Լեհաստանի սահմանապահ ծառայության տվյալներով՝ անցած օրվա ընթացքում Բելառուսից սահմանն ապօրինի հատելու գրեթե 600 փորձ է գրանցվել՝ երկու անգամ ավելի, քան երեքշաբթի օրը։ Այս մասին գրում է «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալությունը։
Երեքշաբթի օրը սահմանապահները հայտնել են սահմանի ապօրինի հատման շուրջ 300 դեպքի մասին։
«Նախօրեին արձանագրվել է սահմանն ապօրինի հատելու 599 փորձ, բերման է ենթարկվել 9 մարդ (հինգը Լիբանանի, երեքը Իրաքի, մեկը Սիրիայի քաղաքացի)»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Միաժամանակ, անմիջապես Լեհաստանի տարածքում ձերբակալվել է 48 մարդ, որոնց վերաբերյալ Լեհաստանից վտարման հրամաններ են արձակվել։
Ըստ գործակալության՝ Բելառուս-Լեհաստան սահմանն ապօրինի հատելու փորձերի քանակով ռեկորդ է գրանցվել հոկտեմբերի 10-ին՝ 739 դեպք։

В Польше зафиксировано почти 600 попыток нелегального перехода границы за сутки
Почти 600 попыток нелегального перехода границы со стороны Белоруссии, в два раза больше, чем во вторник, зафиксировали польские пограничники за минувшие сутки, сообщает РИА Новости со ссылкой на Пограничную стражу Польши.
Во вторник пограничники сообщали о примерно 300 попыток нелегального перехода границы.
"Вчера было зафиксировано 599 попыток незаконного пересечения границы, задержаны 9 человек (пять граждан Ливана, три гражданина Ирака, один гражданин Сирии)", - говорится в сообщении.
При этом непосредственно на польской территории были задержаны 48 человек, в отношении которых были вынесены постановления о выдворении из Польши.
Рекорд по числу попыток нелегального перехода белорусско-польской границы был зафиксирован 10 октября – 739 случаев.