«Տաշիրի պիցա»-ի երկու մասնաճյուղերի ողջ սննդամթերքից, հումքից, կատարվել է նմուշառում և ներկայացվել փորձաքննության. ՍԱՏՄ
17:22 05/11/2021
ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի տեսուչները վերահսկողական միջոցառումներ են իրականացրել «Տաշիրի պիցա» հանրային սննդի ցանցի Հյուսիսային պողոտայում և Ա. Խանջյան փողոցի վրա գտնվող մասնաճյուղերում: Առկա ողջ սննդամթերքից, այդ թվում՝ հումքից, կատարվել է նմուշառում և ներկայացվել է լաբորատոր փորձաքննության, որի արդյունքները կհրապարակվեն: Փորձաքնության համար անհրաժեշտ է 5-ից 7 օր: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՍԱՏՄ իրազեկման, խորհրդատվության և հանրության հետ տարվող աշխատանքների բաժնից։
Հիշեցնենք, որ այսօր վաղ առավոտյան ՀՀ առողջապահության նախարարության «Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնից» ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ երեկ Ինֆեկցիոն ազգային կենտրոն է ընդունվել 15 քաղաքացի՝ աղիքային ինֆեկցիա նախնական ախտորոշմամբ։
Քաղաքացիներից 2-ը երեխաներ են՝ 10 և 13 տարեկան։
Բոլոր քաղաքացիները նշել են, որ սնվել են «Տաշիրի պիցա» հանրային սննդի կետում՝ 13-ը՝ Երևանի Հյուսիսային պողոտայում, իսկ 2-ը՝ Խանջյան փողոցի վրա գտնվող: Հիվանդների վիճակը միջին ծանրության է։

Произведен забор образцов продуктов питания и сырья в двух филиалах сети пиццерий «Ташир пицца»
Инспекторы Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов Армении приступили к контрольным мероприятиям в двух филиалах сети общественного питания «Ташир пицца» - на Северном проспекте и на улице Ханджян.
Произведен забор образцов всех продуктов питания и сырья, образцы переданы в лабораторию на экспертизу, результаты которой будут представлены общественности. Экспертиза продлится 5-7 дней. Об этом сообщает пресс-служба Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов Армении.
Напомним, что сегодня утром в Национальный центр инфекционных болезней поступили 15 граждан с предварительным диагнозом «кишечная инфекция».
Согласно информации, 2 из них – дети в возрасте от 10 и 13 лет. Все госпитализированные граждане отметили, что накануне питались в пункте общественного питания «Ташир Пицца»: 13 из них – в пиццерии на Северном проспекте, а 2 – на улице Ханджяна. Состояние госпитализированных оценивается как средней тяжести.