ՄԻԵԴ-ը հայ գերիների գործով գտել է կյանքի իրավունքի խախտում Ադրբեջանի կողմից․ Բաքուն կվճարի 40 000-ական եվրո
16:57 04/11/2021
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրապարակել է «Խոջոյանն ու Վարդազարյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» և «Պետրոսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով վճիռները։
Առաջին գործով դիմումատուներն են Հասմիկ Խոջոյանը, Հեղինե Վարդազարյանը և Հայկազ Խոջոյանը (այժմ մահացած), որոնք Հայաստանի քաղաքացիներ են՝ ծնված համապատասխանաբար 1964, 1967 և 1959 թթ.-ին։
Գործը վերաբերում է դիմողների հոր՝ Մամիկոն Խոջոյանին, որը գերեվարվել ու խոշտանգվել էր Ադրբեջանի կողմից 2014թ-ի սկզբին։ Մամիկոն Խոջոյանը Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի (Տավուշի մարզ) բնակիչ էր։ Նա տնից դուրս էր եկել 2014 թվականի հունվարի 28-ի առավոտյան ու հայտնվել ադրբեջանական գերության մեջ։ Երկու օր անց ադրբեջանական կողմը հաղորդեց, իբր, նա հայկական դիվերսիոն խմբի զինված ուղեկցորդ է և բերման է ենթարկվել։
Նա Հայաստանի իշխանություններին է հանձնվել 2014 թվականի մարտի 4-ին և տաս շաբաթ անց մահացել տանը։
Այս գործով ՄԻԵԴ-ը գտել է, որ
Մամիկոն Խոջոյանի մասով տեղի է ունեցել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի (կյանքի իրավունքի և հետաքննության) խախտում
Մամիկոն Խոջոյանի խոշտանգումների պատճառով 3-րդ հոդվածի (Խոշտանգումների արգելք) խախտում։
Մամիկոն Խոջոյանի մասով 5-րդ հոդվածի խախտում (Ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունք)։
ՄԻԵԴ-ը որոշել է, որ  Ադրբեջանը պետք է դիմումատուներին վճարի 40,000 եվրո՝ որպես ոչ նյութական վնասի փոխհատուցում։
«Պետրոսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով դիմումատուն Արտուշ Պետրոսյանը, ազգությամբ հայ է, ծնված 1957 թվականին և բնակվում է Չինարիում։
Նշվում է, որ որդին՝ 1981 թվականին ծնված Կարեն Պետրոսյանը, նրա հետ ապրել է Ադրբեջանի հետ սահմանամերձ Չինարիում։
2014 թվականի օգոստոսի 7-ին նրա որդին հատել է Ադրբեջանի սահմանը և գերի է ընկել ադրբեջանցիների զինված ուժեր կողմից։ Նա մահացել է գերության մեջ։
Կարեն Պետրոսյանի գործով ՄԻԵԴ-ը գտել է, որ տեղի է ունեցել  Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի հոդված 2-ի խախտում (հետաքննություն և կյանքի իրավունք), 3-րդ հոդվածի խախտում (խոշտանգումների արգելում):
ՄԻԵԴ որոշմամբ Ադրբեջանը պետք է վճարի 40 000 եվրո՝ որպես ոչ նյութական վնասի փոխհատուցում։

ЕСПЧ по делу армянских пленных выявил нарушение Баку права на жизнь: их семьям Азербайджан выплатит по 40 тыс. евро
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) огласил вердикты по делам «Ходжоян и Вардазарян против Азербайджана» и «Петросян против Азербайджана».
По первому делу истцами являются граждане Армении Асмик Ходжоян (1964 г.р.), Эгине Вардазарян (1967 г.р.) и Айказ Ходжоян (1959 г.р., ныне покойный).
Дело касается отца истцов – Мамикона Ходжояна, который был плен Азербайджаном в январе 2014 года, подвергался пыткам. Мамикон Ходжоян был жителем села Верин Кармирахпюр Тавушской области Армении. Он вышел из дома утром 28 января 2014 года и оказался в азербайджанском плену. Через два дня азербайджанская сторона заявила, будто он – сопровождал армянскую диверсионную группу, за что и подвергнут приводу.
Его вернули в Армению через два месяца, 4 марта 2014 года, через 10 недель М.Ходжоян скончался.
По данному делу ЕСПЧ посчитал, что
В отношении Мамикона Ходжояна допущено нарушение статьи 2 Европейской конвенции о защите прав человека (право на жизнь).
По причине пыток в отношении Мамикона Ходжояна – нарушение статьи 3 ЕКПЧ (Запрещение пыток).
В отношении Мамикона Ходжояна допущено также нарушение статьи 5 конвенции (Право на свободу и личную неприкосновенность).
ЕСПЧ постановил, что Азербайджан должен выплатить истцам 40 000 евро в качестве компенсации нематериального вреда.
Истец по делу «Петросян против Азербайджана» – проживающий в селе Чинари Артуш Петросян (1957 года рождения).
Отмечается, что его сын – Карен Петросян (1981 года рождения) – проживал с ним в селе Чинари на границе с Азербайджаном.
7 августа 2014 года его сын пересек границу с Азербайджаном и был взят в плен азербайджанскими вооруженными силами. Он умер в плену.
По делу Карена Петросяна ЕСПЧ посчитал, что имело место нарушение статьи 2 Европейской конвенции о защите прав человека (право на жизнь), а также нарушение статьи 3 ЕКПЧ (Запрещение пыток).
Согласно решению ЕСПЧ, Азербайджан должен выплатить 40 тысяч евро в качестве компенсации нематериального ущерба.