Արման Թաթոյան. Ադրբեջանական կրակոցները Խաչիկ գյուղի ուղղությամբ եղել են թիրախային
Ադրբեջանական երեկվա կրակոցներն Արենի համայնքի Խաչիկ գյուղի ուղղությամբ եղել են թիրախային, փշրել են հողային աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիական բնակչի տրակտորի հետևի ու կողային ապակիները: Նման հայտարարություն է տարածել Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ անդրադառնալով Խաչիկում ադրբեջանցիների արձակած կրակոցներին։
«Կրակոցների պահին համայնքի բնակիչը գտնվել է տրակտորի մեջ և վարել է հողը։ Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական զինծառայողներն էլ գիտակցել են, որ խաղաղ բնակիչը զբաղված է գյուղատնտեսական աշխատանքներով:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին ուղղված այս ահազանգերը փաստահավաք աշխատանքներով ստուգվել և հաստատվել են (կից՝ վնասված տրակտորի լուսանկարները):
Կրակոցներն արձակվել են ՀՀ Վայոց ձորի մարզի Արենի համայնքի Խաչիկ գյուղի ուղղությամբ, տեղի են ունեցել 2021թ. նոյեմբերի 9-ին՝ ժամը 14:30-ի սահմաններում:
Ադրբեջանական զինված ուժերի այս արարքն ուղղված է ՀՀ խաղաղ բնակիչների արժանապատվության, կյանքի ու սեփականության իրավունքի դեմ, խաթարում է մարդկանց խաղաղ ու անվտանգ կյանքը, ֆիզիկական ու հոգեկան անձեռնմխելիության իրավունքը: Այս իրավունքները ճանաչված են միջազգայնորեն և երաշխավորված են ՀՀ Սահմանադրությամբ:
Հայաստանի բնակիչների իրավունքներն անընդհատ խախտող ադրբեջանական արարքների գլխավոր պատճառներից են անպատժելիությունը, ինչպես նաև պետական հովանավորչությամբ հայատյացության ու թշնամանքի քարոզի պետական քաղաքականությունը:
Այս հաղորդումը կներառվի ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցներում ու կուղարկվի միջազգային կառույցներին»,-ասված է  Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հայտարարության մեջ։

Арман Татоян: Выстрелы азербайджанцев в направлении села Хачик были прицельными
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян распространил заявление в связи со вчерашними выстрелами азербайджанцев в направлении села Хачик, в котором говорится:
«Вчерашние выстрелы азербайджанцев в направлении села Хачик общины Арени были прицельными. Разбиты стекла трактора гражданского жителя, осуществляющего земляные  работы.
В момент стрельбы житель общины находился в тракторе и вел земляные работы. Очевидно, что азербайджанские военнослужащие осознавали, что мирный житель занят сельскохозяйственными работами.
Эти сигналы, направленные омбудсмену Армении, были проверены и подтверждены собранными фактами (фото поврежденного трактора). Выстрелы были произведены в направлении села Хачик общины Арени Вайоц Дзорской области Армении 9 ноября около 14: 30 часов.
Эти действия азербайджанских вооруженных сил направлены против достоинства, права на жизнь и собственность мирных жителей Армении, подрывает мирную и безопасную жизнь людей, право на физическую и психическую неприкосновенность. Эти права признаны на международном уровне и гарантированы Конституцией РА.
Одной из главных причин азербайджанских посягательств, постоянно нарушающих права жителей Армении, является безнаказанность, а также государственная политика пропаганды армянофобии и вражды при государственном покровительстве властей Азербайджана.
Это сообщение будет включено в доклады защитника прав человека РА и направлено в международные структуры».