Գրանցվել է հղի կնոջ մահվան դեպք՝ պայմանավորված քովիդով. Անահիտ Ավանեսյան
«Երեկ Հայաստանում կատարվել է 6220 թեստավորում, որից հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 810 նոր դեպք: Մահացել է 30 հիվանդ: Գիշերը գրանցվել է հղի կնոջ մահվան դեպք՝ պայմանավորված քովիդով»,- ԱԺ-ում հայտարարեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Նա նշեց, որ դելտա շտամը, ի տարբերություն նախորդ տարվա ընթացքում շրջանառվող շտամերի, բավական ագրեսիվ ընթացքով է դրսևորվում, հղիներն առավել վտանգի են ենթարկվում, եթե վարակվում եմ այս շտամով:
«Ունենք 100-ից ավելի հղիներ, որոնց գրեթե կեսն ունեն տարբեր ծանրության աստիճանների թոքաբորբ»,- ասաց Ա. Ավանեսյանը:
Նրա խոքով, համաճարակային իրավիճակը մնում է լարված, նախորդ երկու շաբաթների ընթացքում դպրոցների արձակուրդները, բուհերի առցանց դասերի վարման ընթացքը որոշակի դրական ազդեցություն ունեցել է:
Ավանեսյանը նշեց, որ վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում ավելի խոստորեն է պահվում դիմակների կրման ռեժիմը, իհարկե, ոչ այն ձևով, ինչ-որ ակնկակելի և ցանկալի է, բայց որոշակի դրական տեղաշարժ կա:
Առողջապահության նախարարի ներկայացրած տվյալներով, երեկվա դրությամբ իրականացվել է 890 հազար 797 պատվաստում: Առաջին դեղաչափ արդեն ստացել է 613 հազար 849 քաղաքացի, որը, ըստ Ա. Ավանեսյանի, մեծահասակ բնակչության գրեթե 30 տոկոսն է: Երկրորդ դեղաչափը ստացել է 276 հազար 948 քաղաքացի:
«Չենք ունեցել հետպավաստումային բարդության որևէ նշանակալի դեպք: Որոշ դեպքերում ջերմության, ալեգրիկ որոշակի ռեակցիաների դեպքեր գրանցվել են, հարթվել են առանց բժշկական օգնության»,- ասաց Ա. Ավանեսյանը:

Зарегистрирован случай смерти беременной женщины от коронавируса – Анаит Аванесян
«Вчера в Армении проведено 6 220 тестированой, из которых подтверждено 810 новых случаев заражения коронавирусом. Скончалось 30 пациентов. Ночью от коронавируса скончалась беременная женщина»,- в парламенте заявила министр здравоохранения Анаит Аванесян.
Она отметила, что дельта-штамм, в отличие от предыдущих штаммов, достаточно агрессивен, беременные наиболее подвержены опасности, если заражаются этим штаммом.
«У нас более 100 беременных, у половины которых воспаление легких различной степени тяжести»,- сказала министр.
По ее словам, эпидемиологическая ситуация остается напряженной, на протяжении двух предыдущих недель школьные каникулы, онлайн-занятия в вузах в некотором смысле повлияли положительно.
Аванесян отметила, что за последнюю неделю строже соблюдается режим ношения масок, конечно, не так, как хотелось бы, но есть положительный сдвиг.
По данными министра здравоохранения, накануне осуществлено 890 797 вакцинаций. Первую дозу прививки получили 613 тысяч 849 граждан, что, по словам А. Аванесян, составляет почти 30 процентов взрослого населения. Вторую дозу получили 276 тысяч 948 граждан.
«Случаев значительных поствакцинационных осложнений нет. В некоторых случаях – температура, аллергические незначительные реакции, которые устранены без медицинской помощи»,- сказала А. Аванесян.