«Ժողովուրդ». Տիգրան Ավինյանը ջանում է անել հնարավորը՝ «Զանգեզուր»-ի կառավարումն իրեն վստահվի
«Իշխանությունները որևէ կերպ չեն համակերպվում տեղական ինքնակառավարման մի քանի մարմիններում գրանցված պարտության հետ: «Ժողովուրդ» օրաթերթը դեռ օրեր առաջ էր գրել, որ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ջանք ու եռանդ չի խնայում Հայաստանի թեկուզ ամենափոքր համայնքում սեփական թեկնածուին «թագավոր» կարգելու համար: Մեղրի համայնքում, օրինակ, դեռ հստակ չէ, թե ի վերջո ով է համայնքապետ ընտրվելու:
«Հանրապետություն» կուսակցությունը ընտրություններին ամենաշատ՝ 6 քվե է ստացել, բայց դա բավարար չէ, որ կարողանա ինքն իրենով համայնքապետ ընտրել: «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ նախկին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն է փորձում եղանակ փոխել, Մեղրիում մանդատներ ստացած «Հանրապետություն», «Ազատական» ու «Ապրելու երկիր» կուսակցություններին ասել է, թե 5 մանդատ ստացած ՔՊ-ին պետք է միանան ու օգնեն իշխանության թեկնածուին քաղաքապետ կարգել զուտ միայն այն պատճառով, որ այսօր իշխանության ղեկին ՔՊ-ն է, հետևաբար իշխանությունն ինչպես ասի, այնպես պետք
է շարժվեն:
Կուսակցությունները, սակայն, բացասաբար են ընդունել Ավինյանի ասածն ու հակառակվել, թե նման տոնայնությամբ որևէ առաջարկ չեն ընդունի: Այդ ամենի հետևանքն այն է, որ հոկտեմբերի 17-ից մինչ օրս հստակ չէ, թե Մեղրիում, ի վերջո, ով է համայնքապետ լինելու: Մեր ունեցած տեղեկություններով՝ իշխանությունը Տիգրան Ավինյանի առաջ պայման է դրել՝ եթե Սյունիքի ՏԻՄ ընտրություններում հաջողություն գրանցի, ապա Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային գործարանի կառավարումն իրեն կվստահվի:
Եվ, ըստ այդմ, նախկին փոխվարչապետը ջանում է անել հնարավորը, որ բոլոր այն համայնքներում, որտեղ իշխանությունը փոքր-ինչ մանևրելու տեղ ունի, կարողանա ղեկավարումն իր ձեռքն առնել»։

«Жоховурд»: Тигран Авинян старается сделать все возможное, чтобы ему доверили управление ЗММК
Газета «Жоховурд» пишет, что власти никак не могут смириться с проигрышем в нескольких органах местного самоуправления. Правящая партия «Гражданский договор» не жалеет усилий и энергии, чтобы сделать своего кандидата «царьком» даже в самой маленькой общине Армении. Например, в Мегри пока неясно, кто будет избран руководителем общины.
Партия «Республика» получила на выборах наибольшее количество голосов – 6, однако этого недостаточно, чтобы избрать руководителя общины. По сведениям издания, на ситуацию пытается повлиять бывший вице-премьер Тигран Авинян. Он предложил партиям «Республика», «Страна для жизни» и «Азатакан» объединиться вокруг получившего 5 мандатов «Гражданского договора» и помочь кандидату от власти стать мэром только по той причине, что партия «Гражданский договор» сегодня у руля власти и как скажет, так и должны поступить.
Однако политические силы негативно отнеслись к предложению Авиняна и заявили, что не собираются принимать какое-либо предложение в подобном тоне. Именно поэтому с 17 октября по сей день неясно, кто станет мэром Мегри.
«По нашим сведениям, власти поставили перед Авиняном условие: если он добьется успеха на выборах в органы местного самоуправления в Сюнике, ему будет доверено управление Зангезурским медно-молибденовым комбинатом.
Поэтому бывший вице-премьер старается сделать все возможное, чтобы взять в свои руки управление в тех общинах, где у властей есть хоть немного места для маневра», - отмечает издание.