Պատերազմից հետո Ադրբեջանի հանցավոր գործողությունների հետևանքով սպանվել է 2 քաղաքացիական անձ և 9 զինվորական. ԱՀ ՄԻՊ
15:47 10/11/2021
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո անցած մեկ տարվա ընթացքում ադրբեջանական կողմը դիտավորյալ և նպատակային կերպով շարունակել է Արցախի բնակչության դեմ հանցավոր գործողությունները, որոնց մասին անցած մեկ տարվա ընթացքում բազմիցս հայտարարել ենք և իրազեկել միջազգային կառույցներին և իրավապաշտպան կազմակերպություններին։ Այս մասին նշված է Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի հայտարարության մեջ։
«Թեև հայտարարությամբ լայնածավալ ռազմական գործողությունները դադարեցվել են, սակայն ադրբեջանա-թուրքական տանդեմի կողմից ագրեսիվ պատերազմական գործողությունները փոխակերպվել են Արցախի բնակչությանն ահաբեկելու, Արցախը հայաթափելու ծրագրավորված և համակարգված գործողությունների։
Արցախի Հանրապետության դատախազության կողմից ներկայացված վիճակագրությունը փաստում է, որ անցած մեկ տարվա ընթացքում Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական բնակավայրերի մերձակայքում տեղակայված ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից կատարվել է 56 հանցագործություն, որոնց կապակցությամբ հարուցվել է 43 քրեական գործ։
Ադրբեջանական հանցավոր գործողությունների հետևանքով սպանվել է 2 քաղաքացիական անձ և 9 զինվորական, սպանության փորձի ենթարկվել 24 քաղաքացիական և 44 զինվորական անձ, տարբեր աստիճանի հրազենային վիրավորում է ստացել 9 քաղաքացիական և 28 զինվորական անձ, ֆիզիկական բռնության է ենթարկվել 6 անձ, սպանության սպառնալիքի` 2-ը:
Սեփականության իրավունքի դեմ ուղղված հանցավոր ոտնձգությունների հետևանքով ֆիզիկական անձանց պատճառվել է 17.710.000 դրամի գույքային վնաս։ Գույքի դիտավորյալ ոչնչացմանը կամ վնասմանն ուղղված հանցավոր դիտավորության իրագործման հետևանքով խոցվել կամ թիրախավորվել է 5 բնակելի տուն, 3 գյուղատնտեսական տեխնիկա, 7 տրանսպորտային միջոց, շինարարական 2 տեխնիկա, հրկիզվել է 3 այգի ու ցանքատարածք, հրազենի գործադրմամբ հեռահար թիրախավորվել է խոշոր եղջերավոր անասունների խմբաքանակ:
Անցած մեկ տարվա ընթացքում հայկական խաղաղ բնակավայրերի մերձակայքում տեղակայված ադրբեջանական հենակետերից պարբերաբար կրակոցներ են արձակվել, որոնց գնդակները թափվել են տների տանիքներին կամ հասարակական վայրերում՝ դրանով իսկ ոտնձգելով խաղաղ բնակչության հոգեբանական անձեռնմխելիության դեմ։
Արձանագրված բոլոր դեպքերի և դրանց հետևանքների մանրամասների վերաբերյալ Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից պատրաստվելու է զեկույց՝ միջազգային մարմիններին ներկայացնելու համար»,- նշված է Արցախի  ՄԻՊ հայտարարության մեջ։

Омбудсмен Арцаха: После войны в результате преступных действий Азербайджана убиты 2 мирных жителя и 9 военнослужащих
В течение года после подписания трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года азербайджанская сторона умышленно и целенаправленно продолжила преступные действия в отношении населения Арцаха, о чем в течение года неоднократно мы заявляли и извещали международные структуры и правозащитные организации. Об этом на своей странице в социальной сети Facebook написал Защитник прав человека (омбудсмен) Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Гегам Степанян.
«Хоть заявлением широкомасштабные военные действия и были прекращены, однако на смену военной агрессии турецко-азербайджанского тандема пришли спланированные и координированные действия по запугиванию населения Арцаха, вытеснению армян из Арцаха.
Предоставленная прокуратурой Республики Арцах статистика свидетельствует, что в течение минувшего года вооруженные силы Азербайджана, дислоцированнык вблизи гражданских населенных пунктов, совершили 56 преступлений, по которым возбуждено 43 уголовных дела.
Вследствие преступных действий Азербайджана убиты двое гражданских лиц и 9 военных, покушение совершено на жизнь 24 гражданских и 44 военных лиц, огнестрельные ранения различной тяжести получили 9 гражданских лиц и 28 военных, физическому насилию подверглись 6 человек, угрозам убийства – двое.
Вследствие преступных посягательств азербайджанской стороны имуществу физических лиц был нанесен ущерб в размере 17.710.000 драмов. Вследствие реализации преступного умысла по уничтожению или повреждению имущества были обстреляны или таргетированы 5 жилых домов, 3 единицы сельскохозяйственной техники, 7 транспортных средств, 2 единицы строительной техники, были сожжены 3 сада и посевных территорий, мишенью также стало поголовье крупного рогатого скота.
За последний год с азербайджанских опорных пунктов, размещенных возле мирных армянских населенных пунктов, периодически производились выстрелы, пули попадали на кровли домов или в общественные места, тем самым служа посягательством на психологическую неприкосновенность мирного населения.
По всем зарегистрированным случаям и их последствиям аппаратом Защитника прав человека Арцаха будет подготовлен доклад – для представления в международные органы», – говорится в заявлении Защитника прав человека Арцаха.