Դոկումենտալ կինոյի ամենահեղինակավոր կինոփառատոնը կպատվի Փելեշյանին` կինոյում ունեցած անգնահատելի ավանդի համար. kinoashkharh.am
«Հայազգի լեգենդար վիզուալ էսսեիստ» ռեժիսոր Արտավազդ Փելեշյանի «Բնություն» ֆիլմի եվրոպական պրեմիերան տեղի կունենա դոկումենտալ կինոյի աշխարհի ամենահեղինակավոր կինոփառատոնում՝ IDFA Ամստերդամում՝ նոյեմբերի 17-28-ը։ Այս մասին հայտնում է kinoashkharh.am կայքը։
Փառատոնի նախագահ Օրվա Նիրաբիան հայտնել է, որ փառատոնն այս տարի կպատվի Փելեշյանին` կինոյում ունեցած անգնահատելի ավանդի համար։ Բացի՝ Փելեշյանի «Բնություն» ֆիլմի պրեմիերայից կանցկացվի նաև վարպետի ավելի վաղ շրջանի վավերագրական կինոնկարների հետահայաց ցուցադրություն։
Ավելի վաղ, Արտավազդ Փելեշյանի վերջին՝ «Բնություն» ֆիլմի համաշխարհային փառատոնային պրեմիերան տեղի է ունեցել Նյու Յորքի (New York Film Festival-59) կինոփառատոնում։
«Բնություն» ֆիլմի փառատոնային արշավն ու միջազգային հաջողությունները շարունակվում են։
«Բնություն» ֆիլմը նկարահանվել է Ֆրանսիայի «Fondation Cartier» հիմնադրամի և Գերմանիայի «ZKM» ֆիլմարտադրող ընկերության հետ համարտադրությամբ։
«Բնությունը» Արտավազդ Փելեշյանի՝ 1993 թվականին նկարահանված «Կյանք» ֆիլմից 27 տարի անց արված առաջին կինոնկարն է, որտեղ «Դիստանցիոն մոնտաժի» արքան վերստին անդրադարձել է բնության թեմային՝ օգտագործելով Բեթհովենի, Մոցարտի, Շոստակովիչի, Տերտերյանի, Տիգրան Համասյանի երաժշտությունը։

Самый престижный в мире фестиваль документального кино будет чествовать Артавазда Пелешяна
На самом престижном в мире фестивале документального кино IDFA, который пройдет с 17 по 28 ноября в Амстердаме, состоится европейская премьера фильма «легендарного армянского визуального эссеиста» Артавазда Пелешяна «Природа». Об этом пишет сайт kinoashkharh.am.
Президент фестиваля Орва Нирабия отметила, что в этом году фестиваль будет чествовать Артавазда Пелешяна за его неоценимый вклад в кинематограф.
Помимо премьеры фильма Пелешяна «Природа», состоится ретроспективный показ более ранних документальных фильмов мастера.
Мировая премьера фильма Артавазда Пелешяна «Природа» состоялась ранее в рамках знаменитого Нью-Йоркского кинофестиваля (англ. New York Film Festival-59)
Фестивальное шествие фильма «Природа» и его международный успех продолжаются.
Фильм «Природа» – совместного производства французского фонда «Fondation Cartier» и немецкой кинокомпании «ZKM».
«Природа» – первый фильм, снятый Артаваздом Пелешяном спустя 27 лет после «Жизни» (1993 год), в котором король «дистанционного монтажа» вновь обратился к теме природы, используя музыку Бетховена, Моцарта, Шостаковича, Тертеряна и Тиграна Амасяна.