2021թ. ԱՆ բյուջեն 114 մլրդ դրամ էր, բայց արդեն հատկացվել է 142.2 մլրդ դրամ. Տիգրան Խաչատրյան
«Առողջապահության նախարարության ծրագրերի իրականացման համար 2022 թ. պետական բյուջեով պետք է ծախսվի 120 մլրդ դրամ՝ 2021թ. բյուջեով հաստատված 114 մլրդ 500 մլն դրամի դիմաց»,- Աժ-ում մեկնարկած Առողջապահության և Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում հայտնեց ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը՝ ներկայացնելով 2022թ. պետական բյուջեով առողջապահության ոլորտին հատկացված միջոցները:
Նախարարը նշեց, որ գալիք տարում նախարարությունը կիրականացնի 48 ծրագրով 12 միջոցառում:
Նա շեշտեց, որ առողջապահության ոլորտում կա մեկ առանձնահատկություն, այն է, որ 2021 թվականին պարբերաբար վերանայվել է Առողջապահության նախարարության պետական բյուջեն և տրամադրվել նոր հատկացումներ՝ պայմանավորված այն խնդիրներով, որոնք առաջացել են տարվա ընթացում:
«2021 թ. նոյեմբերի 8-ի դրությամբ առողջապահության նախարարության ճշտված բյուջեն 142.2 մլրդ դրամ է, հետևաբար մենք տարվա ընթացքում արդեն իսկ 27 մլրդ դրամի ավելացում ենք կատարել»,- հայտնեց Խաչատրյանը և հավելեց, որ դրանց 18 մլրդ-ն ուղիղ կապ ունեն կորոնավիրուսի համաճարակի դեմ պայքարի հետ:
Ֆինանսների նախարարը հայտնեց, որ 2022 թվականին նույնպես կայացնելու են համապատասխան որոշումներ և սահմանված բյուջեն ավելացնելու են:

В 2021 году бюджет Минздрава составлял 114 млрд драмов, но уже выделено 142.2 млрд драмов – Тигран Хачатрян
12:19 08/11/2021
«Государственным бюджетом на 2022 год на осуществление программ министерства здравоохранения должно быть потрачено 120 млрд драмов против 114 млрд 500 млн драмов в 2021 году»,- на совместном заседании постоянных Комиссий по вопросам здравоохранения и финансово-налоговых и бюджетных вопросов заявил министр финансов Тигран Хачатрян, представляя выделенные в 2022г. министерству здравоохранения финансовые средства.
Министр отметил, что в будущем году министерство осуществит 12 мероприятий по 48 программам.
Он подчеркнул, что у сферы здравоохранения есть еще одна особенность, а именно: в 2021 году периодически пересматривался госбюджет минздрава, осуществлялись новые отчисления в связи с проблемами, появившимися в течение года.
«На 8 ноября 2021г. уточненный бюджет министерства здравоохранения составлял 142,2 млрд драмов, следовательно, в течение года мы добавили 27 млрд драмов»,- сказал Хачатрян и добавил, что из них 18 млрд драмов непосредственно касаются борьбы с коронавирусом.
Министр финансов заявил, что в 2022 году также будут соответствующие решения, и установленный бюджет будет увеличен.