ՄԻԵԴ-ը հայ գերիների գործով գտել է կյանքի իրավունքի խախտում Ադրբեջանի կողմից․ Բաքուն կվճարի 40 000-ական եվրո
16:57 04/11/2021
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրապարակել է «Խոջոյանն ու Վարդազարյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» և «Պետրոսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով վճիռները։
Առաջին գործով դիմումատուներն են Հասմիկ Խոջոյանը, Հեղինե Վարդազարյանը և Հայկազ Խոջոյանը (այժմ մահացած), որոնք Հայաստանի քաղաքացիներ են՝ ծնված համապատասխանաբար 1964, 1967 և 1959 թթ.-ին։
Գործը վերաբերում է դիմողների հոր՝ Մամիկոն Խոջոյանին, որը գերեվարվել ու խոշտանգվել էր Ադրբեջանի կողմից 2014թ-ի սկզբին։ Մամիկոն Խոջոյանը Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի (Տավուշի մարզ) բնակիչ էր։ Նա տնից դուրս էր եկել 2014 թվականի հունվարի 28-ի առավոտյան ու հայտնվել ադրբեջանական գերության մեջ։ Երկու օր անց ադրբեջանական կողմը հաղորդեց, իբր, նա հայկական դիվերսիոն խմբի զինված ուղեկցորդ է և բերման է ենթարկվել։
Նա Հայաստանի իշխանություններին է հանձնվել 2014 թվականի մարտի 4-ին և տաս շաբաթ անց մահացել տանը։
Այս գործով ՄԻԵԴ-ը գտել է, որ
Մամիկոն Խոջոյանի մասով տեղի է ունեցել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի (կյանքի իրավունքի և հետաքննության) խախտում
Մամիկոն Խոջոյանի խոշտանգումների պատճառով 3-րդ հոդվածի (Խոշտանգումների արգելք) խախտում։
Մամիկոն Խոջոյանի մասով 5-րդ հոդվածի խախտում (Ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունք)։
ՄԻԵԴ-ը որոշել է, որ  Ադրբեջանը պետք է դիմումատուներին վճարի 40,000 եվրո՝ որպես ոչ նյութական վնասի փոխհատուցում։
«Պետրոսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով դիմումատուն Արտուշ Պետրոսյանը, ազգությամբ հայ է, ծնված 1957 թվականին և բնակվում է Չինարիում։
Նշվում է, որ որդին՝ 1981 թվականին ծնված Կարեն Պետրոսյանը, նրա հետ ապրել է Ադրբեջանի հետ սահմանամերձ Չինարիում։
2014 թվականի օգոստոսի 7-ին նրա որդին հատել է Ադրբեջանի սահմանը և գերի է ընկել ադրբեջանցիների զինված ուժեր կողմից։ Նա մահացել է գերության մեջ։
Կարեն Պետրոսյանի գործով ՄԻԵԴ-ը գտել է, որ տեղի է ունեցել  Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի հոդված 2-ի խախտում (հետաքննություն և կյանքի իրավունք), 3-րդ հոդվածի խախտում (խոշտանգումների արգելում):

The European Court of Human Rights (ECHR) on Thursday delivered judgments in the cases of Khojoyan and Vardazaryan v. Azerbaijan and Petrosyan v. Azerbaijan.
In the first case, the applicants, Hasmik Khojoyan, Heghine Vardazaryan and Haykaz Khojoyan (now deceased), are three Armenian nationals who were born in 1964, 1967 and 1959, respectively.
The case concerns the captivity and ill-treatment of the applicants’ father, Mamikon Khojoyan, in Azerbaijan in early 2014. The applicants’ father left his home in Armenia, close to the border with Azerbaijan on the morning of 28 January 2014. It was reported in the Azerbaijani news two days later that he was an armed guide of an Armenian sabotage group and was being detained. He was handed over to the Armenian authorities on 4 March 2014 and died at home ten weeks later.
The European court found that Baku has violated Article 2 (right to life), Article 3 (prohibition of torture) and Article 5 (right to liberty and security) of the European Convention on Human Rights.
The ECHR obliged Azerbaijan to pay 40,000 euros to the applicants in non-pecuniary damage.
In the Petrosyan v. Azerbaijan case, the applicant, Artush Petrosyan, is an Armenian national who was born in 1957 and lives in Chinari (Armenia).
His son, Karen Petrosyan, born in 1981, lived with him in Chinari, close to the border with Azerbaijan.   On 7 August 2014 his son crossed the border into Azerbaijan and was captured by the Azerbaijani armed forces. He died while in captivity.
The ECHR found violations of Article 2 (investigation and right to life) and Article 3 (prohibition of torture) of the European Convention, and obliged Azerbaijan to pay 40,000 euros to the applicant in non-pecuniary damage.