Առուշ Առուշանյանի խափանման միջոցը փոխելու միջնորդություն կներկայացվի
Սյունիքի մարզի Գորիս քաղաքում տեղակայված Ընդհանուր իրավասության դատարան շենքի դիմաց բազմամարդ է։ Առավոտվանից այստեղ են նորընտիր համայնքապետ Առուշ Առուշանյանի աջակիցները։
Առուշանյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց, որ նախորդ նիստի ընթացքում քննարկվել է Առուշանյանի տեսակցությունների ու հեռախոսազանգերի արգելքի սահմանփակման իրավաչափության հարցը։
«Մենք միջնորդություն էինք ներկայացրել, որ այդ սահմանափակումներն ամբողջությամբ կամ գոնե մասնակի վերացվեն։ Մենք մեր դիրքորոշումը ներկայացրել էինք, այսօր դատական նիստի մեկնարկին իր դիրքորոշումը կներկայացնի դատախազը»,-ասաց Ալեքսանյանը։
«Պաշտպանության կողմն ունի իր դիրքորոշումը, թե ինչ ապացույցների հետազոտումից պետք է սկսել, այս պահին չեմ ուզում մանրամասներ հայտնել։ Պաշտպանության կողմը պատրաստվում է  ներկայացնել միջնորդություն խափանման միջոց կալանքն ավելի մեղմ միջոցով՝ գրավով կամ երաշխավորությամբ փոխարինելու վերաբերյալ»,-ասաց Ալեքսանյանը։
Նա հայտնեց, որ «Հայաստան» խմբակցության մի քանի պատգամավորներ արդեն Գորիսում են՝ իրենց աջակցությունը հայտնելու Առուշանյանին, պատրաստ են նաև անձնական երաշխավորությունը տալ Առուշանյանի պատշաճ վարքագծի համար։
Պաշտպանն ասաց՝ դրական են տրամադրված, հույս ունի, որ դատարանը կգտնվի իր բարձունքում և խափանման միջոցի հարցի քննարկման շրջանակում կդրսևորի բացառապես օբյեկտիվություն ու կիրականացնի արդարադատություն։

У здания суда общей юрисдикции в городе Горис Сюникской области Армении многолюдно. С утра здесь собрались сторонники новоизбранного мэра Аруша Арушаняна.
Адвокат Арушаняна Эрик Алексанян сообщил в беседе с журналистами, что на предыдущем заседании обсуждался вопрос о правомерности ограничения посещений и телефонных звонков для Арушаняна.
«Мы подали ходатайство о полном или хотя бы частичном снятии этих ограничений. Мы представили свою позицию, сегодня в начале судебного заседания свою позицию представит прокурор», – сказал Алексанян.
По его словам, после этого они перейдут к основной стадии судебного процесса, будет оглашено обвинительное заключение, определен порядок исследования доказательств.
«У стороны защиты своя позиция относительно того, с исследования каких доказательств следует начинать, я не хочу вдаваться в подробности в данный момент. Сторона защиты собирается подать ходатайство об изменении содержания под стражу на более мягкую меру пресечения – освобождение под залог или поручительство», – сообщил Алексанян.
Он сообщил, что несколько депутатов от парламентской фракции «Армения» уже находятся в Горисе, чтобы выразить свою поддержку Арушаняну, они готовы также дать личную гарантию надлежащего поведения Арушаняна.
Адвокат указал, что они настроены позитивно, выразил надежду, что суд окажется на высоте, в рамках обсуждения вопроса о мере пресечения проявит исключительно объективность и будет вершить правосудие.