Հայաստանում ինն ամսվա ընթացքում մայրական մահացության 11 դեպք է գրանցվել
Այս տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին հղիության հետ կապված բարդություններից, ծննդյան և հետծննդյան ժամանակահատվածում գրանցվել է մայրական մահացության 11 դեպք։ Այս մասին Panorama.am-ը տեղեկացավ Վիճակագրական կոմիտեից։ Արդյունքում մայրական մահացության գործակիցը կազմել է 41.0 միավոր, 2020թ. հունվար-սեպտեմբերի 15.1 միավորի համեմատ:
Այս տարվա առաջին ինն ամիսների ընթացքում 0-1 տարեկան 183 երեխա է մահացել, որից 107-ը տղա։ Նրանցից 146-ը մահացել են շուրջծնական շրջանում առաջացած առանձին վիճակներից, բնածին անկանոնություններից ու ձևախախտումային խանգարումներից։
Համեմատության համար նշենք, որ 2020-ին մահացել է մինչև մեկ տարեկան 203 երեխա, որից 53-ը ՀՀ-ից դուրս արձանագրված դեպքեր են: 2019-ին մինչև մեկ տարեկան 165 երեխա է մահացել։

В Армении за 9 месяцев зарегистрировано 11 случаев материнской смертности
За январь-сентябрь текущего года от осложнений в связи с беременностью, в период родов и послеродовой период зарегистрировано 11 случаев материнской смерти. Об этом сайту Panorama.am сообщили в Статистическом комитете. В результате коэффициент материнской смертности составил 41.0 единиц против 15.1 единиц в 2020 году.
За первые 9 месяцев 2021 года скончалось 183 ребенка 0-1 лет, из которых 107 мальчиков. 146 из них скончались от разных состояний перинатального периода, врожденных патологий и морфологических нарушений.
Для сравнения отметим, что в 2020 году скончалось 203 ребенка до 1 года, 53 случая из которых – вне РА. В 2019 году тот же показатель составлял 165.