Ադրբեջանին ամերիկյան ռազմական օգնությունից զրկելու և պատերազմական հանցագործությունների հետաքննության հարցը քննարկվել է ԱՄՆ Սենատում
12:08 05/11/2021
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի ջանքերով ԱՄՆ Սենատում «ԱՄՆ ազգային պաշտպանական արտոնությունների ակտի» քննարկումների ընթացքում Սենատորներ Ռոբերտ Մենենդեսը և Ալեքս Պադիլան ներկայացրել են օրենսդրական փոփոխությունների երեք առաջարկներ։
ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակից հայտնում են, որ դրանցից մեկով նախատեսվում է վերականգնել «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ հովածի (առավել հայտնի որպես «907-րդ բանաձև») պահանջների կատարումը, որը արգելանք է դնում Ադրբեջանին ամերիկյան ռազմական օժանդակության վրա։ Մյուս երկու նախագծերն ուղղված են Պետդեպարտամենտին և Պաշտպանության դեպարտամենտին՝ պահանջելով տեղեկատվություն տրամադրել «Բայրակթար» անօդաչուներում ամերիկյան տեխնոլոգիաների կիրառման վերաբերյալ՝ այն համատեքստում, որ այդ տեխնոլոգիաների օգտագործումը երրորդ երկրի կողմից արդյո՞ք ամերիկյան օրենսդրության խախտում չէ։ Օրենսդրական փոփոխության երրորդ առաջարկով, որը ներկայացրել է սենատոր Ալեքս Պադիլան,  Պետդեպարտամենտից և Պաշտպանության դեպարտամենտից պահանջվում է համատեղ զեկույց ներկայացնել՝ 2020 թվականի Արցախյան պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունների վերաբերյալ՝ ներառյալ հարձակումների ժամանակ ամերիկյան տեխնոլոգիաների կիրառումը, սպիտակ ֆոսֆորի, կասետային ռումբերի և այլ արգելված զինամթերքի օգտագործումը, ինչպես նաև օտարերկրյա վարձկանների ներգրավումը։
Օրենսդրական փոփոխությունների առաջարկները Սենատի քվեարկությանը կարող են ներկայացվել արդեն հաջորդ շաբաթ։
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը շարունակում է աշխատանքներն Ամերիկյան ռազմական օժանդակության բոլոր տեսակներից Ադրբեջանին զրկելու ուղղությամբ։ Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը սեպտեմբերի վերջին կողմ էր քվեարկել այլ օրենսդրական նախաձեռնությունների, որոնք նույնպես ենթադրում են Ադրբեջանին ամերիկյան ռազմական օժանդակության արգելք։
2021թ․ հուլիսին էլ Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել էր իր կոմպետենտության սահմաններում Ադրբեջանին տրամադրվող ամերիկյան ռազմական և ռազմակրթական օժանդակության դադարեցման վերաբերյալ օրենսդրական փոփոխություն։
Սենատում ներկայացված օրենսդրական փոփոխությունների առթիվ Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը նշել է․ «Մենք շնորհակալ ենք սենատորներ Մենենդեսին և Պադիլային` Ադրբեջանին և Թուրքիային պատասխանատվության ենթարկելու հարցում իրենց սկզբունքայնության համար:
Մենք աշխատում ենք Վաշինգտոնում և հիսուն նահանգից յուրաքանչյուրում՝ ապահովելու 907-րդ հոդվածի կիրառումը երաշխավորող, ադրբեջանական ռազմական հանցագործությունները հետաքննող, թուրքական անօդաչու թռչող սարքերում հայտնաբերված տեխնոլոգիաների վերաբերյալ հետաքննություն ենթադրող օրենդրական այս փոփոխությունների ընդունումը»։

В Сенате обсуждался вопрос лишения Азербайджана военной помощи США и расследования военных преступлений Баку
13:05 05/11/2021
Усилиями комитета «Ай Дата» США (Армянский национальный комитет Америки, The Armenian National Committee of America (ANCA)) в Сенате США при обсуждении «Закона об ассигнованиях на национальную оборону США» сенаторы Роберт Менендес и Алекс Падилья представили три предложения по законодательным изменениям.
Как сообщает Центральный офис бюро АРФД,  одним из них предусматривается восстановление соблюдения требований 907-й поправки к Акту о поддержке свободы, которая запрещает оказание США военной помощи Азербайджану.
Два других проекта адресованы Государственному департаменту и Министерству обороны – с требованием предоставить информацию об использовании американских технологий в БПЛА «Bayraktar» в контексте того, является ли использование этих технологий третьей страной нарушением законодательства США.
Третье предложение касательно законодательных изменений, которое представил сенатор Алекса Падилья, призывает Государственный департамент и министерство обороны США представить совместный отчет о военных преступлениях Азербайджана, совершенных во время Арцахской войны 2020 года, включая и использование американских технологий во время атак, использование белого фосфора, кассетных бомб и другого запрещенного оружия, а также привлечение иностранных наемников.
Отмечается, что предложения по законодательным изменениям могут быть вынесены на голосование Сената уже на следующей неделе.
ANCA продолжает работать над лишением Азербайджана всех форм военной помощи США. В конце сентября Палата представителей Конгресса США проголосовала за другие законодательные инициативы, которые также предусматривают запрет на военную помощь США Азербайджану.
В июле  2021 г. Палата представителей приняла поправку к законодательству о приостановлении военной и образовательной помощи США Азербайджану в пределах своей юрисдикции.
Относительно внесенных в Сенат законодательных изменений, исполнительный директор Армянского национального комитета Америки Арам Амбарян отметил: «Мы благодарны сенаторам Менендесу и Падилье за их принципиальность в вопросе привлечения Азербайджана и Турции к ответственности.
Мы работаем в Вашингтоне и в каждом из 50 штатов с целью обеспечить принятие законодательных изменений, гарантирующих применение 907-ой поправки и предполагающих расследование азербайджанских военных преступлений и вопроса обнаруженных в турецких беспилотных летательных аппаратах технологий».