Պիպոյան. Սննդամթերքի անվտանգության վերահսկողության մասին պատկերացում կազմելու համար պետք է կարդալ «Տաշիր Պիցցա»-ի հայտարարությունը
15:59 08/11/2021
«Որպեսզի պատկերացնենք, թե ինչ որակի վրա է գտնվում սննդամթերքի անվտանգության վերաբերյալ պետական վերահսկողությունը մեր երկրում, պետք է նշել, ունենք 171 թունավորում, բայց ցանցի գործունեությունը կասեցվում է բիզնեսի բարի կամքով»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով «Տաշիր Պիցցա»-ում սնվելու հետևանքով թունավորումներին՝ ասաց «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը։
Նա ընդգծում է, ոչ թե պետությունն է կասեցնում բիզնեսի գործունեությունը, այլ բիզնեսն է կասեցնում  իր կամքով։
«Քանի դեռ բացահայտված չէ, թե որտեղից կարող է լինել խնդիրը, հիմնավոր կասկածը պետք է բավարար լիներ գործունեությունը կասեցնելու համար»,-ասաց Պիպոյանը։
Հրապարակված պաշտոնական վերջին տվյալներով, նոյեմբերի 5-ին «Տաշիր Պիցցա»-ում սնվելուց հետո թունավորման 171 դեպք է գրանցվել քաղաքացիների շրջանում։ Առկա ողջ սննդամթերքից, այդ թվում՝ հումքից, կատարվել է նմուշառում և ներկայացվել է լաբորատոր փորձաքննության, որի արդյունքները կհրապարակվեն: Փորձաքնության համար անհրաժեշտ է 5- 7 օր:
Թունավորումների վերաբերյալ շատ հարցեր դեպքից օրեր անց էլ մնում են անպատասխան։  Հայտնի չէ, թե հումքը ո՞ր երկրից է տեղափոխվել, անցե՞լ է սահմանային վերահսկողություն, թե՞ ոչ, բացի «Տաշիր պիցցա»-ից ի՞նչ ընկերությունների է մատակարարվել, ի՞նչ պայմաններում է պահվել։
«Սննդամթերքի անվտանգությունը մեր երկրում համակարգային առումով բերել հասցրել են մի այնպիսի մակարդակի, երբ քաղաքականության մշակումից ՍԱՏՄ-ն լրիվ դուրս է մնացել, սա արդեն պետության դիրքորոշման մասին է խոսում։ Ես ի սկզբանե ասել եմ, որ այս համակարգը կգնա քանդման, եթե ինստիտուցիոնալ խնդիրները չլուծենք»,-ասում է ՀԿ նախագահը՝ ընդգծելով, չի կարելի պետական թույլ վերահսկողություն իրականացնել՝ պաշտպանելով բիզնեսին։
Նա նշում է, բիզնեսին պետք է աջակցել այլ գործիքակազմով, բայց իրականացնել պատշաճ վերահսկողություն սննդամթերքի անվտանգության նկատմամբ։
Հիշեցնենք, որ սա իշխանափոխությունից հետո քաղաքացիների շրջանում թունավորման երկրորդ լուրջ դեպքն է։ Առաջինը գրանցվեց 2020-ի սեպտեմբերին, պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, 10 մարդ մահացավ։
«Պետությունն այս գործով ձեռքերը լվաց, ավելին որևէ ցավակցական ուղերձ ուղղված մահացածների ընտանիքներին  չլսեցինք։ Ես այդ ժամանակ տվել էի գնահատական՝ սա իշխանության վերաբերմուքն է  մարդկային կյանքերի նկատմամբ։ Իհարկե հետո եղավ պատերազմ, մենք  ավելի վատ դրսևորումներ տեսանք, բայց առաջին դրսևորումն այդ թունավորման  ժամանակ էր։ Հանրային դաշտում չքննարկվեց, թե ինչպես էր այդ սպիրտը  հայտնվել արմավիրցի տնտեսվարողի մոտ»,-արդեն հնչեցրած մտահոգությունները կրկնեց Պիպոյանը՝ ընդգծելով, որ դրանք խոսում են պետական անփույթ վերահսկողության մասին։

Пипоян: Для составления представления о контроле за безопасностью продуктов достаточно прочесть заявление «Ташир Пиццы»
16:46 08/11/2021
«Чтобы представить себе качество государственного контроля за безопасностью пищевых продуктов в нашей стране, следует отметить, что у нас 171 случай отравления, но деятельность сети приостанавливается по доброй воле бизнеса», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am председатель общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкен Пипоян, коснувшись случаев отравления после питания в «Ташир Пицце».
Он подчеркивает, что деятельность бизнеса приостанавливает не государство, а бизнес по своей воле.
«Пока не выяснено, в чем может заключаться проблема, обоснованного подозрения должно было быть достаточно, чтобы приостановить деятельность», – сказал Пипоян.
По последним официальным данным, после питания 5 ноября в «Ташир Пицце» зарегистрирован 171 случай отравления среди граждан. Образцы взяты из всех имеющихся продуктов питания, включая сырье, образцы отправлены на лабораторную экспертизу, результаты которой будут опубликованы. На экспертизу требуется 5-7 дней.
Многие вопросы касательно случаев отравления остаются без ответа даже через несколько дней после инцидента. Неизвестно, из какой страны ввозилось сырье, проходило ли оно пограничный контроль, в какие еще компании, кроме «Ташир Пиццы» оно поставлялось, в каких условиях хранилось.
«Безопасность пищевых продуктов в нашей стране в системном плане доведена до уровня, когда Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов полностью исключен из процесса разработки политики, а это уже говорит о позиции государства. Я с самого начала говорил, что эта система рухнет в итоге, если мы не решим институциональных проблем», – сказал председатель общественной организации, подчеркнув, что нельзя проводить слабый государственный контроль, защищая бизнес.
Он отмечает, что бизнес нужно поддерживать другими инструментами, но при этом следует осуществлять надлежащий контроль за безопасностью пищевых продуктов.
Напомним, что это второй серьезный случай отравления среди граждан после смены власти. Первый был зарегистрирован в сентябре 2020 года, согласно официальному сообщению, скончались 10 человек.
«Государство умыло руки по этому делу, более того, мы не услышали соболезнования семьям скончавшихся. Я тогда озвучил оценку: таково отношение власти к человеческим жизням. Конечно, потом была война, мы увидели гораздо худшие проявления, но первое проявление было во время того отравления. В публичной сфере не обсуждалось, как этот спирт попал к армавирскому хозсубъекту», – повторил Пипоян уже озвученные ранее тревоги, подчеркнув, что все это свидетельствует о халатном государственном контроле.