Արման Թաթոյան. Ադրբեջանական զինվորները, դրոշները, տեսախցիկները պետք է հեռացվեն մեր բնակավայրերի մոտից
11:55 03/11/2021
«Մենք բացառապես փաստերով հիմնավորել ենք ադրբեջանական կողմի հանցավոր, ահաբեկչական բնույթի արարքները։ Ցույց ենք տվել կապը Ադրբեջանի իշխանությունների քաղաքականության ու շարունակվող խախտումների միջև»,- ընթացող ասուլիսում այս մասին հայտարարեց ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
Նա  ներկայացնում է ադրբեջանական զինվորական ուժերի հետ շփման տարածքներում անվտանգության ապառազմականացված գոտու հրատապ անհրաժեշտությունը՝ որպես բնակչության իրավունքների պաշտպանության հիմնարար երաշխիք Հայաստանում: Ապացույցների վրա հիմնված ծավալուն փաստաթուղթը կուղարկվի պետական մարմիններին ու միջազգային կազմակերպություններին:
«Մենք հիմնավորել ենք, որ անհրաժեշտ է անվտանգության գոտի, որ ադրբեջանական զինվորները, դրոշները, տարբեր սարքավորումներ, տեսախցիկներ պետք է հեռացվեն մեր գյուղերի անմիջական հարևանությունից և մեր համայնքներն իրար կապող ճանապարհներից»,- ասաց Արման Թաթոյանը։
Նա ընդգծեց, առանց դրա չի կարող լինել Սյունիքի, Գեղարքունիքի գյուղերի բնակիչների բնականոն կյանքի իրավունքի վերականգնում։
«Դա պետք է լինի ոչ թե մեր հաշվին։ Նրանք պետք է հեռանան։ Ադրբեջանական զինվորների բոլոր տեղակայումներն անխտիր անօրինական են։ Նրանք հայտնվել են մեր գյուղերի հարևանությամբ ու ճանապարհներին պատերազմի սպառնալիքների ներքո առանց մասնագիտական աշխատանքերի ու վերլուծությունների։ Ավելին, դեմարկացիայի ու դելիմիտացիայի բացակայության պայմաններում հիմք չեն ընդունվել միջազգային չափանիշները, մինչդեռ պետք է ուսումնասիրվեին կադաստրային փաստաթղթերը, հողահատկացման հարցերը։ Մենք ունենք դեպքեր, երբ Խորհրդային Միության տարիներից մարդկանց պատկանող հողերի վրա այսօր ֆիզիակապես ներկա են ադրբեջանցիներ»,-ասաց Արման Թաթոյանը։
Նա հիշեցրեց միջազգային այն պահանջի մասին, որ սահմանների դելիմիտացիան, դեմարկացիան չեն կարող համարվել լեգիտիմ, եթե չեն ապահովում մարդու իրավունքները, չեն համապատասխանում ժողովրդավարության ու իրավունքի գերակայության կանոններին, չի ապահովում մարդկանց բնականոն կյանքը։

А.Татоян: Азербайджанские военные, флаги, камеры должны быть убраны с территорий по соседству с населенными пунктами Армении
12:31 03/11/2021
«Мы исключительно фактами обосновали преступные, носящие террористический характер действия азербайджанской стороны, показали связь между политикой властей Азербайджана и продолжающимися нарушениями», – заявил на пресс-конференции 3 ноября Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян.
Арман Татоян представляет срочную необходимость создания демилитаризованной зоны безопасности на территориях соприкосновения с азербайджанскими ВС как основополагающая гарантия защиты прав населения Армении. Основанный на доказательствах объемный документ будет направлен госорганам РА и международным организациям.
«Мы обосновали, что необходима зона безопасности, что азербайджанские военные, флаги, различные устройства, камеры должны быть убраны с непосредственного соседства с нашими селами и дорогами, связывающими наши общины.
Без этого не могут быть восстановлены права жителей сел Сюника, Гегаркуника на нормальную жизнь», – заявил омбудсмен Армении, добавив:
«Это должно быть не за счет армянской стороны. Азербайджанцы должны уйти. Все размещения азербайджанских военных – незаконные, без исключения. Они оказались по соседству с нашими селами и дорогами, угрожая войной, без профессиональной работы и анализа.
Более того, в условиях отсутствия демаркации и делимитации не были приняты за основу международные критерии. Между тем, должны были быть изучены кадастровые документы, вопросы предоставления земельных участков. У нас есть случаи, когда на землях, принадлежащих людям с советских времен, сегодня физически присутствуют азербайджанцы», – отметил Арман Татоян.
Омбудсмен Армении напомнил о международном требовании, согласно которому делимитация и демаркация границ не могут считаться легитимными, если не обеспечиваются права человека, если они не соответствуют нормам демократии и верховенства права,не обеспечивают нормальную жизнь людей.