Pfizer-ի պատվաստանյութի փորձարկման խախտումներ են արձանագրվել
Գիտական ​​ամսագիրը հրապարակել է Pfizer-ի պատվաստանյութերի փորձարկումների խախտումների վերաբերյալ տվյալներ։ Ըստ BMJ-ի՝ արձանագրվել են տվյալների կեղծում, կամավորների ինքնության բացահայտում և բացասական կողմնակի ազդեցությունների թաքցնում։
Ըստ МИР 24-ի՝ այս բոլոր պատկանում են թեստերի անցկացման գիտական ​​նորմերի ու կանոնների խախտումների կատեգորիային։ Բացի այդ, ըստ հրապարակման, պատվաստումների անձնակազմը չի ստացել համապատասխան վերապատրաստում։
Նշվում է, որ դա հակասում է պատվաստանյութի փորձարկման «կույր» բնույթին։ Նաև հավաքագրված տվյալների մեջ սխալներ են հայտնաբերվել, կողմնակի ազդեցությունների վերաբերյալ հիվանդների բողոքներին օպերատիվ արձագանք չի եղել, ասվում է հրապարակման մեջ։
Այս ամենը, գրում է BMJ-ը, ստիպել է ընկերության ղեկավարությանը խուսափել ԱՄՆ Սննդամթերքի և դեղերի վարչության կողմից ստուգումներից։ Սա հանգեցրել է նրան, որ հետազոտության տվյալները երբեմն կեղծվել են, իսկ որոշ տեղեկություններ պարզապես թաքցվել են:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Կանադայի արևմտյան Բրիտանական Կոլումբիա նահանգում հեռացվել են ավելի քան 3,3 հազար բուժաշխատողներ, որոնք չեն պատվաստվել կորոնավիրուսի դեմ։ Առողջապահության նախարար Ադրիան Դիքսի խոսքով՝ մարդիկ տուն են գնացել առանց վարձատրության։ Այդ կապակցությամբ հիվանդանոցներում հետաձգվել են ոչ շտապ վիրահատությունները։

Сообщается о нарушениях при испытаниях вакцины Pfizer
Научный журнал опубликовал данные о нарушениях при испытаниях вакцины Pfizer. По данным издания BMJ, отмечена фальсификация данных, раскрытие личности добровольцев и сокрытие негативных побочных эффектов.
Как передает МИР 24, все эти моменты относятся к разряду нарушений научных норм и правил проведения испытаний. Кроме этого, как говорится в публикации, персонал, проводивший вакцинацию, прошел недостаточно качественное обучение.
Еще издание пишет, что вакцина не всегда хранилась в надлежащих условиях, а также почти весь медицинский персонал обладал доступом к информации о том, кто такие участники испытаний.
Отмечается, что это противоречит «слепому» характеру тестирования вакцины. Также были найдены ошибки в собранных данных, отсутствовало оперативное реагирование на жалобы пациентов о побочных эффектах, говорится в публикации.
Все это, пишет BMJ, заставляло руководство компании избегать проверок со стороны американского Управления по саннадзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов. Это привело к тому, что данные исследований иногда фальсифицировались, а часть информации просто пряталась.
Ранее сообщалось, что в западной канадской провинции Британская Колумбия отстранили более 3,3 тысячи медработников, которые не прошли вакцинацию против коронавируса. По словам министра здравоохранения Эдриана Дикса, люди отправились домой без сохранения зарплаты. В связи с этим в больницах отложили несрочные операции.