«Ժողովուրդ». ՔՊ-ն շանտաժի միջոցով է հասել Բալասանյան-ՔՊ ցանկալի հուշագրին
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Գյումրեցիներն այն համոզմանն են, որ «Բալասանյան» դաշինքը, «Քաղաքացիական պայմանագրի» հետ համագործակցության հուշագիր ստորագրելով, գնացել ու «նախրի մեջ էշի ճակատն է պաչել»: «Ժողովուրդ» օրաթերթի լավատեղյակ աղբյուրները հայտնում են՝ ՔՊ-ն շանտաժի միջոցով է հասել ցանկալի հուշագրին:
Տեղեկությունը մեզ հետ զրույցում նաև քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանը հաստատեց: «Բալասանյան» դաշինքն այնքան ձայն էր ստացել, որ կարող էր «Զարթոնքի» հետ կոալիցիա կազմել ու ապահովել անհրաժեշտ 18 ձայնը: Եթե անգամ չէր ցանկանում «Զարթոնքի» հետ համագործակցել, ապա կարող էր Մեսրոպ Առաքելյանի ու Մանե Թանդիլյանի «Ապրելու երկիր» կուսակցության հետ համագործակցել: Բայց եթե ուշադիր էիք՝ քաղաքապետի ընտրություններից 2-3 օր առաջ Ազգային անվտանգության ծառայությունը ձերբակալեց համայնքապետարանի անշարժ գույքի կառավարման բաժնի պետի տեղակալին ու քաղաքաշինության ու ճարտարապետության բաժնի պետին: «Ըստ Գյումրիում տարածված լուրերի՝ վերոնշյալ ձերբակալությունները բնավ էլ պատահական չեն եղել, ու իշխանություններն այդկերպ Սամվել Բալասանյանին և որդուն հասկացրել են՝ ճնշումներն ու ձերբակալությունները կարող են շարունակական լինել»,- նշեց մեր զրուցակիցը:
Ստացվում է՝ Փաշինյանի իշխանությունը Գյումրիում նեղն է գցել քանիցս ճամբարափոխ եղած Սամվել Բալասանյանին ու ստիպել շարժվել սեփական օրակարգով: Ի դեպ, իշխանությունները ոչ միայն Գյումրիում, այլ նաև ՀՀ բոլոր համայնքներում են ուզում սեփական թեկնածուին համայնքապետ կարգել և դա անում են հնարավոր ու անհնարին բոլոր մեթոդներով՝ շողոքորթելուց մինչև ահաբեկում:»։

«Жоховурд»: «Гражданский договор» путем шантажа добился подписания меморандума с «Блоком Баласанян»
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что «Гражданский договор» добился подписания желанного меморандума с «Блоком Баласанян» за счет шантажа. Эту информацию в беседе с изданием подтвердил также политолог Гагик Амбарян.
«Блок Баласанян» получил столько голосов, что мог сформировать коалицию с партией «Зартонк» и обеспечить необходимые 18 голосов. Если даже не хотел сотрудничать с партией «Зартонк», то мог сотрудничать с партией Месропа Аракеляна и Мане Тандилян «Страна жизни».
«Но если вы заметили, за 2-3 дня до выборов мэра Гюмри Служба национальной безопасности задержала заместителя начальника отдела по управлению недвижимым имуществом и начальника отдела архитектуры и градостроительства муниципалитета. Согласно распространенным в Гюмри сведениям, вышеуказанные задержания не случайны и таким образом власти дали понять Самвелу Баласаняну и его сыну, что давление и задержания могут продолжаться», - отметил Гагик Амбарян.
Получается, что власти Пашиняна поставили в сложное положение Самвела Баласаняна и заставили его следовать своей повестке. Кстати, власти не только в Гюмри, но и во всех общинах хотят сделать руководителями общин своих кандидатов и достигают этого всеми возможными и невозможными путями, как лестью так и террором», - пишет газета.