Մեծ Բրիտանիան խոստացել է 290 մլն ֆունտ ստերլինգ հատկացնել՝ օգնելու աղքատ երկրներին կլիմայական փոփոխությունների հետևանքների դեմ պայքարելու համար: Այս մասին գրում է «BBC»-ն։
նման որոշում է կայացվել կլիմայի հարցով ՄԱԿ-ի գագաթնաժողովի (COP26) երկրորդ շաբաթվա մեկնարկին:
Գլազգոյում շարունակվում են քննարկումները՝ տարբեր երկրների նախարարների մասնակցությամբ: Նրանք կքննարկեն աղքատ երկրներին աջակցելու հնարավոր տարբերակները և հարցը, թե արդյոք պետք է փոխհատուցել բնական աղետների հետևանքով հասցված վնասների համար:
Ավելի աղքատ երկրները 100 մլրդ դոլարի ֆինանսական օգնության կոչ են արել՝ նշելով, որ արդեն իսկ դժվարի կացության մեջ են գտնվում և ստիպված են հաղթահարել կլիմայական փոփոխությունների հետևանքները:
Պարբերականի փոխանցմամբ՝ զարգացող երկրներին պատմականորեն բաժին է ընկնում կլիմայական փոփոխությունների հանգեցնող վնասակար արտանետումների շատ քիչ մասը, մինչդեռ ներկայում աշխարհի ամենահարուստ բնակչության 1 տոկոսին բաժին է ընկնում ընդհանուր արտանետումների ավելի քան կրկնակին՝ աղքատ բնակչության 50 տոկոսի համեմատ:
Մեծ Բրիտանիայի հատկացրած գումարի մեծ մասը կուղղվի Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի երկրներին՝ ուղղված ածխի ցածր մակարդակով օգտագործման ծրագրերի զարգացմանը:

The UK is pledging £290m to help poorer countries cope with the impact of climate change, as the COP26 climate change summit enters its second week, BBC News reports.
Government ministers from around the world are in Glasgow for more talks.
They will discuss how to support poorer countries and if reparations for damage from natural disasters should be paid.
Poorer nations have called for $100bn of financial help, arguing they are already suffering and will be worst affected by climate change.
Developing countries have historically contributed a very small proportion of the damaging emissions driving climate change - while currently the wealthiest 1% of the global population account for more than double the combined emissions of the poorest 50%.
The majority of the money from the UK will go to help Asian and Pacific nations plan and invest in climate action, improve conservation and promote low-carbon development, the government said.
The Foreign, Commonwealth and Development Office described the £290m as "new funding" from the foreign aid budget. The government said last month that cuts to the UK's foreign aid spending, to 0.5% of national income, will stay in place until at least 2024-25.