Պատվաստված մարդկանց մոտ կորոնավիրուսի հիմնական ախտանիշները
Պատվաստումից հետո COVID-19-ով վարակվելու ռիսկը զգալիորեն կրճատվում է, սակայն պետք չէ ամբողջությամբ բացառել կորոնավիրուսով վարակվելու հավանականությունը։ Դանիայի ռադիոյի (DR) հաղորդմամբ, վարակաբան Թոմաս Բենֆիլդն ու իմունոլոգ Ռուն Հարթմանն ասել են, որ  պատվաստված մարդկանց մոտ հիվանդությունը կարող է զարգանալ նույնքան տարբեր, որքան չպատվաստված մարդկանց մոտ: Բացի այդ, եղել են հոսպիտալացման դեպքեր՝ հիմնականում տարեցներ, նրանց համար ամեն ինչ այնքան էլ կրիտիկական չի եղել։
Իրավիճակը, երբ նույնիսկ ամբողջությամբ պատվաստված մարդիկ վարակվում են կորոնավիրուսով, կոչվում է «բեկումնային վարակ»։ Ըստ ZOE COVID Symptom Study-ի մասնագետների ուսումնասիրության, պատվաստվածների մոտ COVID-19 –ի ամենատարածված ախտանիշներն են գլխացավը, քթահոսը, հազը, կոկորդի ցավը և փռշտոցը: Իր հերթին, պատվաստումից հետո ջերմությունը և հոտի կորուստը շատ ավելի քիչ տարածված են:
Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, Հարթմանը նշել է, որ հիվանդության ծանրության աստիճանի վրա ազդում են հենց պատվաստանյութը, տարիքը և ուղեկցող հիվանդությունները։
«Մենք տեսնում ենք, որ պատվաստանյութի ազդեցությունը նվազում է բնակչության ամենատարեց հատվածի մոտ՝ 70 տարեկանից բարձր, ավելի քան վեց ամիս անց։ Իսկ եթե այդ պահին երրորդ ներարկումն անեն, կլինիկական բարելավում է տեղի ունենում»,- ընդգծել է իմունոլոգը՝ նշելով, որ նույնիսկ լիարժեք պատվաստման դեպքում արժե վերահսկել ախտանիշները, որպեսզի առաջին հերթին չվարակեն ուրիշներին։

Основные симптомы коронавируса у вакцинированных – рассказывают медики
После вакцинации риск заболеть COVID-19 значительно снижается, однако полностью исключать вероятность заражения коронавирусом не стоит, сообщает РИА Новости со ссылкой на Датское радио (DR).
По словам инфекциониста Томаса Бенфилда и иммунолога Руне Хартманна, у привитых болезнь может развиваться настолько же по-разному, как у невакцинированных. Помимо этого, были случаи госпитализации, в основном пожилых людей, но у них все проходило не столь критично.
Ситуация, при которой даже полностью привитые люди заражаются коронавирусом, называется "прорывной инфекцией". Согласно исследованию специалистов из ZOE COVID Symptom Study — крупнейшего приложения для изучения и отслеживания симптомов коронавируса, — наиболее часто у вакцинированных COVID-19 сопровождается головной болью, насморком, кашлем, болью в горле и чиханием. В свою очередь, жар и потеря обоняния после прививки встречаются гораздо реже.
Как передает агентство, Хартманн отметил, что на степень тяжести при этом влияют сама вакцина, возраст и сопутствующие болезни.
"Мы видим, что эффект вакцины снижается у самой пожилой части населения, старше 70 лет, через шесть с лишним месяцев. И если они в этот момент делают третий укол, происходит клиническое улучшение", — подчеркнул иммунолог, отметив, что даже при полной вакцинации стоит следить за симптомами, чтобы в первую очередь не заразить окружающих.