Անահիտ Ավանեսյանը խոստացավ հրապարակել պատվաստվածների շրջանում մահացության վիճակագրությունը
«Վստահաբար չեմ կարող ասել, որ բոլոր դեպքերն են բացահայտվել և այս արատավոր երևույթն առկա է բոլոր երկրներում»,- ԱԺ մշտական հանձնաժողովի համատեղ նիստում  2022 թ. բյուջեի քննարկման ժամանակ հայտնեց, առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն՝ անդրադառնալով իրավապահների կողմից պատվաստման կեղծ վկայականների վաճառքի դեպքերի բացահայտմանը:
Նրա խոսքով, Առողջապահության նախարարությունը ռեստրոսպեկտիվ միջոցներ չունի՝ պարզելու համար, թե կովիդից մահացածը պատվաստման սերտիֆիկատը ձեռք է բերել առանց պատվաստվելու, թե իրոք պատվաստված է եղել, և այդ անկարողությունը հարցեր կառաջացնի պատվաստման արդյունավետության վստահության վրա:
«Իրավապահները պետք է շարունակեն կանխարգելիչ միջոցներ իրականացնել և խստորեն արձագանքել՝ նման դեպքերը բացահայտելով։ Վատ եմ ինձ զգում ասելու, բայց՝ նաև խստորեն արձագանքելով, որովհետև, նման արարքը վտանգում է տվյալ անձի կյանքին ու առողջությունը, ինչպես նաև՝ հանրային առողջությանը»,- հայտարարեց Ավանեսյանը:
Նախարարը խոստացավ, որ առաջիկա շաբաթվա ընթացքում ամփոփելով նախորդ ժամանակահատվածում պատվաստվածների շրջանում մահերի թվերը, կհամադրեն դրանք և կհրապարակեն վիճակագրությունը:
«Պատվաստումն արդյունավետ միջոց է, բայց մենք չենք կարող բացառել թե՛ վարակելիությունը, թե՛ հիվանադացության ծանր ընթացքը և թե՛ մահացությունը»,- ասաց առողջապահության նախարարը և հավելեց. «Պատվաստումներն էլ ունեն արդյունավետության տոկոս՝ ինչպես ցանկացած դեղամիջոց և այն չի կարող 100 % երաշխիք տալ»:

Анаит Аванесян пообещала представить статистику смертности среди вакцинированных
«Не могу с уверенностью сказать, что все случаи раскрыты, и это порочное явление есть во всех странах»,- на обсуждении бюджета на 2022 год в Национальном Собрании заявила министр здравоохранения Анаит Аванесян, коснувшись раскрытия правоохранителями случаев продажи ложных сертификатов о вакцинации.
По ее словам, у министерства здравоохранения нет ретроспективных средств для выяснения, приобрел ли скончавшийся сертификат о наличии прививки без вакцинации или был на самом деле вакцинирован, и этот фактор создаст вопросы в связи с доверием к эффективности вакцинации.
«Правоохранители должны продолжать превентивные меры и жестко реагировать при раскрытии подобных случаев. Неуютно себя чувствую, но жестко реагировать, поскольку подобное деяние угрожает жизни и здоровью данного лица, а также общественному здоровью»,- заявила Аванесян.
Министр пообещала, что на следующей неделе, после того, как подведут итоги цифр смертей среди вакцинированных за предыдущий период, они сопоставят их и представят статистику.
«Вакцинация – эффективный способ, но мы не можем исключать ни заражаемость, ни тяжелый ход болезни, ни смертность»,- сказала министр, добавив: «У вакцины, как у любого лекарства, тоже есть процент эффективности, и она не может давать 100-процентную гарантию».