է Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին:
ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի տարածած հաղորդագրության համաձայն, ծխախոտի օգտագործումն առնչություն ունի ՔՈՎԻԴ-19 հիվանդության ավելի ծանր ընթացքի հետ։ Ծխախոտի օգտագործմանը և ՔՈՎԻԴ-19-ի խնդրին ընդհանուր անդրադարձը կարող է նպաստել առողջապահական համակարգի և տնտեսության համար այդ երկու խնդիրների առաջացրած բեռի էական նվազեցմանը։
Անհետաձգելի ներդրումները ծխախոտի դեմ պայքարի յոթ ապացուցված միջոցառումներում՝ ուղղված ծխելու տարածվածության և ծխախոտի ծխի ազդեցության կրճատմանը, կարող են էապես նվազեցնել Հայաստանում ծխախոտի օգտագործման հետևանքով առաջացող զգալի բեռը:
Նշվում է, որ Հայաստանում ծխախոտի դեմ պայքարի ուժեղացման տնտեսական օգուտները գերազանցում են դրա իրականացման ծախսերը (15 տարվա ընթացքում 889,1 մլրդ դրամի տնտեսական օգուտ՝ ներդրված 10,4 մլրդ դրամի դիմաց): Ծխախոտի դեմ պայքարի մոդելավորված բոլոր յոթ միջոցառումներն ունեն ներդրումների դրական եկամտաբերություն:
Ծխախոտի դեմ պայքարի այս յոթ միջոցառումներում ներդրումները 15 տարվա ընթացքում կարող են ապահովել 246,4 միլիարդ դրամ առողջապահական ծախսի խնայողություն, որից 13 տոկոսը բաժին է ընկնում կառավարությանը, 84 տոկոսը՝ անհատ քաղաքացիներին, ովքեր պետք է ստիպված լինեին իրենց գրպանից վճարումներ կատարել, իսկ մնացած 3 տոկոսը՝ մասնավոր ապահովագրության ոլորտին և առողջապահական ծախսերի այլ աղբյուրներին:
Հայաստանում ծխախոտի հարկերի բարձրացումը կնվազեցնի ծխախոտի արտադրանքի մատչելիությունը, կնվազեցնի սպառումը, կնվազեցնի ծխախոտի հետ կապված հիվանդությունների բեռը և կավելացնի եկամուտները։ Բացի այդ, հաջորդ 15 տարիների ընթացքում ծխախոտի սպառման կրճատումից բխող ընդհանուր տնտեսական օգուտը համարժեք է Հայաստանի տարեկան ՀՆԱ-ի 4,1 տոկոսին։
Տվյալներ Հայաստանում ծխախոտի օգտագործման հետևանքով տարեկան բեռի վերաբերյալ
Ամեն տարի ծխախոտի օգտագործմամբ պայմանավորված հիվանդությունների հետևանքով գրանցվում է ավելի քան 5500 մահ, ինչը կազմում է երկրում մահացության ցուցանիշի մոտ 20 տոկոսը: Այս մահացության դեպքերից մոտ 2255-ը տեղի է ունեցել սրտի իշեմիկ հիվանդության, 906 մահ՝ թոքերի քաղցկեղի և ավելի քան 500 մահ՝ թոքերի քրոնիկ օբստրուկտիվ հիվանդության և ստորին շնչուղիների վարակների հետևանքով:
Ծխախոտի օգտագործման հետևանքով մահացության թվի կեսից ավելին (52 տոկոս) վաղաժամ մահեր են, այսինքն՝ 70 տարեկանից ցածր տարիքի անձանց շրջանում: Ծխախոտի օգտագործման հետևանքով մահացության թվի գրեթե մեկ հինգերորդը (19 տոկոս) բաժին է ընկնում ծխախոտի ծխի երկրորդային ազդեցությանը ենթարկվելուն։
Ծխախոտի օգտագործման արդյունքում առաջացող տնտեսական վնասը գրեթե հավասարվել է Հայաստանում ՔՈՎԻԴ-19-ի հետևանքով կանխատեսվող տնտեսական անկման տարեկան ցուցանիշին (2020թ․ ՝ 4,5 տոկոս)։
Ծխախոտի օգտագործման հետևանքով առաջացած ընդհանուր բեռի (273,1 մլրդ դրամ) 28 տոկոսը վերագրվում է առողջապահական ծախսերին (75,8 մլրդ ՀՀ դրամ), իսկ 72 տոկոսը (197,3 մլրդ դրամ)՝ մահվան կամ հաշմանդամության, ինչպես նաև աշխատանքի վայրում ծխելու ընդմիջումների արդյունքում արտադրողականության կորստին։
15 տարվա ընթացքում ծխախոտի դեմ պայքարի յոթ միջոցառումներում ներդրումների իրականացմամբ կկանխվի ավելի քան 23000 մահ և մեկ երրորդով կնվազի վաղաժամ (մինչև 70 տարեկան) մահացությունը ոչ վարակիչ հիվանդությունների հետևանքով:
Ծխախոտի դեմ պայքարի յոթ միջոցառումների ամբողջական, մասշտաբային ներդրումը թույլ կտա մինչև 2034 թվականը կանխել ավելի քան 23200 մահ, ունենալ առողջապահական ծախսերի խնայողություն և տնտեսական վնասի կանխում՝ 889,1 միլիարդ դրամի չափով։
Ծխախոտի դեմ պայքարի յոթ միջոցառումներում ներդրված յուրաքանչյուր 1 դրամի դիմաց Հայաստանը կստանա 38 դրամի օգուտ՝ խնայված ծախսերի և կանխված տնտեսական վնասի տեսքով, մինչև 2024 թվականը և կստանա 86 դրամի օգուտ մինչև 2034 թվականը:

“Tobacco-related illnesses cost the Armenian economy AMD 273.1 billion every year, equivalent to 4.2% of GDP each year. They are also responsible for approximately 5,500 deaths in Armenia annually,” says the new report jointly developed by the Armenian Ministry of Health, UNDP, the Secretariat of the Framework Convention on Tobacco Control and WHO, and funded by the Government of the United Kingdom.
On 1 November 2021, the report was officially launched in Armenia with participation of Shombi Sharp, UN Resident Coordinator in Armenia, Anahit Avanesyan, Armenian Minister of Health, John Gallagher, UK Ambassador to Armenia, Natia Natsvlishvili, UNDP Resident Representative in Armenia, Dr. Adriana Blanco Marquizo, Head of the Secretariat of the WHO FCTC, and Oleg Storozhenko, WHO Special Representative, Country Office in Armenia.
The FCTC Investment Case finds that tobacco use undermines economic growth in Armenia and impedes the country’s efforts to increase efficiency in the health and economic sector.
“Our modelling shows that effective tobacco control in Armenia will not only save thousands of precious lives, but also significantly increase overall economic growth, leading to higher tax revenues that can be invested in better health and education. We therefore congratulate the National Assembly of Armenia for winning the 2021 UN Award for the Prevention and Control of Noncommunicable Diseases following the new 2020 Law on the Reduction and Prevention of the Damage Caused by the Use of Tobacco. And now in the time of pandemic, with tobacco use one of the most devastating underlying factors of COVID-19 mortality, it is more important than ever!” said Shombi Sharp, UN Resident Coordinator in Armenia.
“In Armenia, over a quarter of the population (28 percent) aged 18 to 69 currently use some form of tobacco. Tobacco control is one of the priority areas for the Ministry of Health of Armenia and we highly appreciate the support of the international partners in this field. Armenia Tobacco Control Investment Case analyzed the health and economic costs of tobacco use, as well as the potential benefits of strengthening tobacco control in Armenia. The investment program is a tool for the ministries in there initiatives towards prevention and fighting against adverse effects of tobacco products and tobacco substitutes,” said Minister of Health Anahit Avanesyan.
“The United Kingdom is pleased to support this important project to assist the Government of Armenia in implementing tobacco control measures. The COVID-19 pandemic makes Armenia’s commitment to smoke-free indoor spaces more important than ever. I am confident that the Government of Armenia will make the most of the FCTC 2030 project as part of its active efforts to protect and promote public health and sustainable development for the Armenian people,” said John Gallagher, UK Ambassador to Armenia.
“UNDP is a proud partner in the FCTC 2030 project. As an organization dedicated to sustainable development, we are committed to tobacco control because we recognize its critical role in protecting health and socio-economic well-being. The effects of the tobacco epidemic extend across the 2030 Agenda for Sustainable Development as it exacerbates inequalities, deepens poverty and slows economic growth,” said Natia Natsvlishvili, UNDP Resident Representative in Armenia.
Implementing the WHO Framework Convention on Tobacco Control represents one of the most cost-effective means for improving people’s lives and advancing sustainable development.
“Under the FCTC 2030 project, we are supporting Armenia to implement priority tobacco control activities, including a new national tobacco control strategy, the promotion of effective multisectoral coordination, compliance building for the new tobacco control law, and the introduction of plain packaging for tobacco products. I urge Armenia to consider implementing a policy of higher taxation on all tobacco products,” said Dr. Adriana Blanco Marquizo, Head of the Secretariat of the WHO FCTC.
“FCTC Investment case analysis will generate strong evidence on magnitude of direct and indirect health and economic burden of tobacco in the country, and hopefully will contribute for stronger tobacco control measures that will protect the Armenian population from tobacco-related harm,” said Oleg Storozhenko, WHO Special Representative, Country Office in Armenia.
Tobacco use is associated with more severe COVID-19 disease. Addressing tobacco and COVID-19 together can reduce the health and economic burdens of both.
Investing now in seven proven tobacco control measures that reduce smoking prevalence and exposure to tobacco smoke can significantly reduce the major burden of tobacco in Armenia.
The economic benefits of strengthening tobacco control in Armenia outweigh the costs of implementation (AMD 889.1 billion economic benefits over 15 years, compared to AMD 10.4 billion invested). All seven tobacco control measures modeled have positive returns on investment.
Investing in these seven tobacco control measures over 15 years can avert AMD 246.4 billion in healthcare expenditures, with 13% accruing to the Government, 84% to individual citizens who would have made out-of-pocket payments, and the remaining 3% to private insurance and other sources of healthcare expenditures.
Increasing tobacco taxes in Armenia would reduce the affordability of tobacco products, decrease consumption, reduce the burden of tobacco-related diseases, and increase revenue. Additionally, the total economic benefit resulting from reduced tobacco consumption over the next 15 years is equivalent to 4.1 percent of annual GDP of Armenia.
Findings on the annual burden of Tobacco in Armenia
Annually, more than 5,500 deaths result from tobacco-related illness, accounting for nearly 20% of all deaths in the country. These deaths include about 2,255 deaths from ischemic heart disease, 906 deaths from lung cancer, and more than 500 deaths each from chronic obstructive pulmonary disease and lower respiratory infections.
More than half (52%) of tobacco-related deaths are premature, meaning they occur among individuals younger than 70. Nearly one-fifth (19%) of tobacco-related deaths are due to exposure to secondhand smoke.
The economic losses from tobacco nearly reached the forecasted economic contraction in Armenia due to COVID-19 (4.5% in 2020) – every year.
Of the total burden (AMD 273.1 billion) due to tobacco, 28% attributes to healthcare expenditures (AMD 75.8 billion), while 72% (AMD 197.3 billion) to lost productivity from people exiting the workforce prematurely due to death or disability and taking smoke breaks at work.
Investing in seven tobacco control measures over 15 years would prevent more than 23,000 deaths and reduce premature mortality (under 70) by one-third of non-communicable diseases.
Fully scaling the seven tobacco control measure would prevent more than 23,200 deaths and avert AMD 889.1 billion in healthcare cost and economic losses by 2034.
For every Armenian dram invested in seven tobacco-control measures, Armenia would receive AMD 38 in averted costs and economic losses by 2024 and AMD 86 by 2034. Increasing cigarette taxes and banning tobacco advertising, promotion and sponsorship are projected to produce the greatest returns by 2034.
• For every Armenian dram invested in improving tobacco warning labels, Armenia will receive AMD 19 by 2024 and AMD 56 by 2034 (WHO FCTC Article 11)
• For every Armenian dram invested in protecting people from tobacco smoke in public places Armenia will receive AMD 8 by 2024 and AMD 99 by 2034 (WHO FCTC Article 8)
• For every Armenian dram invested in raising tobacco taxes, Armenia will receive AMD 377 by 2024 and AMD 888 by 2034 (WHO FCTC Article 6)
• For every Armenian dram invested in tobacco advertising bans, Armenia will receive AMD 70 by 2024 and AMD 383 by 2034 (WHO FCTC Article 13)
• For every Armenian dram invested in a mass media tobacco campaign, Armenia will receive AMD 23 by 2024 and AMD 292 by 2034 (WHO FCTC Article 12)
• For every Armenian dram invested in plain packaging, Armenia will receive AMD 56 by 2024 and AMD 216 by 2034. (WHO FCTC Article 11: Guidelines, and Article 13)
• For every Armenian dram invested in cessation: brief advice to quit Armenia will receive AMD 3.3 by 2024 and AMD 13 by 2034 (WHO FCTC Article 14)