ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներին հյուրընկալել են «Հայաստան» խմբակցության անդամները
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը և խմբակցության ներկայացուցիչները նոյեմբերի 4-ին հանդիպել են ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Կիմո Կիլյունենի և Բորիանա Աբերգի հետ:
ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչության փոխանցմամբ, Սեյրան Օհանյանն անդրադարձել է 44-օրյա պատերազմին և դրա հետևանքներին: Խմբակցության ղեկավարի կարծիքով՝ միջազգային հարթակներում պետք է բարձրաձայնել, որ պատերազմը ոտնձգություն էր Արցախի ժողովրդի՝ իր պատմական հայրենիքում ապրելու և արարելու իրավունքի դեմ: Ընդգծվել է, որ ադրբեջանաթուրքական տանդեմը պատերազմի ընթացքում հանցագործություններ է կատարել արցախահայության նկատմամբ, օգտագործել արգելված զինամթերք, մինչ օրս շարունակում է պղծել պատմամշակութային արժեքները: Սեյրան Օհանյանն անթույլատրելի է համարել ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժումը, ինչն արվում է հեռահար նպատակներով:
Կիմո Կիլյունենի խոսքով՝ երբ Հայաստանը և Ադրբեջանը ԵԽ-ին անդամակցում էին, հստակ էր, որ միայն խաղաղ ճանապարհով է խնդրի լուծումը նախատեսվում:
«Մենք մտահոգված ենք պատերազմական իրավիճակով, մարդու իրավունքների խախտումներով»,-ասել է համազեկուցողը:
Խմբակցության անդամներն անդրադարձել են մեր երկրում ժողովրդավարական գործընթացներին, խոսքի ազատության հիմնախնդիրներին, դատաիրավական ոլորտի բացթողումներին, Ընտրական օրենսգրքում կատարված փոփոխություններին: Արամ Վարդևանյանն անդրադարձել է, մասնավորապես, ընդդիմադիր պատգամավորների նկատմամբ հարուցված քրեական գործերի անթույլատրելիությանը՝ դա դիտարկելով պատգամավորի անձեռնմխելիության իրավունքի խախտում:
Նա անընդունելի է համարել ԸՕ-ի փոփոխություններն անմիջապես ընտրությունների նախաշեմին:
Պատգամավորը կարծիք է հայտնել, որ թեպետ ԸՕ-ում փոփոխություններ արվել են, սակայն հստակ չեն հատկապես ընտրարշավին, կուսակցությունների ֆինանսավորմանը վերաբերող կարգավորումները:

Содокладчики Мониторинговой комиссии ПАСЕ по вопросам Армении встретились с депутатами НС от фракции «Армения»
15:38 04/11/2021
Сегодня, 4 ноября, руководитель фракции «Армения» Национального Собрания Республики Армения Сейран Оганян и депутаты от фракции встретились с содокладчиками Мониторинговой комиссии ПАСЕ по вопросам Армении Киммо Кильюненом (Финляндия) и Борианой Оберг (Швеция).
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, С.Оганян коснулся 44-дневной войны и ее последствий. По его мнению, на международных площадках следует озвучить, что война явилась посягательством на право народа Арцаха жить и созидать на своей исторической Родине.
Подчеркнуто, что азербайджано-турецкий тандем в ходе войны совершил преступления против арцахских армян, применил запрещенное оружие, продолжает осквернять историко-культурные ценности Арцаха.
С.Оганян счел недопустимым осуществляемое с дальним прицелом вторжение вооруженных сил Азербайджана на суверенную территорию Республики Армения.
По словам Киммо Кильюнена, вхождение Армении и Азербайджана в Совет Европы однозначно предполагало необходимость исключительно мирного   решения проблемы. «Мы обеспокоены военной ситуацией, нарушениями прав человека», - отметил он.
Депутаты НС от фракции «Армения» коснулись демократических процессов в РА, вопросов свободы слова, недостатков судебно-правовой сферы, изменений в Избирательном кодексе. Арам Вардеванян, в частности, затронул недопустимость возбуждения уголовных дел против депутатов от оппозиции, посчитав это нарушением депутатского права на неприкосновенность. Он счел неприемлемыми поправки в Избирательный кодекс накануне выборов. Депутат выразил мнение, что, несмотря на внесение изменений в ИК, порядок проведения избирательной кампании, финансирования партий недостаточно ясен.