Վրաստանի պետական անվտանգության ծառայություն․ Սաակաշվիլին հեղաշրջում է ծրագրում
«Վրաստանում ի պաշտպանություն նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիի ցուցարարները մտադիր են արգելափակել պետական կառույցների շենքերը։ Հեղաշրջումը ղեկավարում է Վրաստանի նախկին առաջնորդը բանտից»,-այս մասին այսօր հայտարարել է Վրաստանի Պետական անվտանգության ծառայության խոսնակ Բաչա Մգելաձեն։ Այս մասին գրում է Tass-ը։
«Այս տարվա նոյեմբերի 6-ից Ռուսթավի թիվ 12 քրեակատարողական հիմնարկի որոշ քաղաքական խմբեր ծրագրել են մշտական ակցիաներ, որտեղ կժամանեն նաև կուսակցությունների համակիրներ մարզերից։ Բացի այդ, նախատեսվում է բողոքի ակցիա Թբիլիսիում։ Օպերատիվ տեղեկատվության համաձայն՝ կազմակերպիչները նախատեսում են արգելափակել պետական կառույցները։ Այս գործողությունները, որոնց նպատակը իշխանության բռնի տապալումն է, ծրագրել է դատապարտյալ Միխեիլ Սաակաշվիլին բանտից»,- ասել է Մգելաձեն:
Հիշեցնենք, որ Սաակաշվիլին Վրաստանում ձերբակալվել է հոկտեմբերի 1-ին։ Նա Վրաստանում հեռակա դատապարտվել է բանկիր Սանդրո Գիրգվլիանիի սպանության և պատգամավոր Վալերի Գելաշվիլիին ծեծի ենթարկելու համար։ Առաջին դեպքում Սաակաշվիլին դատապարտվել է երեք տարվա ազատազրկման, երկրորդում՝ վեց տարվա։ Բացի այդ, նա ներգրավված է 2007 թվականի նոյեմբերի 7-ի ընդդիմության հանրահավաքը ցրելու, «Իմեդի» հեռուստաընկերության ջարդերի և պետբյուջեի միջոցների յուրացման գործերով, որոնք դեռ քննվում են դատարանների կողմից։

СГБ Грузии: Саакашвили планирует госпереворот
Участники акций протестов в Грузии в поддержку экс-президента Михаила Саакашвили планируют блокировку зданий государственных учреждений. Госпереворотом руководит бывший грузинский лидер из тюрьмы, сообщил в субботу представитель Службы госбезопасности (СГБ) Грузии Бача Мгеладзе. Об этом сообщает ТАСС.
"С 6 ноября текущего года отдельные политические группы у руставского пенитенциарного учреждения №12 задумали перманентные акции, куда также будут прибывать сторонники партий из регионов. Кроме того, протестная акция запланирована и в городе Тбилиси. По оперативной информации, организаторы акции планируют блокировку государственных учреждений. <...> Указанные действия, целью которых является насильственный переворот власти, планируются осужденным Михаилом Саакашвили из тюрьмы", - сказал Мгеладзе.
По словам Мгеладзе, митингующие планируют блокировать здания парламента, администрации правительства, президентской администрации, министерства юстиции, МВД, а также перекрыть дороги, ведущие к руставской тюрьме, где отбывает наказание Саакашвили. По информации Мгеладзе, к протестующим планируют присоединиться бывшие сотрудники силовых ведомств, а организаторы рассчитывают привлечь на свою строну и действующих силовиков.
Отмечено, что грузинская оппозиция в субботу планирует очередной митинг около руставской тюрьмы в поддержку Саакашвили. Оппоненты власти заявляют и о подготовке акции протеста в Тбилиси.