Արտակ Զաքարյան. Սրանք 3-րդ դասարանի՝ դասը չսովորած Լևոնիկի դեմքով ուզում են ժողովրդին բացատրել, թե բանակն էր մեղավոր պարտության համար
14:10 04/11/2021
«Եթե չլինեին ապրիլյան մարտական գործողությունները, ես կարող էի ասել, գիտե՞ք, այս պատերազմը կարող էր տեղի ունենալ»,-հայտարարեց ՀՀԿ-ական գործիչ, պաշտպանության նախկին փոխնախարար Արտակ Զաքարյանը։
Նրա խոսքով, 2016-ի ապրիլյան գործողությունները փակեցին ԼՂ խնդիրն ուժով լուծելու բոլոր հնարավորությունները, բացեցին կոնֆլիկիտի կարգավորման համար նոր քաղաքական պատմություն։
«Իսկ դա նշանակում էր, որ կոնֆիլկտը պետք էր կարգավորել շատ արագ, միայն խաղաղ ճանապարհով՝ հենվելով բոլոր այն երեք սկզբունքների վրա, որոնք շատ երկար ժամանակ՝ 2007-ից սկսած եղել են կարգավորման հիմքում։ Իսկ կարգավորման միակ ձևաչափը Մինսկի խումբն է։ Ցավոք, այդ ընթացքը կասեցրեց թավշյա հեղափոխությունը, որը փաթաթվեց մեր ժողովրդի գլխին»,-ասաց Զաքարյանը՝ ելույթ ունենալով «Հայաստան» դաշինքի կազմակերպած «Պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի անհրաժեշտությունը. հետպատերազմյան ապաքինում» թեմայով ընթացող քննարկմանը։
Նա հույս հայտնեց, որ մի քննիչ հանձնաժողով էլ հեղափոխության իրականացման հանագամանքների ուսումնսիրման նպատակով հետագայում կստեղծվի, քանի որ պատերազմն ու աղետը հենց հեղափոխության հետևանքն են։
Բանախոսը հիշեցրեց, երբ իշխանության էր եկել Նիկոլ Փաշինյանը, հայտարարում էր, թե տեսեք, էլ շփման գծում չեն կրակում, զոհեր չկան։
«Իսկ հարց չառաջացա՞վ, թե որն է դրա գինը։ Արդյոք Դուշանբեի վերելակում պայմանավորվածությունները դրա՞ն չէին վերաբերում։ Օրինակ, եկեք մի կրակեք, մենք գնում ենք ընտրության, ունենանք մեծամասնություն, առանց ընդդիմության, զսպող մեխանիզմների, իսկ ովքեր էլ մեզ ընդդիմանան անունը կդնենք թալանչի, կողոպտիչ, հասարակությունն էլ կասի՝ ինչ ուզում եք արեք»,-կասկած հայտնեց ՀՀԿ-ական գործիչը։
Զաքարյանի խոսքով, Նիկոլ Փաշինյանին թվում էր, թե գործ ունի իր թերթի խմբագրության հետ, չհասկացավ, որ արտաքին աշխարհը կատակներ չի սիրում, հանրահավաքային ոճի ելույթներ չի սիրում, ինչի հետևանքով խնդիրներ առաջացան տարբեր երկրների հետ երկկողմ հարաբերություններում, միջազգային կառույցներում։
«Հայկական իշխանությունների բազմաթիվ անլրջություններ բերեցին նրան, որ ասացին՝ ձեր մուրը ձեր գլուխը, զսպման մեխանիզմներ չեն լինելու, Թուրքիան էլ տեսավ, որ ձեռքերն ազատ են, կարելի է տարբեր երկրներից ջիհադիստներ բերել»,-ասաց նա՝ հիշեցնելով, որ խնդիրների մասին իրենք բազմաթիվ անգամներ բարձրաձայնել են մինչև պատերազմը։
Պաշտպանության նախկին փոխնախարարը վստահ է, որ պատերազմը կարող էր չլինել և չպետք է լիներ։
«Բայց ցավոք, եղավ, քանի որ իշխանության հայտնվեցին մարդիկ, որ խաղաղությունն ու պատերազմը լավ չեն տարբերում, կամ գուցե պարտությունը հենց իրենց էր պետք, որ հայ ժողովուրդն ունենար նման ողբերգական հետևանքներ։ Դա էլ ցույց տվեց պատերազմի ընթացքը։ Աշխարհում կա մի հայտնի ասացվածք, պատերազմը շատ ավելի լուրջ զբաղմունք է, որ վստահեն միայն զինվորականներին, քաղաքական գործիչներն են զբաղվում պատերազմ լինել-չլինելու, այն վարելու, կառավարելու, ճիշտ պահին կանգնեցնելու, հետաձգելու, վերսկսելու որոշումներով։ Հիմա սրանք եկել են 3-րդ բ դասարանի՝ դասը չսովորած Լևոնիկի դեմքով ուզում են ժողովրդին բացատրել, թե բանակն էր մեղավոր, նախկիններն են մեղավոր, էս էր մեղավոր, էն էր մեղավոր։ Մեկ տարի է անցել, բայց մենք պատերազմի ահռելի հետևանքները չենք գնահատել։ Ժամանակը կանցնի ու մենք կհասկանանք, որ արագ զարգացող գործընթացներում  կհայտնվենք մի իրավիճակում, որ քաղաքական առումով պրոցեսներին մեզ համար շահավետ մասնակցելու ռեսուրս գրեթե չունենք, որովհետև կորցրել ենք ժամանակ՝ հասկանալու, ով է ներկա, ով է նախկին»,-ասաց Զաքարյանը։

Артак Закарян: С лицом не выучившего урок Левоника из 3-го б хотят объяснить людям, будто в поражении виновата армия
19:04 04/11/2021
«Если бы не боевые действия в апреле 2016 года, я мог бы сказать: знаете, война осенью 2020 года могла бы произойти», – заявил представляющий РПА деятель, бывший заместитель министра обороны Армении Артак Закарян.
По его словам, боевые действия апреля 2016 года свели на нет все возможности силового решения нагорно-карабахского конфликта, открыли новую политическую историю для урегулирования конфликта.
«А это означало, что конфликт нужно было урегулировать очень быстро, только мирным путем, на основе всех трех принципов, которые очень долгое время, начиная с 2007 года, лежали в основе урегулирования. А единственный формат урегулирования – Минская группа ОБСЕ. К сожалению, этот процесс остановила бархатная революция, которая была навязана нашему народу», – сказал Закарян в ходе обсуждения на тему «Необходимость следственной комиссии по войне: послевоенное восстановление» 4 ноября.
Он выразил надежду, что в будущем будет создана и следственная комиссия для изучения обстоятельств революции, поскольку война и бедствия являются следствием именно этой революции.
Закарян напомнил: когда к власти пришел Никол Пашинян, он заявлял, мол, смотрите, на линии соприкосновения не стреляют, жертв нет.
«А не возникло вопроса: какова цена этого? Не были ли договоренности в лифте в Душанбе обусловлены также этим? Например, дескать, давайте, пока не стреляйте, мы идем на выборы, нужно абсолютное большинство в парламенте, без оппозиции, без механизмов сдерживания, а тех, кто будет сопротивляться, назовем казнокрадами, грабителями народа, а общество скажет – делайте, что хотите», – сказал Артак Закарян.
По словам Закаряна, Николу Пашиняну казалось, что он имеет дело с редакцией своей газеты, он не понимал, что внешний мир не любит шуток, не любит речей в стиле выступлений на митингах, в результате чего возникли проблемы в двусторонних отношениях с разными странами, в международных структурах.
«Множество примеров легкомыслия властей Армении привели к тому, что им – сказали: делайте, как знаете,  никаких сдерживающих механизмов не будет. И Турция увидела, что руки свободны, можно из разных стран перебрасывать джихадистов», – сказал он, напомнив, что они множество раз обращали внимание на проблемы до возобновления войны.
Бывший замминистра обороны уверен, что войны могло не быть, не должно было быть.
«Но, к сожалению, это произошло, потому что к власти пришли люди, которые не делают различия между миром и войной, или, может быть, им нужно было именно поражение, такие трагические последствия для армянского народа. Это также показало ход войны. В мире есть известная поговорка: война – слишком серьезное дело, чтобы доверять ее военным.
Решениями о том, будет ли война, ведением войны, управлением, остановлением в нужную минуту, возобновлением боевых действий занимаются политические деятели.
Теперь пришли эти и с лицом не выучившего урок Левоника из 3-го б хотят объяснить людям, будто виновата армия, виноваты прежние, тот или этот. Прошел год, но мы не оценили масштабных последствий войны. Пройдет время, и мы поймем, что в стремительно развивающихся процессах мы окажемся в ситуации, что у нас не будет ресурсов для выгодного участия в политическом плане процессах, поскольку потеряли время», – сказал Закарян.