«Հրապարակ». Պաշտոնյաները կշարունակեն օգտվել բյուջեի բարիքներից, իսկ ժողովուրդը կշարունակի «յոլա գնալ»
09:24 03/11/2021
«Այն, որ կառավարությունը պետական պարտքն ավելացրեց, որպեսզի թոշակ, նպաստ, աշխատավարձ տա, վաղուց էր հայտնի։ Երեկ մեզ հետ զրույցում ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը խոստովանեց, որ պետական պարտքը հատել է ՀՆԱ-ի 60 տոկոսի շեմը՝ հասնելով 63.5 տոկոսի, և իրենք եկող տարի պետք է այնպես անեն, որ իջեցնեն շեմը։
Եվ դա անելու են ոչ թե բարձրաստիճան պաշտոնյաների աշխատավարձերն ու ապարատի ծախսերը կրճատելու հաշվին, այլ նոր պարտք ներգրավելու և սոցիալական ծախսերը՝ թոշակ, նպաստ, աշխատավարձ չավելացնելու։ Այսինքն՝  պաշտոնյաները կշարունակեն օգտվել բյուջեի բարիքներից՝ չզրկվելով որևէ հաճույքից, իսկ ժողովուրդը կշարունակի «յոլա գնալ» խղճուկ թոշակով ու աշխատավարձով»։

«Грапарак»: Чиновники продолжат пользоваться благами бюджета, а народ продолжит «кое-как существовать»
12:02 03/11/2021
Уже давно известен тот факт, что правительство увеличило государственный долг, чтобы выплатить пенсии, пособия и зарплаты, пишет газета «Грапарак».
«Вчера в беседе с нами министр финансов Тигран Хачатрян признался, что государственный долг превысил 60% порог ВВП и достиг 63.5%, посему в будущем году они должны сделать так, чтобы спустить этот порог.
И это будут делать не за счет сокращения зарплаты высокопоставленных чиновников и расходов на аппарат, а привлечения нового кредита и неувеличения социальных расходов – пенсий пособий, зарплат.
То есть, должностные лица продолжат пользоваться благами бюджета, не лишая себя удовольствий, а народ продолжит «кое-как существовать» на жалкие пенсии и зарплаты», - пишет газета.