Ապրանքախմբերի մեծ մասում դրամի փոխարժեքը գնաճի վրա մեծ ազդեցություն չի ունենում. Մարտին Գալստյան
«Դրամի ազատ լողացող փոխարժեք ունենք և այս պահի դրությամբ այն մոտ 480 դրամի շրջանակներում է, ինչը որոշակիորեն է ազդում գների վրա»,- հրավիրված մամուլի ասուլիսում հայտնեց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե ինչքանով է դրամի փոխարժեքն ազդում թանկացումների վրա:
Նրա խոսքով՝ երեք հիմնական գործոններ կան, որոնք ազդում են գնաճի վրա, որից առաջինը առաջարկի գործոնն է, երբ համաշխարային շուկայում պարենի և սննդամթերքի գների աճ է գրանցվում:
Ըստ Գալստյանի՝ առաջին գործոնի մեջ է մտնում նաև բեռնափոխադրումների և լոգիստիկ շղթաների խաթարումները և երկրորդը՝ ներքին գյուղատնտեսական ապրանքների որոշակի գնաճն է:
Նրա խոսքով՝ երրորդ գործոնը պահանջարկի որոշակի առաջանցիկ աճն է արտադրողական առաջարկի նկատմամբ, որի պատճառով այսօր Հայաստանում առկա է 8.9 % գնաճ:
«Ապրանքախմբերի մեծ մասում մեր դիտարկումներով դրամի փոխարժեքը գնաճի վրա մեծ ազդեցություն չի ունենում»,- հայտնեց ԿԲ նախագահը, բայց նկատեց, որ փոխարժեքը որոշակիրոն կապված է ներմուծման և բեռնափոխադրումների խաթարումների հետ:
Գալստյանը չհամաձայնեց լրագրողի դիտարկմանը, թե բենզինի և շաքարավազի թանկացումը սովորաբար դրամի փոխարժեքի գործոնով է դիտարկվում՝ նշելով, որ շաքարի համաշխարհային գներն այս պահի դրությամբ 2019 թ. դեկտեմբերի համեմատ աճել են 50 %-ով, և այն ավելի լուրջ ազդեցություն է, քան դրամի փոխարժեքը:
Նրա խոսքով՝ նավթի գները մեկ բարելի դիմաց 80 դոլարից ավելի են, որը նույն 2019 թ. դեկտեմբերի համեմատ ևս էական աճ է գրանցել:

Обменный курс драма не оказывает существенного влияния на инфляцию в большинстве  из товарных групп – глава ЦБ Армении
17:11 02/11/2021
Обменный курс драма не оказывает существенного влияния на инфляцию в большинстве из товарных групп – глава ЦБ Армении
«У нас свободный, плавающий курс драма. Обменный курс на данный момент составляет около 480 драмов. Это в некоторой степени влияет на цены», – заявил на пресс-конференции председатель Центрального банка Армении Мартын Галстян, отвечая на вопрос, в какой степени обменный курс драма сказывается на подорожании.
По его словам, на текущий уровень инфляции в Армении в основном влияют три фактора.
«Мы видим, что есть три основных фактора, которые влияют на текущий уровень инфляции. Первый фактор - это инфляция из-за факторов спроса. На мировом рынке наблюдается рост цен на другие виды продуктов питания. Второй – нарушение логистической цепочки грузоперевозок. И третий фактор – это несколько более опережающий рост спроса над предложением, в результате чего мы сегодня имеем уровень инфляции в 8,9%», – сказал Галстян.
«Однако, по наблюдениям  ЦБ, обменный курс драма не оказывает существенного влияния на большинство товарных групп», – указал он, добавив, что обменный курс в определенной степени связан с нарушениями в сферах импорта и грузоперевозок.
Галстян при этом не согласился с замечанием журналиста о том, что подорожание бензина и сахара, как правило, обуславливается фактором курса драма.
Он указал, что цены на сахар в настоящее время на мировом рынке примерно на 50% выше, чем в декабре 2019 года. «Это более серьезный фактор, чем обменный курс», – сказал он.
Что касается цен на нефть, он напомнил, что на данный момент цены на нефть находятся на уровне более 80 долларов за баррель, это значительно выше, по сравнению с декабрем 2019 года.