Բուլղարահայ երգահան Հայկաշոտ Աղասյանը՝ Սոֆիայի պատվավոր քաղաքացի
Բուլղարահայ հայտնի երգահան, ջութակահար և ալտահար Հայկաշոտ Աղասյանին շնորհվել է Բուլղարիայի մայրաքաղաք Սոֆիայի Պատվավոր քաղաքացու կոչում։ Այս մասին հայտնում orer.eu կայքը։
Հայկաշոտ Աղասյանը Բուլղարիայում հայտնի երգերի հեղինակ է, նրա հեղինակած «Չծերացող սեր» երգը դարձել է բուլղարացիների ամենասիրված երգրեից մեկն է։ Նա բազմաթիվ մրցանակների դափնեկիր է։ 2015 թվականին Բուխարեստում տեղի ունեցած միջազգային մրցույթում նրա «Մամա/Մայրիկ» երգը ստացել է «Գրան պրի» մրցանակ։
2009 թվականին Բուլղարիայի նախագահի կողմից նա արժանացել է «Կիրիլ և Մեֆոդի» շքանշանի, իսկ 2016 թվականին  արժանացել է Հայաստանի սփյուռքի նախարարության «Կոմիտաս» մրցանակին։ Երկար տարիներ եղել է երիտասարդական թատրոնի երաժշտական ղեկավար, հանդես է եկել նվագախմբերի հետ իբրեւ դաշնակահար, նվագել է նաեւ ջութակ ու ալտ, երբեմն կատարել է նաեւ իր գրած երվերը։  Մեծ ժողովրդականություն են վայելում հատկապես Աղասյանի գրած մանկական երգերը։
2019 թվականին «ՕՐԵՐ» ամսագրին տված հարցազրույցում Հայկաշոտ Աղասյանը ասել էր. «Ես գոհ եմ իմ կյանքից ու երաժշտությունից, ինձ համար սահմաններ չկան, ճանաչում եւ սեր կա»։

Композитор Айкашот Агасян удостоен звания почетного гражданина столицы Болгарии – Софии
Известный болгарский композитор армянского происхождения, скрипач и альтист Айкашот Агасян удостоен звания почетного гражданина столицы Болгарии – Софии. Подробности представляет   издание Orer.eu.
Айкашот Агасян является автором известных болгарских песен, написанная им песня «Нестареющая любовь» стала одной из самых любимых болгарами песен. Он – лауреат множества премий. Его песня «Мама / Майрик» выиграла «Гран-при» на прошедшем в Бухаресте в 2015 году международном конкурсе.
В 2009 году президент Болгарии наградил музыканта «Орденом Кирилла и Мефодия», а в 2016 году Айкашот Агасян был награжден премией «Комитаса» министерства Диаспоры Армении.
Долгие годы он был музыкальным руководителем молодежного театра, выступал с оркестрами как пианист, играл на скрипке и альте, иногда исполнял свои авторские песни. Особенно популярны детские песни, написанные Агасяном.
В 2019 году в интервью изданию Orer.eu музыкант заявил: «Я доволен жизнью, музыкой, для меня нет границ, есть признание и любовь».