Առուշ Առուշանյանի խափանման միջոցը փոխելու միջնորդություն կներկայացվի
Սյունիքի մարզի Գորիս քաղաքում տեղակայված Ընդհանուր իրավասության դատարան շենքի դիմաց բազմամարդ է։ Առավոտվանից այստեղ են նորընտիր համայնքապետ Առուշ Առուշանյանի աջակիցները։
Առուշանյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց, որ նախորդ նիստի ընթացքում քննարկվել է Առուշանյանի տեսակցությունների ու հեռախոսազանգերի արգելքի սահմանփակման իրավաչափության հարցը։
«Մենք միջնորդություն էինք ներկայացրել, որ այդ սահմանափակումներն ամբողջությամբ կամ գոնե մասնակի վերացվեն։ Մենք մեր դիրքորոշումը ներկայացրել էինք, այսօր դատական նիստի մեկնարկին իր դիրքորոշումը կներկայացնի դատախազը»,-ասաց Ալեքսանյանը։
«Պաշտպանության կողմն ունի իր դիրքորոշումը, թե ինչ ապացույցների հետազոտումից պետք է սկսել, այս պահին չեմ ուզում մանրամասներ հայտնել։ Պաշտպանության կողմը պատրաստվում է  ներկայացնել միջնորդություն խափանման միջոց կալանքն ավելի մեղմ միջոցով՝ գրավով կամ երաշխավորությամբ փոխարինելու վերաբերյալ»,-ասաց Ալեքսանյանը։
Նա հայտնեց, որ «Հայաստան» խմբակցության մի քանի պատգամավորներ արդեն Գորիսում են՝ իրենց աջակցությունը հայտնելու Առուշանյանին, պատրաստ են նաև անձնական երաշխավորությունը տալ Առուշանյանի պատշաճ վարքագծի համար։
Պաշտպանն ասաց՝ դրական են տրամադրված, հույս ունի, որ դատարանը կգտնվի իր բարձունքում և խափանման միջոցի հարցի քննարկման շրջանակում կդրսևորի բացառապես օբյեկտիվություն ու կիրականացնի արդարադատություն։

A large number of supporters of the jailed re-elected head of Goris, a community in Armenia’s Syunik Province, have gathered outside the building of the Court of General Jurisdiction since Friday morning ahead of the court hearing.
Arush Arushanyan’s bloc defeated the ruling Civil Contract party by a wide margin in the 17 October local elections, but he remains in custody.
His lawyer Erik Aleksanyan told reporters that the issue of the legality of restricting visits and phone calls for Arushanyan had been discussed at the previous court hearing.
"We filed a motion for the full or at least partial removal of these restrictions. We have expressed our position, and at the beginning of today’s hearing the prosecutor is going to present his arguments," Aleksanyan said.
Afterwards, they will move on to the main trial stage, the indictment will be read out, and the order of examining the evidence will be set.
"The defense has its own position on the examination of evidence, I do not want to go into details at this point. The defense intends to file a motion to change the measure of restraint, and release him on bail or surety,” Aleksanyan said.
He noted that several lawmakers from the opposition Armenia parliamentary faction are already in Goris to express their support to Arushanyan, and are also ready to offer personal guarantees for his release.