Կարտոֆիլը թանկ է, ի՞նչ ուտել
Հայաստանում սննդամթերքի գներն ամեն ամիս ավելի են բարձրանում։ Օրինակ, նախորդ տարվա սեպտեմբերի համեմատ կարտոֆիլը թանկացել է 66.7 տոկոսով։ Բանջարեղենները թանկացել են 64-75 տոկոսով։ Թանկացել են բրինձը, ձավարեղենը, մսամթերքը, ծովամթերքը, հացաբուլկեղենն ու հացը,  կաթնամթերքը։
Ինչպե՞ս է ազդում սննդամթերքի գների աճը քաղաքացիների սննդակարգի վրա։ Հիշեցնենք, որ Հայաստանի բնակչության մոտ մեկ երրորդը աղքատ է։
Էկոկենտրոն ՊՈԱԿ-ի սննդային շղթաների ռիսկի գնահատման տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնը տարիներ շարունակ ուսումանասիրում է մարդկանց սննդակարգը։ Հիմնականում հետազոտություններն անցկացվել են Երևանում, սակայն այս տարի շրջանակն ընդլայնվել է՝ ներառելով նաև տարբեր մարզերի գյուղական ու քաղաքային համայնքները։
Կենտրոնի ղեկավար, սննդագիտության դոկտոր Դավիթ Պիպոյանը, վկայակոչելով հետազոտությունների արդյունքները, Panorama.am-ի հետ զրույցում նշում է՝ հստակ կապ կա մարդկանց սննդակարգի ու նրանց ֆինանսական միջոցների միջև։
«Խոցելի խումբ են համարվում այն մարդիկ, որոնց ընտանեկան եկամուտները ցածր են։ Նրանք չեն կարողանում իրենց թույլ տալ ձեռք բերելու մարդու օրգանիզմին ահնրաժեշտ բոլոր մթերքները, ստանալ բոլոր սննդանյութերը։ Արդյունքում  մարդը լիարժեք չի սնվում ու բազմազանեցված սննդակարգ չունի։ Օրինակ, ցածր եկամուտ ունեցող ընտանիքներն իրենց անհրաժեշտ կալորիաները ստանում են ածխաջրերից՝ հացից, հացամթերքներից, մակարոնեղենից»,-ասում է սննդագետը։
Հետազոտությունների արդյունքում կենտրոնի գիտաշխատողները ֆիքսել են, օրինակ, տավարի մսի թանկացումից հետո մարդիկ սկսում են ավելի շատ հավի միս օգտագործել։ Թե ինչպես կփոխվի մարդկանց սննդակարգը կարտոֆիլի 66 տոկոսով թանկանալուց հետո սննդագետը դժվարանումէ  ասել, նման հետոզոտթւոյւն չեն անցկացրել։ Սակայն մի բան հստակ է, Հայաստանում քաղաքացիները կարտոֆիլ շատ են սպառում։
«Հայաստանում կարտոֆիլն ունի կարևոր նշանակություն։ Մեր հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ Երևանում և մարզերում կարտոֆիլը բավականին շատ է սպառվում, ընդհուպ, մեկ քաղաքացին ամսվա ընթացքւոմ կարող է երեք կգ կարտոֆիլ սպառել, իսկ դա տարեկան կտրվածքով ստացվում է մինչև 40 կգ»,-ասում է Պիպոյանը։
Առաջիկայում կենտրոնը կուսումնասիրի, թե ինչպես է գնաճի պայմաններում փոխվել կարտոֆիլի սպառումը ձմռան ամիսներին։

Картофель подорожал, что есть?
Цены на продукты питания в Армении с каждым месяцем повышаются. Например, по сравнению с сентябрем прошлого года картофель подорожал на 66,7%. Овощи подорожали на 64-75%. Подорожали рис, злаковые, мясо, морепродукты, хлебобулочные изделия, молочные продукты.
Как влияет повышение цен продуктов питания на режим питания граждан? Напомним, что почти одна треть населения Армении живет бедно.
Информационно-аналитический центр ГНКО «Экоцентр» по оценке риска пищевых цепочек на протяжении долгих лет изучает пищевой режим людей. Исследования в основном проводились в Ереване, однако в этом году география расширилась, включив также сельские и городские общины областей Армении.
Глава центра, доктор диетологии Давид Пипоян, ссылаясь на результаты исследований, в беседе с Panorama.am отметил, что есть четкая связь между режимом питания людей и их финансовыми средствами.
«В группе уязвимости те люди, у которых годовые доходы низки. Они не могут себе позволить приобретать необходимые организму все продукты, получать все полезные вещества. В результате человек питается неполноценно, не может разнообразно питаться. Например, семьи с низкими доходами необходимые им калории получают из углеводов – хлеба, хлебных продуктов, макарон»,- говорит диетолог.
В результате исследования научные сотрудники центра констатировали, что, например, после повышения цен на говядину люди начинают больше употреблять куриное мясо. Как изменится пищевое поведение людей после 66%-процентного подорожания картофеля, специалист затрудняется ответить, подобных исследований не проводилось. Однако одно очевидно: в Армении граждане потребляют очень много картофеля.
«В Армении картофель имеет важное значение. Наши исследования показывают, что в Ереване и в областях картофель потребляется в достаточно больших объемах, например, гражданин в месяц может потреблять 3 кг картофеля, а в годовом разрезе получается до 40 кг»,- говорит Пипоян.
В ближайшее время центр изучит, как в условиях повышения цен изменилось потребление картофеля в зимние месяцы.