Դուք ասում եք, օրենք է, բայց, քաղաքացի՛, եթե դու այն խախտես՝ մենք քեզ չենք պատժի. Արթուր Խաչատրյանը՝ ԿԲ նախագահի տեղակալին
«Մենք ասում ենք՝ քաղաքացի, սպառողական վարկդ ստացի քո հաշվին, գնա ինչ-որ մի տեղ կանխիկացրու, որպեսզի կանխիկով գնում անես և դրանով կանխիկացման համար բանկին գումար տուր»,- ԱԺ Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում անդրադառնալով կանխիկով գործարքների սահմանափակման ԿԲ-ի օրենսդրական նախաձեռնությանը՝ հայտնեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը:
Պատգամավորը նկատեց, որ փոփոխությամբ ստվերի կրճատման խնդիր չի լուծվում, այլ բանկերին հարստացնելու խնդիր են լուծում:
«Վաղը քույրս, եղբայրս գալիս են ինձ մոտ և ես ուզում եմ իրենց մի շաբաթով 350000 դրամ տալ մինչև աշխատավարձը ստանան ու վերադարձնեն, պետությունը ինչպե՞ս է գրանցելու, թե մենք ինչպես ենք այդ գումարը փոխանցել միմյանց»,- «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացնող ԿԲ նախագահի տեղակալ Վախթանգ Աբրահամյանին հարցրեց պատգամավորը և հավելեց. «Երկու հարազատ քույր ու եղբայր, մայր և զավակ իրար դրամ են տալիս, ի՞նչ իմաստ կա այն գրանցել և ինչպե՞ս է վերահսկվելու»:
ԿԲ նախագահի տեղակալը պատասխանեց, որ իրավաբանական անձից մեկ այլ իրավաբանական անձ փոքր գումարների փոխանցման համար միայն բանկային փոխանցումների համակարգը չի կարելի օգտագործել, այլ քսակով, QR կոդով, և ՀԴՄ տպող սարքերի միջոցով էլ կարելի է անկանխիկ գործարքներ անել:
Վախթանգ Աբրահամյանը պնդեց՝ օրենսդրական նախաձեռնության նպատակն այն է, որ սպառողական վարկերը օգտագործվեն անկանխիկ եղանակով, իսկ եթե վարկը վերցնելու են և հետո գնալու են կանխիկով գնում անեն, ապա վերահսկելը դժվար կլինի:
«Օրենքի նպատակը խախտման համար մարդկանց պատժելը կամ բռնելը չէ, այլ՝ անկանխիկ վճարումների համակարգի զարգացման համար ի սկզբանե բարենպաստ պայմաններ ստեղծելը, որ եթե քաղաքացին ցանկանում է անպայման անկանխիկ վճարել, ապա իրեն չմերժեն»,- հայտնեց ԿԲ նախագահի տեղակալը:
Նրա խոսքով՝ նաև արտասահմանում նման կարգավորման փորձ կա, որ եթե արտարժույթի շրջանառության ոլորտում քույր ու եղբայր իրար 200 դոլար են տվել, ապա այն հնարավոր չէ բռնել և խոսքը չի գնում այն մասին, որ երկու եղբոր միջև 310000 դրամ փոխանցումը հայտնաբերեն և պատժեն:
«Եթե արտասահմանի փորձից եք խոսում, մի օրինակ էլ ես բերոմ։ Ասում է՝ արտասահմանում 60 տարեկան մարդը 16 տարեկան աղջկա հետ է պսակվում, բայց արտասահմանում կա նաև «գարաժ-սեյլ» երևույթը»,- արձագանքեց Խաչատրյանը և բացատրեց, որ նկատի չունի վարկը վերցնելը և առաջնային շուկայից գնում կատարելը, այլ այդ վարկով, օրինակ, հարևանից գնում կատարելուն, իսկ վերջինս իրավաբանական անձ չէ, արդյունքում ստացվում է, որ վարկը կանխիկացնելու համար քաղաքացին պարտադիր վճարում է բանկին, այն դեպքում, երբ այդ վարկը կարելի էր միանգամից կանխիկ տալ քաղաքացուն, քանի որ նա նախընտրում է կանխիկով գնում անել:
«Վարկը կանխիկացման համար ես բանկին վճարում եմ՝ թեկուզ 100 դրամ, բայց ինչո՞ւ պետք է վճարեմ»,- հարցրեց Խաչատրյանը և նկատեց, որ վարկի տրամադրումն արդեն ստվերային գործարք չէ և առաջարկեց 300000-ից ավելի բարձր շեմ սահմանել:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավորը բերեց գյուղատնտեսական վարկի տրամադրման դեպքը, երբ ֆերմերը վարկը վերցնում է այգեքաղ անող աշխատակիցներին վճարելու համար, և հարց բարձրացրեց, թե ինչո՞ւ պետք է բանկի միջոցով կանխիկացնի իր վարկը:
«Դուք ասում եք, օրենք է, բայց, քաղաքացի՛, եթե դու այն խախտես՝ մենք քեզ չենք պատժի»,- ԿԲ նախագահի տեղակալի պարզաբանումները բացատրեց Արթուր Խաչատրյանը
Վախթանգ Աբրահամյանը տեղեկացրեց, որ անկախ քննարկվող օրինագծի ընդունումից, կանխիկացման համար վճարումները թանկանալու են:
«Քաղաքականություն է գնում և բանկերն հասկանում են, որ կանխիկի հետ առնչվելն ավելի թանկ է»,-հայտնեց ԿԲ նախագահի տեղակալը, և բացատրեց, որ այդ դեպքում ինկասացիայի, անվտանգության, կորստի ապահովագրության տեսանկյունից զգալի միջոցներ են ծախսվում:
Նրա խոսքոց՝ պետք է միջոցներ գործարկվեն, որպեսզի ստիպեն 300 000 դրամից ավելի գործարքները անպայման գրանցվեն, նույնիսկ եթե գյուղացին 400 000 դրամով իր կովն է վաճառում:

«Вы говорите:  Это закон, но, гражданин, если ты его нарушишь, мы тебя не накажем» - Артур Хачатрян
«Мы говорим: «Гражданин, возьми за свой счет потребительский кредит, иди где-нибудь обналичь, чтобы делать покупки наличными и за обналичивание заплати банку»»,- на заседании постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам заявил депутат парламента от фракции «Армения» Артур Хачатрян.
Депутат заметил, что изменением проблема сокращения тени не решается. «Завтра моя сестра, мой брат придут ко мне и попросят одолжить им до зарплаты 350 000 драмов, государство как собирается это оформлять, как мы передали эту сумму друг другу?»,- спросил депутат заместителя председателя ЦБ Вахтанга Абрамяна, представляющего законопроект «О безналичных операциях» и добавил: «Двое родных брат и сестра, мать и сын дают друг другу деньги, какой смысл это оформлять и как будет контролироваться?»
Заместитель председателя ЦБ ответил, что для перевода малых сумм от одного юридического лица другому юридическому лицу нельзя использовать только систему банковских переводов, а также можно осуществлять сделки посредством кошелька, QR-кодов, кассовых аппаратов.
Вахтанг Абрамян заявил, что цель законодательной инициативы: чтобы потребительские кредиты использовались безналичным способом, а если берут кредит, затем идут за наличными покупками, то контролировать будет сложно.
«Целью закона не является привлечение людей к ответственности за нарушение, а создание благоприятных условий для развития системы безналичных оплат, что если гражданин хочет обязательно заплатить безналичным способом, чтобы ему не отказывали»,- заметил зампред ЦБ.
По его словам, за рубежом также есть опыт такой регулировки, что если сестра и брат дали друг другу 200 долларов, то это невозможно проследить, и речь не о том, чтобы обнаружить передачу между ними 310 000 драмов и наказать.
«Если вы говорите о зарубежном опыте, то приведу пример. За границей 60-летний мужчина женится на 16-летней девушке, но там есть также явление «гараж-сейл»»,- сказал Хачатрян и добавил, что не имеет в виду оформление кредита и осуществление покупки с первичного рынка, а, например, осуществление покупки на этот кредит у соседа, а последний не является юридическим лицом, в результате получается, что для обналичивания кредита гражданин обязательно платит банку, в том случае, когда можно было бы сразу оформить наличный кредит, выдать гражданину, поскольку он предпочитает наличные покупки.
«За обналичивание кредита я плачу банку, но почему должен платить, даже если 100 драмов?»,- спросил Хачатрян и заметил, что выдача кредита уже не теневая сделка сама по себе и предложил установить порог выше 300 000.
Депутат заметил, что когда фермер берет кредит для оплаты труда работников по осуществлению садовых работ, и спросил, почему он должен через банк обналичивать свой кредит?
«Вы говорите, что это закон, но, гражданин, если ты его нарушишь, мы тебя не накажем»,- объяснил Артур Хачатрян, в связи с чем Вахтанг Абрамян сообщил, что независимо от обсуждаемого законопроекта оплаты за обналичивание подорожают.
«Ведется политика, и банки понимают, что сделки с наличкой стоят дороже»,- сказал зампред ЦБ, добавив, что в таком случае в плане инкассации, безопасности, гарантирования потерь тратятся большие суммы.
По его словам, надо предпринять меры для обязательного оформления сделок выше 300 000 драмов, даже если фермер продает свою корову за 400 000 драмов.