Կարեն Վրթանեսյան. Հիշե՛ք, որ մեր մեծ պատերազմը չի ավարտվել
ՏԵղեկատվական անվտանգության փորձագետ, «Ռազմինֆո» մասնագիտացված կայքի համակարգող Կարեն Վրթանեսյանը գրում է.
«Կապիտուլյացիոն եռակողմ հայտարարության մեկ տարվա կապակցությամբ որևէ հուզիչ, լալահառաչ, նույնիսկ մեղադրական տեքստեր չեմ գրելու։
Ես՝ որպես հայ, որպես անվտանգության ոլորտում յուրահատուկ ու նաև համակարգված գիտելիքներ ունեցող, որպես Հայաստանի առջև ծառացած վտանգները հասկացող մարդ, կարելի է ասել այս մեկ տարին վատնել եմ, արդյունք չեմ տվել ազգիս։
Չեմ պատրաստվում ինչ-որ մեկի վրա մեղքիս բաժինը գցել, պաթետիկ կռուտիտներով արդարանալ։
Ամիսներ առաջ գրել էի Հայաստանի համար կռիվներում զոհվածների մասին. «Ողջերով պետություն ենք պարտք ձեզ ու ձեր սերունդներին... Նիկոլավիրուսից ու նիկոլաթուրքերից ախտահանված հզոր պետություն, որն իր ողջ ու մեռած հերոսներին տեր կկանգնի»։
Տիրոջից խնդրում եմ պահապան կանգնել Հայաստանին և ներել մեզ՝ այս չքնաղ երկրին անարժաններիս։
Հ.Գ. Հիշե՛ք, որ մեր մեծ պատերազմը չի ավարտվել, ինչքան էլ 2020թ. նոյեմբերի 9-ը փորձում են հրամցնել որպես պատերազմի ավարտ և ինչքան էլ կեղծ հանգստություն բերի այդ միտքը։ Ո՛չ պատերազմն է ավարտվել, ո՛չ էլ պարտությունը»։

«Я не буду писать никаких эмоциональных, скорбных, даже обвинительных текстов по поводу годовщины подписания трехстороннего капитуляционного заявления.
Я как армянин, как человек, обладающий особыми и систематизированными знаниями в сфере безопасности, как понимающий опасности, вставшие перед Арменией, можно сказать, растратил этот год, не дав своей нации никакого результата.
Не собираюсь сваливать на кого-либо свою долю вины, пытаясь патетически выкрутиться.
Несколько месяцев назад я писал о погибших в боях за Армению. «Мы, живые, должны вам и вашим поколениям государство… Очищенную от николовируса и николотурков сильное государство, которое будет стоять за своих живых и мертвых героев».
Прошу Господа хранить Армению и простить нас – недостойных этой дивной страны.
P.S. Помните, что наша большая война не завершена, сколько бы ни пытались представить 9 ноября 2020 года как окончание войны и сколько бы не успокаивала нас эта мысль. Ни война не закончена, ни поражение».