Ցնորամիտ խաղաղասիրության գաղափարներով երկիրը փորձում են տանել նոր կապիտուլացիայի․ Իշխան Սաղաթելյան
Նախքան հանրահավաքի մեկնարկը հավաքվածները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ունեցած զոհերի հիշատակը։ Ինչպես նշվեց, օրը պատահական չէր ընտրված, մեկ տարի այս օրը ստորագրվել է կապիտուլացիոն հայտնի փաստաթուղթը։
Ազատության հրապարակում «Հայաստան» դաշինքի նախաձեռնած հանրահավաքի ընթացքում իր  ելույթում խոսելով օրվա խորհրդից  ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանն ասաց․«Մեկ տարի առաջ սեպտեմբերի 27-ին սկսվեց պատերազմը։ Հայ մարդն ամեն ինչ արեց հաղթանակ ունենալու համար։ Պատերազմ գնացին գիտակցումով, որպեսզի հայ մարդն արարի իր սեփական հողում։ Ցավոք,  ՀՀ իշխանության ղեկին բազմած խմբակը իր անկարողությամբ, դավաճանությամբ և անգործունեությամբ երկիրը տարավ կապիտուլացիայի։ Նոյեմբերի ինի կապիտուլացիայից հետո, նոյեմբերի 11-ին  այս հրապարակում հավաքվեցինք և սկսեցինք պայքար մեկ հիմնական օրակարգով՝ հեռացնել երկրի աղետ ու չարիք բերած իշխանությանը, վերականգնել արժանապատվությունը։ Մենք միասին ութ ամիս փողոցում պայքարել ենք, բայց դեռ մեր նպատակին չենք հասել»։
Սաղաթելյանն այնուհետև հիշեցրեց տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններն ու նշեց, որ արդյունքում իշխանությունը վերարտադրվեց՝ երկիրը տանելով նոր կորուստների և նոր զիջումների։
«Ընտրություններից հետո շարունակվում են մեր կորուստները։ Թշնամին շարունակում է ագրեսին ՀՀ ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ։ Այս իշխանությունների կողմից չկա դիմադրություն, չկա  պայքար։ Կեղծ ինքնահռչակ , ցնորամիտ խաղաղասիրության գաղափարներով երկիրը փորձում են տանել նոր կապիտուլացիայի»,- հայտարարեց Սաղաթելյանը։
Պատգամավորը նաև նշեց, որ պատերազմ ավարտված չէ և նշեց այսօր Շուշիի մոտակայքում տեղի ունեցած կրակոցները։
«Թշնամին շարունակում է հավակնություններ ունենալ և փորձում է հայաթափել Արցախն ու թուրքացնել։ Ինչ պետք է անենք մենք, պետք էձևավորենք համազգային դիմադրություն։ Այսօր հիմք ենք դնում համազգային դիմադրության, որը կկանխի նոր կապտուլացիան։ Այս հրապարակից հայտարարում ենք համազգային դիմադրություն ձևավորելու գործընթաց»,- ասաց նա։

Своими сумасбродными идеями миролюбия пытаются повести страну к новой капитуляции – Ишхан Сагателян
На Площади Свободы в Ереване в эти минуты проходит созванный альянсом «Армения» митинг, цель которого – положить начало общенациональному сопротивлению.
В начале митинга присутствующие минутой молчания почтили память павших во имя Родины. Как указали организаторы, день проведения митинга был выбран неслучайно: год назад в этот день был подписан известный документ о капитуляции.
В своем слове на митинге, депутат Национального собрания от фракции «Армения», представитель Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн» Ишхан Сагателян указал: «Год назад, 27 сентября, началась война. Армянин сделал все, чтобы одержать победу. Они пошли на войну сознательно, чтобы армянин мог жить и созидать на своей собственной земле. К сожалению, оказавшаяся у руля власти РА группировка своей некомпетентностью, предательством и бездействием повела страну к капитуляции. После капитуляции 9 ноября, 11 ноября, мы собрались на этой площади и начали борьбу с одной главной повесткой: отстранить принесшую стране бедствия и зло власть, восстановить достоинство. Мы вместе боролись на улице восемь месяцев, но пока не достигли своей цели».
Затем Сагателян напомнил о прошедших в Армении парламентских выборах и отметил, что в результате произошло воспроизводство власти, приводя страну к новым потерям и новым уступкам.
«После выборов наши потери продолжаются. Враг продолжает агрессию против суверенных территорий Республики Армения. Со стороны этих властей нет сопротивления, нет борьбы. Они пытаются привести страну к новой капитуляции своими фальшивыми, самопровозглашенными, сумасбродными идеями миролюбия», – заявил Сагателян.
Депутат отметил также, что война не закончена, и напомнил о сегодняшнем инциденте на перекрестке у въезда в Шуши.
«Враг продолжает посягательства, он стремится добиться исхода армян из Арцаха и его отуречивания.  Что должны сделать мы? Должны сформировать общенациональное сопротивление, которое предотвратит новую капитуляцию. С этой площади объявляем процесс формирования общенационального сопротивления», – сказал он.