«Ժողովուրդ». Լիարժեք պատվաստման ցուցանիշը ՀՀ-ում մոտ 10 տոկոս է կազմում
«Առողջապահության նախարարության կողմից պարբերաբար ներկայացվում է Հայաստանում պատվաստումների պատկերը: Եվ չնայած հոկտեմբերի 14-ից աշխատողները պետք է պարտադիր ներկայացնեն պատվաստված լինելու տեղեկանք կամ դրա փոխարեն կորոնավիրուսի բացասական թեստ, սակայն, չնայած դրան, պատվաստումների թվերը մեծ թափով չեն ավելանում: Եվ դրա հետ մեկտեղ պատվաստվողների մեջ մեծ թիվ են շարունակում կազմել օտարերկրացիները:
Այս պահի դրությամբ հայտնի են հոկտեմբերի 26-ի տվյալները, և այդ տվյալներով՝ Հայաստանում իրականացված պատվաստումների 2,9 տոկոսը բաժին է ընկնում օտարերկրացիներին` մոտ 20 հազար հոգի, իսկ 97,1 տոկոսը՝ ՀՀ քաղաքացիներին։
Տեղեկացնենք, որ COVID-19-ի դեմ պատվաստումների մեկնարկից ի վեր՝ հոկտեմբերի 24-ի դրությամբ, կատարվել է 677032 պատվաստում, որից առաջին դեղաչափ` 466785, երկրորդ դեղաչափ` 210247։ Լիարժեք պատվաստման ցուցանիշը ՀՀ-ում մոտ 10 տոկոս է կազմում։
Այսպիսով, ստացվում է, որ Հայաստանում մինչ օրս կորոնավիրուսի դեմ պատվաստում է ստացել շուրջ 20 հազար օտարերկրացի: Նկատենք, որ, ամեն դեպքում, հայաստանցիների շրջանում պատվաստման ցուցանիշը խայտառակ ցածր է: Եթե պարտադրանքը չլիներ, այսպիսի ցուցանիշ էլ չէր ստացվի»։

«Жоховурд»: Полноценный показатель вакцинации в Армении составляет около 10%
Министерство здравоохранения Армении периодически представляет картину вакцинации. И, несмотря на то, что с 14 ноября работники обязательно должны представлять сертификат о вакцинации или отрицательный тест на коронавирус, число вакцинированных не возрастает резко. Вместе с тем, среди прошедших вакцинацию большое число продолжают составлять иностранцы.
По состоянию на данный момент известны данные на 26 октября, согласно которым, 2,9% прививок в Армении приходится на долю иностранцев, около 20 тысяч человек, а 97,1% – граждане Армении.
«Отметим, что с начала процесса вакцинации от COVID-19, по состоянию на 24 октября, прививки получили 677 тысяч 032 человек, из них 466 тысяч 785 получили первую инъекцию, а вторую – 210 тысяч 247. Полноценный показатель вакцинации в Армении составляет около 10%.
Таким образом, получается, что в Армении по сей день прививки против COVID-19 получили 20 тысяч иностранцев. Отметим, что во всех случаях, среди населения Армении показатель вакцинации крайне низкий. Если бы не принуждение, не было бы даже этого показателя», - пишет газета.