Ադրբեջանական կրակոցներից հրազենային վիրավորում ստացած Արցախի քաղաքացիների կյանքին վտանգ չի սպառնում
Նոյեմբերի 8-ին Շուշի քաղաքի մոտակա խաչմերուկում ադրբեջանական կողմից կրակոցների արձակման հետևանքով հրազենային վիրավորում ստացած՝ Արցախի Հանրապետության Հանրապետական բժշկական կենտրոն տեղափոխված Գևորգ Մելքումյանի (ծնված 1990թ.) վիրահատությունը երեկ ավարտվել է բարեհաջող և այսօր առավոտյան շնչում է ինքնուրույն՝ առանց արհեստական շնչառական ապարատի: Վիճակը գնահատվում է կայուն ծանր: Նրա մոտ առկա էր պարանոցի շրջանում վիրավորում: Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունից:
Մյուս 2 վիրավորվածների՝ Արմեն Սարգսյանի (ծնված 1980թ.) և Գագիկ Ղազարյանի (ծնված 1978թ) վիճակը բժիշկները գնահատում են միջին ծանրության:
ԱՀ առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյանը երեկ և այսօր առավոտյան այցելել է Հանրապետական բժշկական կենտրոն հետևել վիրահատության ընթացքին, հետաքրքրվել նրանց առողջական վիճակով:
Քովիդ 19-ով պայմանավորված, հարազատներն առայժմ չեն կարող այցելել հիվանդասենյակներ, ուստի նախարարը ծնողների հետ հանդիպմանը վստահեցրել է, որ նրանք գտնվում են բժիշկների հոգածության ներքո, և կյանքին վտանգ չի սպառնում։

Жизни раненных вследствие обстрела ВС Азербайджана граждан Арцаха ничего не угрожает – Минздрав
Получивший огнестрельное ранение в результате выстрелов азербайджанской стороны близ перекрестка у города Шуши 8 ноября Геворг Мелкумян (1990 г.р.) вчера был прооперирован в Республиканском медицинском центре Республики Арцах (НКР).
Операция прошла успешно, сегодня он уже дышит самостоятельно, без аппарата искусственного дыхания. Его состояние оценивается как стабильно тяжелое, он получил ранение в области шеи, сообщает пресс-служба Минздрава Арцаха.
Состояние двух других раненых – Армена Саркисяна (1980 г.р.) и Гагика Казаряна (1978 г.р.) – врачи оценивают как средней тяжести.
Министр здравоохранения Республики Арцах Микаел Айриян вчера и сегодня утром посетил Республиканский медицинский центр и проследил за ходом операции, поинтересовался их состоянием.
Из-за COVID-19 родственники пока не могут навестить пациентов, посему министр в ходе встречи с родителями заверил, что раненые находятся под наблюдением врачей и их жизни не угрожает опасность.