Դուբայում կայացան InClassica փառատոնը և Մերձավոր Արևելքի դասական երաժշտության ակադեմիան
Դուբայում  օգոստոսի 28-ից սեպտեմբերի 26-ը կայացել է Х Միջազգային երաժշտական փառատոնը՝ InClassica-ն, որը կազմակերպել էր Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամը: Փառատոնի շրջանակներում կայացած համերգներն այցելել է ավելի քան 90 000 հանդիսատես: Եւ դա զարմանալի չէ, քանի որ կազմակերպիչներն անվանում էին հոբելյանական փառատոնը «աշխարհի ամենամեծ աստղադիտարան»:
Այս տարի InClassica փառատոնին հանդես են եկել 37 հանրահայտ մենակատարներ, յոթ սիմֆոնիկ նվագախումբ և 11 դիրիժոր: Համերգներն անցկացվեցին Դուբայի օպերայում և Մերձավոր Արեւելքում ամենամեծ բազմաֆունկցիոնալ համալիրում՝ Coca-Cola Arena-ում։
Առաջին անգամ ԱՄԷ-ում հավաքվել էին դասական երաժշտության ռեկորդային թվով աստղեր. ջութակահարներ Մաքսիմ Վենգերովը, Սերգեյ Խաչատրյանը, Դանիել Հոփը, Ստելլա Չենը, Գիլ Շահամը, դաշնակահարներ Ռուդոլֆ Բուհբինդերը, Ֆազիլ Սայը, Անդրեյ Գուգնինը, Կիթ Արմսթրոնգը, թավջութակահարներ Միշա Մայսկին, Սթիվեն Իսերլիսը, Հերի Հոֆմանը և շատ ուրիշներ: Օպերային հիթեր է կատարել եգիպտացի օպերային երգչուհի Ֆաթմա Սայիդը, մալթացի տենոր Ջոզեֆ Կալեին, իտալացի սոպրանո Կարմեն Ջանատազիոն:
Փառատոնին մասնակցեցին յոթ նվագախումբ՝ Մալթայիյ ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, Երուսաղեմի սիմֆոնիկ նվագախումբը, Սլովակիայի ֆիլհարմոնիկ նվազգախումբը, Ռեյնլանդ-Պֆալցի Գերմանիայի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, Կալինինգրադի սիմֆոնիկ նվագախումբը և Ռուսաստանի ազգային նվագախումբը: Դիրիժորական վահանակի մոտ էին մաեստրո Միխայիլ Պլետնևը (Ռուսաստան), Դմիտրի Յաբլոնսկին (ԱՄՆ- Իսրայել- Իսպանիա), Ալեքսանդր Սլադկովսկին (Ռուսաստան), Մայքլ Ֆրենսիսը (Մեծ Բրիտանիա-ԱՄՆ), Սերգեյ Սմբատյանը (Հայաստան) և այլոք:
Դասական երաժշտության աշխարհի աստղերի կատարումների և ֆառատոնի երկարատևության շնորհիվ՝ կազմակերպիչներին հաջողվեց ձևավորել հետաքրքիր և հագեցած համերգային ծրագիր, որի ընթացքում հնչեցին Յ. Ս. Բախի. Լ. վան Բեթհովենի, Ռ. Շումանի, Պ. Ի. Չայկովսկու, Ս. Ռախմանինովի, Ս. Պրոկոֆևի, Ֆ. Մենդելսոնի, Դ. Շոստակովիչի, Ի. Ստրավինսկու և այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ:
Առաջին անգամ ԱՄԷ-ում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը Սերգեյ Սմբատյանի գլխավորությամբ և ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը կատարեցին Արամ Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտը, ինչպես նաեւ Գրիգոր Նարեկացու «Հավուն, հավուն»-ը՝ հնարավորություն տալով հանդիսատեսին վայելել հայկական միջնադարյան երաժշտությունը:
Փառատոնին զուգահեռ սեպտեմբերի 4-ից 23-ը մեկնարկեց Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի խոշոր կրթական ծրագիրը՝ Մերձավոր Արևելքի դասական երաժշտության ակադեմիան (Middle East Classical Music Academy/MECMA):
Ակադեմիայի վարպետության դասերին մասնակցել են ավելի քան 120 երիտասարդ երաժիշտներ աշխարհի ավելի քան 25 երկրներից: Ակադեմիայում դասավանդում էին անվանի երաժիշտներ և մանկավարժներ. ջութակահարներ Պավել Վերնիկովը (Իսրայել/Շվեյցարիա), Բորիս Կուշնիրը (Ավստրիա), Դանիել Հոփը (Մեծ Բրիտանիա), Սերգեյ Դոգադինը (ՌԴ), Հայկ Ղազազյանը (Հայաստան/ՌԴ), Սերգեյ Խաչատրյանը (Հայաստան), Գրաֆ Մուրժան (Հունգարիա/ՌԴ), Ստելլա Չենը (ԱՄՆ), Սվետլանա Մակարովան (ՌԴ/Շվեյցարիա), Իգոր Պետրուշևսկին (Մեծ Բրիտանիա), դաշնակահարներ Պավել Գիլիլովը (Գերմանիա/Ավստրիա), Ջուլիանո Մացոկանտեն (Իտալիա), Խեյ Յանգ Քիմը (Հարավային Կորեա), Ստեփան Սիմոնյանը (Գերմանիա/Հայաստան), Դմիտրի Ալեքսեևը (Մեծ Բրիտանիա), Ռուդոլֆ Բուհբինդերը (Ավստրիա), թավջութակահարներ Ալեքսանդր Ռամը (ՌԴ), Դմիտրի Յաբլոնսկին (ՌԴ/ԱՄՆ), ֆագոտահարներ Ռիչարդ Պալեյը (Իսրայել), Անդրեյ Շամիդանովը (ՌԴ), տրոմբոնահարներ Նատանել Բիկովը (Իսրայել), Վասիլի Կոզլովը (ՌԴ), շեփորահար Վլադիսլավ Լավրիկը (ՌԴ), հոբոյահարներ Լիոր Միշելը (ԱՄՆ), Պավել Օրլովը (ՌԴ), գալարափողահարներ Հագայի Շալոմը (Իսրայել),  Վադիմ Շվեդչիկովը (ՌԴ):
Վարպետության դասերից բացի, Ակադեմիայի շրջանակներում, տեղի ունեցավ ցերեկային համերգների շարք, որտեղ հանդես եկան երիտասարդ երաժիշտները Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի, Կալինինգրադի սիմֆոնիկ նվագախմբի, ինչպես նաև հայտնի մենակատարների և դիրիժորների նվագակցությամբ:
Հայաստանն այս կրթական նախագծում ներկայացնում էին «Երաժշտությունը հանուն ապագայի» մշակութային հիմնադրամի կրթաթոշակառուները:
«Ելույթը փառատոնի շրջանակներում ինձ համար միաժամանակ և մեծ պատիվ էր, և մեծ փորձություն: Դրանք անմոռանալի րոպեներ էին: Ինչ վերաբերում է վարպետության դասերին, ապա պետք է ասեմ, որ ստացա շատ կարևոր և անհրաժեշտ գիտելիքներ, որոնք ինձ կօգնեն ապագայում»,- ասել է հոբոյահար Հայկ Հեքեքյանը:
«Ինձ համար մեծ պատիվ էր նվագել Ս. Ռախմանինովի Երկրորդ կոնցերտի առաջին մասը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի և ռուս հայտնի դիրիժոր Ֆելիքս Կոռոբովի հետ», - նշել է դաշնակահար Գուր Սարգսյանը:
Ցերեկային համերգներից իր տպավորություններով կիսվել է ջութակահար Դավիթ Բոյաջյանը. «Դա անմոռանալի էր:  Ես և Այսա Անիսիմովան միասյին կատարեցինք  Բախի - «Կոնցերտ երկու ջութակի համար, ռե մինոր» ստեղծագործությունը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ: Դա իմ առաջին կատարումն էր նվագախմբի հետ մենակատարի կարգավիճակում, և ես մեծ բավականություն ստացա»:
«Ես վերադարձա Դուբայից վառ տպավորություններով: Ինձ համար շատ հուզիչ էր ելույթ ունենալ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ, դա իմ երազանքն էր, որն իրականություն դարձավ: Ես առաջին անգամ էի կատարում Հայդենի Կոնցերտը ռե մաժորում նվագախմբի ուղեկցությամբ, այն էլ իմ հայրենիքի սահմաններից դուրս»,- նշել է թավջութակահարուհի Մարի Հակոբյանը:
Փառատոնի կազմակերպիչներն արել էին հնարավորը, որպեսզի Ակադեմիայի աշակերտներն իրենց հարմարավետ զգան Դուբայում գտնվելու ընթացքում և կարողանան լիարժեք ի ցույց դնել իրենց երաժշտական կարողությունները: Այս առոմով Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի Նախագահ Կոնստանտին Իշխանովը նշել է. «Հիմնադրամի գործունեության հիմնական ուղղություններից մեկը երեխաների համար նախատեսված կրթական ծրագրերն են:
Մենք անցկացնում ենք Ակադեմիա, որ աշխարհի տարբեր երկրներից հնարավորինս շատ պատանի երաժիշտներ կարողանան ձեռք բերել հաղորդակցության և գիտելիքի անգին փորձ, որը իրենց հետ կարող են կիսել միայն պրոֆեսիոնալները: Այսօր չափազանց կարևոր է աջակցել հենց դասական երաժշտությանը և պահպանել աճող սերնդի մոտ հետաքրքրությունը մշակույթի այդ եզակի ճյուղի հանդեպ»:
Նշենք, որ 2011 թվականից InClassica միջազգային փառատոնն անցկացվում է Մալթայում, սակայն այս տարի համավարակի պատճառով սահմանափակումներով պայմանավորված այն տեղափոխվեց Դուբայ: Այդ նույն պատճառով փոխվեց Դասական երաժշտության ակադեմիայի անցկացման վայրը և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի մեկ այլ նախագծի՝ Երիտասարդ դաշնակահարների միջազգային II մրցույթի Сlassic Piano-ի անցկացման վայրը. այն տեղի ունեցավ օգոստոսի 15-ից սեպտեմբերի 4-ը Jumeirah Zabeel Saray համերգասրահում:

В Дубае прошли фестиваль InClassica и Ближневосточная академия классической музыки
В Дубае с 28 августа по 26 сентября прошел Х Международный музыкальный фестиваль InClassica, организованный Европейским фондом поддержки культуры (EUFSC). Концерты в рамках фестиваля посетили более 90 тысяч зрителей. И это не удивительно, организаторы назвали юбилейный фестиваль «самой большой музыкальной обсерваторией в мире».
В этом году на InClassica выступили: 37 знаменитых солистов, семь симфонических оркестров и 11 дирижеров. Площадками для проведения концертов стали Дубайская опера и многофункциональный комплекс Coca-Cola Arena.
Впервые в ОАЭ собралось рекордное количество звезд классической музыки: скрипачи Максим Венгеров, Сергей Хачатрян, Дэниэл Хоуп, Стелла Чен, Гил Шахам; пианисты Рудольф Бухбиндер, Фазиль Сай, Андрей Гугнин, Кит Армстронг; виолончелисты Миша Майский, Стивен Иссерлис, Гэри Хоффман и многие другие. Оперные хиты прозвучали в исполнении египетской певицы Фатьмы Саид, мальтийского тенора Джозефа Каллеи, сопрано из Италии Кармен Джаннаттазио.
Участниками фестиваля стали семь оркестров, среди которых Мальтийский филармонический оркестр, Государственный симфонический оркестр Армении, Иерусалимский симфонический оркестр, Словацкий филармонический оркестр, Немецкий государственный филармонический оркестр Рейнланд-Пфальца, Калининградский симфонический оркестр и Российский национальный оркестр. Место за дирижерским пультом заняли маэстро Михаил Плетнев (Россия), Дмитрий Яблонский (США-Израиль-Испания), Александр Сладковский (Россия), Майкл Френсис (Великобритания-США), Сергей Смбатян (Армения) и другие.
Благодаря выступлениям звезд мира классической музыки и длительному периоду проведения фестиваля, для организаторов стало возможным сформировать интересную и насыщенную концертную программу, в которой прозвучали сочинения И. С. Баха, Л. ван Бетховена, Р. Шумана, П. И. Чайковского, С. Рахманинова, С. Прокофьева, Ф. Мендельсона, Д. Шостаковича, И. Стравинского и других композиторов.
Впервые в ОАЭ Государственный симфонический оркестр Армении под руководством Сергея Смбатяна и скрипач Сергей Хачатрян исполнили Скрипичный концерт Арама Хачатуряна и культовое произведение Григора Нарекаци «Хавун, хавун» (гимн Воскресения Христова). Зрители в зале смогли насладиться мелодичностью музыки армянского средневековья.
Параллельно с фестивалем с 4 по 23 сентября стартовал масштабный образовательный проект Европейского фонда поддержки культуры - Ближневосточная академия классической музыки (Middle East Classical Music Academy/MECMA).
В мастер-классах Академии приняли участие более ста двадцати молодых музыкантов из более 25 стран мира. Преподавателями Академии стали именитые музыканты и педагоги: скрипачи Павел Верников (Израиль/Швейцария), Борис Кушнир (Австрия), Даниэль Хоуп (Великобритания), Сергей Догадин (РФ), Хайк Казазян (Армения/РФ), Сергей Хачатрян (Армения), Граф Муржа (Венгрия/РФ), Стелла Чен (США), Светлана Макарова (РФ/Швейцария), Игорь Петрушевский (Великобритания); пианисты Павел Гилилов (Германия/Австрия), Джулиано Маццокканте (Италия), Хей Янг Ким (Южная Корея), Степан Симонян (Германия/Армения), Дмитрий Алексеев (Великобритания), Рудольф Бухбиндер (Австрия); виолончелисты - Александр Рамм (РФ), Дмитрий Яблонский (РФ/США); фаготисты Ричард Палей (Израиль), Андрей Шамиданов (РФ); тромбонисты- Натанел Биков (Израиль), Василий Козлов (РФ); трубач Владислав Лаврик (РФ); гобоисты - Лиор Мишель (США), Павел Орлов (РФ); валторнисты- Хагай Шалом (Израиль), Вадим Шведченков (РФ).
Помимо мастер-классов, в рамках Академии в серии дневных концертов состоялись выступления молодых музыкантов в сопровождении Государственного симфонического оркестра Армении и Калининградского симфонического оркестра, а также известных солистов и дирижеров.
Армению в этом образовательном проекте представляли стипендиаты культурного фонда «Музыка во имя будущего».
«Выступление в рамках фестиваля для меня было большой честью и одновременно испытанием. Это были незабываемые минуты. Что касается мастер-классов, то я получил очень важные и нужные знания, которые помогут мне в будущем». – рассказал гобоист Айк Экекян
«Для меня было большой честью исполнить первую часть Второго концерта С. Рахманинова с Государственным симфоническим оркестром Армении и известным российским дирижером Феликсом Коробовым», - отметил пианист Гур Саркисян.
Своими впечатлениями от дневных концертов поделился и скрипач Давид Бояджан: «Это было незабываемо. Я и Ася Анисимова исполнили «Концерт для двух скрипок, ля минор» Баха с Государственным симфоническим оркестром Армении. Это было моё первое исполнение с оркестром в качестве солиста, и я получил огромное удовольствие».
«Я вернулась из Дубая с яркими впечатлениями. Для меня было очень волнительно выступать с Государственным симфоническим оркестром Армении, это была моя мечта, и она сбылась. Я впервые исполняла Концерт ре мажор Гайдена в сопровождении оркестра, и тем более за пределами моей родины», - отметила виолончелистка Мари Акопян.
Организаторы фестиваля сделали все возможное для того, чтобы ученики Академии чувствовали себя комфортно во время пребывания в Дубае и смогли в полной мере раскрыть свои музыкальные способности.
Президент Европейского фонда поддержки культуры Константин Ишханов отметил: «Образовательные программы для детей – это одно из основных направлений деятельности фонда. Мы проводим Академию для того, чтобы как можно больше юных музыкантов из разных стран мира смогли приобрести бесценный опыт общения и знания, которыми могут поделиться только профессионалы. Сегодня крайне важно поддерживать именно классическую музыку и интерес подрастающего поколения к этому уникальному виду искусства».
Международный фестиваль InClassica с 2011 года проходил на Мальте, но в этом году в связи с ограничениями из-за пандемии был перенесен в Дубай. По той же причине изменилось место проведения Академии классической музыки и еще одного проекта Европейского фонда поддержки культуры — II Международного конкурса молодых пианистов Сlassic Piano, который прошел с 15 августа по 4 сентября в Концертном зале Jumeirah Zabeel Saray.