Երբ հապաղում և թերանում է գիտությունը, հայկական խաղողի սորտերի բնօրրան նշվում է Ադրբեջանը
Խաղողագործության ու գինեգործության բնօրրան, վայրի խաղողն առաջիններից մեկը տնայնացրած Հայաստանում ավանդաբար աճող խաղողի շատ սորտեր (ՀՀ-ում մեկ տեսակի խաղող է աճում՝ Vitis Vinifera subsp. vinifera) տվյալների եվրոպական բազայում վերագրվել էին Ադրբեջանին։
Խորհրդային Միության փլուզումից հետո գիտության՝ մեղմ ասած ոչ բարվոք վիճակի հետևանքով Արենի, Վարդաբույր, Մսխալի և այլ տեսակի խաղողների սորտերի համար ծագման երկիր նշված է եղել Ադրբեջանը։ Մինչ Հայաստանում տոտալ անգործություն էր, ադրբեջանցի մի ամպելոգրաֆ ակտիվ գործի էր անցել ու այս սորտերը ներկայացրել որպես ադրբեջանական։
Հայաստանում վերջին տարիներին առաջին անգամ ՀՀ Գիտության կոմիտեի և Գերմանիայի կրթության և հետազոտությունների դաշնային նախարարության համաֆինանսավորմամբ հայ-գերմանական ծրագրի շրջանակում իրականացվելում է խաղողի գենետիկական ռեսուրսների համապարփակ և լայնածավալ ուսումնասիրություն գենոմային մակարդակում, որի նպատակն էր խաղողի հայկական տեսակների սորտերի գենետիկական անձնագրավորումը և փաստագրումը, տվյալների ներառումը  եվրոպական տվյալների բազա և դրանց սելեկցիոն ներուժի բացահայտումը։
«Մինչ մեր համատեղ նախագիծը, եվրոպական տվյալների բազայում  պահպանվում էին հայկական շուրջ 120 սորտեր։ Համատեղ նախագծի ավարտին և հետագա շարունակական աշխատանքների արդյունքում այժմ եվրոպական տվյալների բազայում ամփոփված են 348 սորտեր։ Այդ ուսումնասիրությունը  թույլ տվեց խաղողի գենոմի մասին ֆունդամենտալ գիտելիքներն ընդլայնել ու կիրառական դարձնել, միաժամանակ ստացված արդյունքների հիման վրա եվրոպական տվյալների բազայում հայկական սորտերի ծագման երկիր արդեն նշվում է  Հայաստանը։ Այն աշխարհի մեգաբազաներից մեկն է և ունի մեծ թվով այցելուներ։ Մենք խնդիր ունեինք ցույց տալու, որ ուսումնասիրված սորտերի գենետիկական բազմազանությունը բնորոշ է հենց Հայաստանին ու գենետիկական որևէ փոխկապակցվածություն չունի կողքի երկրների կենսաբազմազանության հետ»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում մանրամասնում է Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, Բույսերի գենոմիկայի խմբի ղեկավար Քրիստինե Մարգարյանը։
Հայաստանցի գիտաշխատողն ասում է՝ դժվար պայքար է եղել։ Երբ սկսել են ուսումնասիրությունները, որևէ գիտական բազա՝ խաղողի հայկական սորտերի գենետիկայի հետ կապված, առկա չի եղել, բացառությամբ իրենց իսկ կողմից իրականացված մի քանի անհատական պիլոտային նախագծերի։
«Հիմա շուրջ 1300 գենոտիպեր ենք ուսումնասիրել ֆրագմենտային սեկվենավորման մեթոդով, գենոմի սեգմենտավորում ենք իրականացրել, շուրջ 200 նմուշի ամբողջական գենոմի սեկվենավորումն էլ վերջերս է ավարտվել։ Արդեն ավարտել ենք բոլոր նմուշների ծնողական ձևերի վերլուծությունը, որը հարավորություն է տվել հասկանալու թե «անհայտ» շատ սորտերից որոնք են հիբրիդային ձևեր, իսկ որոնք տեղածին սորտեր։ Յուրաքանչյուր նոր հայտաբերված սորտի համար աշխատել են օրերով, համադրելով առկա գրականության բոլոր տվյալները, սորտի մորֆոլոգիական նկարագիրը և այլն»,-աշխատանքի ընթացքի մասին պատմում է գիտնականը։
Լուսանկարում՝ Քրիստինե Մարգարյանը, Գագիկ Մելյանը, գերմանացի հետազոտող Էրիկա Մաուլը։
Քրիստինե Մարգարյանը ծիծաղով է հիշում գերմանացի գործընկերոջ կարծիքն իր մասին՝ «Գիտնական լինելու համար դու շատ պատրիոտ ես»։ Միայն երկարատև տարիների աշխատանքի արդյունքնում է հնարավոր դարձել օգտվել գերմանացի գործընկեր ինստիտուտի կողմից կառավարվող տվյալների բազայից, ինչն էլ օգնել է հայտնաբերել բազմաթիվ տեղածին, վտանգված և կորսված սորտեր։
Տարիների աշխատանքի, կուտակած գիտելիքների և փորձի շնորհիվ է, որ Ք․ Մարգարյանն այժմ համագործակցում է եվրոպական և ոչ եվրոպական մի շարք երկրների ոլորտի լավագույն մասնագետներիի հետ։
«Կար ժամանակ, երբ ես այդ գիտնականների մասին կարող էի միայն հոդվածներ կարդալ և երազել որևէ գիտաժողովում հանդիպելու մասին, հիմա նրանք ինձ իրենց լիիրավ գործընկերն են համարում»,-խոստովանում է նա։
Ք․ Մարգարյանը պատմում է, որ 2021թ-ը գիտական առումով հաջող տարի էր իրենց համար։ ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային Կենսաբանության ինստիտուտը ընդգրկվել է խաղողի գենոմի ուսումնասիրման ամենամասշտաբային նախագծերից մեկում, որն իրականացվում է Չինաստանի ֆինանսավորմամբ։ Հենց այդ նախագծի շնորհիվ է, որ հայկական սորտերի ամբողջական գենոմներն արդեն սեկվենավորված են և գտնվում են վերլուծության փուլում։ Մինչ այդ խաղողի ամբողջական գենոմի ուսումնասիրման առումով Հայաստանում ոչինչ արված չի եղել։
«Յուրաքանչյուր սորտի կամ վայրի խաղողի ամբողջական վերծանված գենոմը  բաց գիրք է, որը պետք է կարդալ, փնտրել և գտնել այն խնդիրների լուծումը, որն ունի հետազոտողը, իսկ ահա գեները քեզ շատ հուշումներ կտան․․․։ Շատ հետաքրքիր են հատկապես վայրի խաղողի ուսումնասիրման արդյունքները, որոնք էլ լուրջ նախադրյալներ են ստեղծել հայ-գերմանական հաջորդ համատեղ նախագծի համար՝ միտված ռեզիստենտ սելեկցիային։ Սա այն ուղին է, որը մեզ թույլ կտա խաղողի սեփական գենետիկական ռեսուրսների կիրառմամբ անցում կատարել դեպի կանաչ կայուն խաղողագործություն։ Չնայած սովետական տարիների ակտիվ սելեկցիոն աշխատանքներին, սորտերի ռեզիստենտության առումով սելեկցիա չի իրականացվել։ Մենք նպատակ ունենք վերսկսել սելեկցիայի ավանդույթները՝ նորագույն տեխնոլոգիաների և մոլեկուլային-գենետիկական ժամանակակից մեթոդների համադրմամբ՝ գերմանացի գործընկերների աջակցությամբ։ Նրանք կիրականացնեն ծրագրի մասնակիցների վերապատրաստումներ ինչպես ՀՀ-ում, այնպես էլ Գերմանիայում»,-մանրամասնում է Քրիստինե Մարգարյանը։
2022 թ-ին Գերմանիայի կրթության և հետազոտությունների դաշնային նախարարության ֆինանսավորմամբ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտին պատկանող տարածքում կհիմնադրվի խաղողի հայկական տեղածին սորտերի կոլեկցիոն այգի՝ միջազգային բոլոր ստանդարտների համապատասխան։ Կտնկվեն անձնագրավորված վիրուսազերծ սորտեր, պատվաստված ֆիլոքսերակայուն արմատակալների վրա։ Այգին կունենա բացառապես գիտակրթական նշանակություն, միաժամանակ միտված ՀՀ խաղողի գենետիկական ռեսուրսների պահպանմանը։
«Այս բոլոր նախագծերը իրականություն դարձան, քանի որ իմ լավ գործընկեր և ավագ ընկեր, իր գործի բացառիկ նվիրյալ Գագիկ Մելյանը, 2015թ-ից սկսել էր հավաքագրել ՀՀ բոլոր խաղողագործական շրջաններից դեռևս առկա գենետիկական ռեսուրսները և վերատնկել բույսերը Խաղողի ազգային կոլեկցիոն այգում։ Այգին հիմնադրվել է Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության կողմից։ Ցավոք, արդեն մեկ տարի Գագիկ Մելյանը մեզ հետ չէ, սակայն նրա կատարած աշխատանքը պարտավոր ենք գնահատել և շարունակել»,-ասում է Մարգարյանը։
2016 թ-ից է սկսվել նաև ՄԿԻ և ՀՀ Խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի հետ համագործակցությունը։ Հիմնադրամն այժմ տնօրինում է ազգային կոլեկցիոն այգին և գիտական ուսումնասիրությունների արդյունքները տրամադրվում են հիմնադրամին։ Այն փաստացի միակ պետական կառույցն է, որ կապող օղակ է հանդիսանում գիտության և մասնավոր սեկտորի միջև, կոնկրետ այս ոլորտում։
Գիտաշխատողը նշում է՝ բարեբախտաբար տարեցտարի թեպետ դանդաղ տեմպերով, բայց ավելանում է հետաքրքրությունը գիտության նկատմամբ, ինչպես գինեգործական ընկերությունների, այնպես էլ խոշոր ֆերմերային տնտեսությունների մոտ։ Սա միանշանակ դրական դինամիկա է, որի զարգացմանը ակտիվ պետք է մասնակցեն ինչպես գիտնականները, այնպես էլ մասնավոր/բիզնես սեկտորը։
Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատողը վստահ է՝ հզոր տնտեսություն ունենալու ամենագլխավոր նախադրյալը թերևս հզոր ու զարգացած գիտություն ունենալն է։
«Ուզում եմ հավատալ, որ մի օր «գիտահեն տնտեսություն»-ը ուղղակի գեղեցիկ բառակապակցությունից կդառնա իրականություն նաև մեր երկրում»,-ասում է Քրիստինե Մարգարյանը։

Когда медлит и недорабатывает наука – в качестве колыбели армянских сортов винограда указывается Азербайджан
14:08 03/11/2021
Многие сорта винограда (в Республике Армения растет один вид винограда – Vitis Vinifera subsp. Vinifera), традиционно выращиваемые в Армении (колыбели виноградарства и виноделия, одной из первых одомашнившей дикие сорта винограда), в европейской базе данных были приписаны Азербайджану.
После распада Советского Союза из-за, мягко говоря, не лучшего состояния науки в качестве страны происхождения сортов винограда Арени, Вардабуйр, Мсхали и других был указан Азербайджан. Пока в Армении было тотальное бездействие, один азербайджанский ампелограф активно приступил к делу, представив эти сорта винограда как азербайджанские.
В Армении впервые за последние годы в рамках армяно-германской программы, софинансируемой Комитетом по науке Республики Армения и Федеральным министерством образования и научных исследований Германии, проводится всеобъемлющее и крупномасштабное исследование генетических ресурсов винограда на геномном уровне. Цель данного исследования – генетическая паспортизация армянских сортов винограда и документирование, включение данных в европейскую базу данных и раскрытие их селекционного потенциала.
«До нашего совместного проекта в европейской базе данных хранилось около 120 армянских сортов. По окончании совместного проекта, в результате дальнейшей непрерывной работы, теперь в европейской базе данных представлены 348 сортов. Данное исследование позволило расширить и сделать прикладными фундаментальные знания о геноме винограда, в то же время на основе полученных результатов в европейской базе данных в качестве страны происхождения армянских сортов винограда уже указывается Армения.
Это – одна из мегабаз мира, у нее большое количество посетителей. Перед нами стояла задача показать, что генетическое разнообразие изученных сортов присуще именно Армении, они не имеют какой-либо генетической взаимосвязи с биоразнообразием соседних стран», – пояснила в беседе с корреспондентом Panorama.am старший научный сотрудник Института молекулярной биологии Национальной академии наук Республики Армения, руководитель группы геномики растений Кристине Маргарян.
По словам научного сотрудника из Армении, борьба была непростой. На момент начала исследований не было никакой научной базы, связанной с генетикой армянских сортов винограда, за исключением нескольких выполненных ими индивидуальных пилотных проектов.
«Теперь же мы изучили около 1300 генотипов методом фрагментарного секвенирования, провели сегментирование генома, недавно завершено и секвенирование полного генома около 200 образцов. Мы уже завершили анализ родительских форм всех образцов, что позволило понять, какие из многих "неизвестных" сортов являются гибридными формами, а какие – автохтонными. Над каждым новым обнаруженным сортом работа велась сутками, сопоставляя все данные существующей литературы, морфологическое описание сорта и т. д.», – рассказывает ученый о процессе работы.
На фото: Кристине Маргарян, Гагик Мелян, немецкий исследователь Эрика Маул.
Кристине Маргарян со смехом вспоминает мнение своего немецкого коллеги о себе: «Ты слишком патриотична для того, чтобы быть ученым». Только в результате многолетней работы стало возможным воспользоваться базой данных, управляемой немецким партнерским институтом, что и помогло найти множество автохтонных, находящихся под угрозой исчезновения и утерянных сортов.
Именно благодаря многолетней работе, накопленным знаниям и опыту К.Маргарян в настоящее время сотрудничает с лучшими специалистами сферы ряда европейских и неевропейских стран.
«Было время, когда я могла только читать статьи об этих ученых, мечтать о встрече с ними на какой-либо научной конференции, но теперь они считают меня своей полноправной коллегой», – признается она.
К.Маргарян рассказывает, что 2021 год был для них успешным с научной точки зрения. Институт молекулярной биологии Национальной академии наук Республики Армения участвует в одном из самых крупных проектов исследования генома винограда, который осуществляется при финансировании Китая. Благодаря именно этому проекту полные геномы армянских сортов уже секвенированы и находятся на стадии анализа. До этого в Армении ничего не делалось в плане изучения полного генома винограда.
«Полностью расшифрованный геном каждого сорта или дикого винограда – это открытая книга, которую следует читать, искать и находить решение проблем, стоящих перед исследователем, а вот гены дадут вам много подсказок… Особенно интересны результаты изучения дикого винограда, которые создали серьезные предпосылки для следующего совместного армяно-германского проекта – по селекции резистентных сортов.
Это тот путь, который позволит нам с применением собственных генетических ресурсов винограда совершить переход к устойчивому зеленому виноградарству. Несмотря на активную селекционную работу в советские годы, в плане резистентности сортов селекции не производилось. Мы стремимся возобновить традиции селекции, сочетая новейшие технологии с современными молекулярно-генетическими методами, при содействии немецких партнеров. Они проведут тренинги для участников программы как в Армении, так и в Германии», – уточняет Кристине Маргарян.
В 2022 году при финансировании Федерального министерства образования и научных исследований Германии на принадлежащей Институту молекулярной биологии территории  будет разбит коллекционный сад автохтонных армянских сортов винограда – в соответствии со всеми международными стандартами. Будут высажены прошедшие паспортизацию, безвирусные сорта на устойчивые к филлоксере подвои. Сад будет иметь исключительно научно-образовательное значение, в то же время он будет направлен на хранение генетических ресурсов винограда РА.
«Все эти проекты стали реальностью, так как мой хороший коллега, старший товарищ, преданный своему делу Гагик Мелян с 2015 года начал сбор генетических ресурсов из всех винодельческих регионов Армении, пересадив растения в Национальном коллекционном саду винограда. Сад был основан Продовольственной и сельскохозяйственной организации Объединенных Наций. К сожалению, уже год, как Гагика Меляна нет с нами. Однако мы обязаны ценить его работу и продолжить ее», – говорит Маргарян.
С 2016 года началось и сотрудничество Института молекулярной биологии с Фондом виноделия и виноградарства Армении. Фонд сейчас управляет Национальным коллекционным садом, и результаты научных исследований передаются фонду. Фактически, это единственная государственная структура, которая является связующим звеном между наукой и частным сектором, конкретно в этой сфере.
Научный сотрудник отмечает, что, к счастью, год от года, хоть и медленными темпами, но интерес к науке растет – как у винодельческих компаний, так у крупных фермерских хозяйств. Это определенно позитивная динамика, в развитии которой должны активно участвовать как ученые, так и частный /деловой сектор.
Старший научный сотрудник Института молекулярной биологии убеждена: важнейшее предусловие для сильной экономики – это, пожалуй, сильная и развитая наука.
«Хочу верить, что однажды "наукоемкая экономика" из просто красивой фразы станет реальностью в нашей стране», – говорит Кристине Маргарян.