Սեյրան Օհանյան. «Հայաստան»-ը գործելու է «Ոչ Հայաստանի թուրքացմանը, ոչ Արցախի հայաթափմանը» կարգախոսով
12:39 04/11/2021
«Պատերազմի ավարտից հետո Հայաստանի իշխանությունները, ունենալով բոլոր հնարավորություններն ու գործիքակազմը, չեն իրականացրել ռազմավարական վերանայումներ»,- հայտարարեց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սեյրան Օհանյանը «Պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի անհրաժեշտությունը. հետպատերազմյան ապաքինում» թեմայով ընթացող քննարկման ժամանակ։
Նրա խոսքով, իշխանություններն անցած մեկ տարվա ընթացքում պետք է համապատասխան միջոցառումներ իրականացնեին ռազմավարական վերանայումների համար, դրա արդյունքում գնահատեին անվտանգային միջավայրը, ներքին ու արտաքին սպառնալիքները,  դրանցից ելնելով  աշխատանքեր իրականացնեին բոլոր ուղղություններով։
Օհանյանի խոսքով, պետության անգործության պայմաններում այդ աշխատանքը ստիպված ստանձնել են  փորձագիտական խմբերը, հասարակական կազմակերպությունները, հանրությունը։
«Չնայած պետք է հակառակը լիներ։ Կառավարությունը իր բոլոր կառույցներով՝ ՊՆ, ԱԽ գրասենյակը, խորհրդարանը, ԱԱԾ-ն պետք է այդ ամենը իրականացնեին ու մեզ ընդգրկեին։ Մենք հիմա ներքևից ենք այդ ամենն իրականացնում։ Ցավոք, մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանի իշխանությունները չեն փորձում ընդգրկվել այդ գործընթացների մեջ»,-ասաց քաղաքական գործիչը։
Օհանյանն արձանագրում է, բավականին բարդ աշխարհքաղաքական իրավիճակ է ստեղծված, Հայաստանում, Արցախում, Հարավային Կովկասում հայտնվել են որոշ դերակատարներ։
«Ես նկատի ունեմ թուրք-ադրբեջանական տանդեմը, որը ոչ միայն Արցախի, այլև Հայաստանի նկատմամբ իրականացնում է ճնշումներ։ Խոսում են ապաշրջափակման մասին, բայց ես ասում եմ, որ առանց խաղաղության համար ոչ իրական, ոչ էլ իրավապայմանագրային հենք ունենալու դեպքում  ապաշրջափակումը բերելու է Հայաստանի ու Արցախի խոր շրջափակման»,-ասաց նա։
Օհանյանի խոսքով, հիմա Հայաստանն ու Արցախը գտնվում են ակնլավային ու տկար վիճակում, հետևաբար դրանց ազդեցությունն էլ թուլացել է։
«Այս իշխանությունների օրոք, որ երկիրը տարել են պարտության, պարտությունների շարանը շարունակվում է սահմաններում, շփման գծում։ Հիմա խոսվում է, որ նոյեմբերի 9-ին էլ երկու երկրների միջև ինչ-որ բան է ստորագրվելու։ 2021 թվականի այս իրականության մեջ կան խոսակցություններ փաստաթղթերի ստորագրման մասին, որոնք ամրագրելու են այն կապիտուլյացիոն իրավիճակը, որում հայտնվել են Հայաստանն ու Արցախը»,-ասաց նա։
Ընդդիմադիր պատգամավորն ասաց, որ «Հայաստան» դաշինքն ու համանուն խմբակցությունը տեսական, գործնական ու այլ քայլեր են ձեռնարկում ազգային դիմադրության մակարդակը բարձրացնելու համար՝ «Ոչ Հայաստանի թուրքացմանը, ոչ Արցախի հայաթափմանը» խորագրի ներքո։
«Այս իշխանությունները պետք է հեռանան, պարտության, կապիտուլյացիա բերած իշխանություններն անընդհատ գտնվում են պարտադրանքի ներքո և չեն կարող հետագա զարգացում բերել»,-ասաց նա։

С. Оганян: Альянс «Армения» будет действовать под лозунгом «Нет отуречиванию Армении, нет исходу армян из Арцаха»
«После завершения войны власти Армении, обладая всеми возможностями и инструментами, не произвели стратегических пересмотров», – заявил во время обсуждения по теме «Необходимость следственной комиссии по войне: послевоенное восстановление» 4 ноября руководитель парламентской фракции альянса «Армения», экс-министр обороны Сейран Оганян.
По его словам, в течение минувшего года власти должны были осуществить соответствующие мероприятия по пересмотру стратегий, в результате этой работы дать оценку среде безопасности, внутренним и внешним угрозам, исходя из этого принять меры по всем направлениям.
Сейран Оганян указал, что в результате бездействия государства за эту работу взялись экспертные группы, общественные организации, общественность.
«Хотя должно было быть наоборот. Этим всем должны были заняться правительство со всеми своими структурами – Министерство обороны, аппарат Совета безопасности, СНБ, а также парламент. Мы теперь делаем это снизу. К сожалению, мы видим, что власти Армении не пытаются участвовать во всем этом», – отметил Оганян.
Оганян констатировал при этом, что сложилась достаточно сложная геополитическая ситуация, появились некоторые акторы в Армении, Арцахе и на Южном Кавказе.
«Я имею в виду турецко-азербайджанский тандем, который оказывает давление не только на Арцах, но уже и на Армению. Говорится о разблокировке транспортных коммуникаций. Но хочу сказать, что без реальной, договорно-правовой базы для мира так называемая разблокировка дорог на деле приведет к глубокой блокаде Армении и Арцаха», – добавил Оганян.
По словам Оганяна, сейчас Армения и Арцах находятся в анклавном и слабом состоянии, поэтому их влияние также ослабло.
«А при действующих властях, которые повели страну на поражение, серия поражений продолжается – на границах, на линии соприкосновения. Теперь говорится о подписании чего-то 9 ноября между двумя странами. В 2021 году, в сегодняшней реальности, ведутся разговоры о подписании новых документов, которые окончательно зафиксируют то капитуляционное положение, в котором оказались Армения и Арцах», – указал Сейран Оганян.
Он отметил, что в связи с этим блок и фракция «Армения», кроме идеологической борьбы, предпринимают также практические шаги для повышения уровня национального сопротивления под лозунгом «Нет отуречиванию Армении, нет исходу армян из Арцаха».
«Эти власти должны уйти, принесшие армянскому народу поражение, капитуляцию власти постоянно находятся под давлением и не могут обеспечить дальнейшего развития», - отметил Сейран Оганян.