Պետք է ոչ թե հայտարարություններով լեգիտիմացնել նրանց արարքները, այլ աշխատանքներ տանել նրանց հեռացնելու ուղղությամբ. ՄԻՊ
09:17 11/11/2021
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը անդրադարձել է Ազգային անվտնագության քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի երեկվա հայտարարությանը, որ Ադրբեջանը այսօրվանից սահմանային և մաքսային հսկողության կետեր կտեղադրի ՀՀ-ում՝ Գորիս-Կապան ճանապարհին
«Հրապարակային անակնկալով հանդես եկած պաշտոնատար անձը, որպես ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար, պարտավոր է պարզաբանել, թե [առնվազն]՝
1. ինչպե՞ս է պատկերացնում Գորիս-Կապան ճանապարհին ադրբեջանական սահմանային ու մաքսային վերահսկողության պայմաններում մարդկանց և ապրանքների ազատ ու անվտանգ տեղաշարժը.
2. արդյոք գիտակցում է, որ այս գործառույթները ենթադրում են ՀՀ բնակիչների իրավունքների սահմանափակումներ ադրբեջանական իրավապահ մարմինների կողմից. մարդկանց ենթարկել տուգանքների, հարուցել քրեական գործեր, բերման ենթարկել ու ձերբակալել, ենթարկել խուզարկությունների և այլն.
3. ինչպե՞ս են Գորիս-Կապան ճանապարհով երթևեկող ՀՀ [հարակից գյուղերի] բնակիչները կամ օտարերկացիները պաշտպանելու իրենց իրավունքները (օրինակ՝ ու՞մ և ի՞նչ ընթացակարգերով են դիմելու) և ինչպե՞ս է պատկերացնում ադրբեջանական օրենսդրության կիրառումը նրանց նկատմամբ.
4. ինչպե՞ս է ապահովվելու իրավունքների խախտումներ թույլ տվող ադրբեջանական սահմանային ու մաքսային մարմինների պատասխանատվությունն ու պատիժը:
Հ.Գ. Իրականում, ադրբեջանական զինված ծառայողների, իրավապահ մարմինների ներկայութունն ու առավել ևս նրանց արարքները ՀՀ ճանապարհներին անօրինական են (զուրկ են իրավական հիմքերից) ի սկզբանե:
Պետք է ոչ թե հայտարարություններով լեգիտիմացնել նրանց ներկայությունն ու արարքները, այլ աշխատանքներ տանել նրանց հեռացնելու ուղղությամբ»:

Омбудсмен Армении: Нужно не легитимизировать присутствие и действия азербайджанцев заявлениями, а проводить работы для их отвода
10:27 11/11/2021
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян коснулся вчерашнего заявления секретаря Совбеза РА Армена Григоряна в интервью Общественному ТВ.
«Сегодня азербайджанская сторона уведомила нас о том, что с 00:00 часов на участке дороги Горис - Капан будут установлены таможенные пункты. Хочу заявить, что армянская сторона в ответ предпримет соответствующие шаги и тоже разместит таможенные и пограничные пункты на этом участке дороги», – сообщил Григорян вечером 10 ноября.
Он также отметил, что работы по организации таможенных и пограничных пунктов армянской стороной были начаты заблаговременно. Григорян сообщил, что завершены работы на альтернативной дороге и что она уже начала функционировать, связывая юг Армении с Ереваном.
«Выступившее с публичным сюрпризом должностное лицо в качестве секретаря Совета безопасности Армении обязан разъяснить:
1. Как он представляет себе свободное и безопасное передвижение людей и товаров по дороге Горис-Капан в условиях азербайджанского приграничного и таможенного контроля?
2. Осознает ли он, что эти функции предполагают ограничение прав жителей Республики Армения со стороны правоохранительных органов Азербайджана: налагать на людей штрафы, возбуждать уголовные дела, задерживать и арестовывать, обыскивать и т. д.?
3. Как жители РА [прилегающих сел] или иностранцы, пользующиеся дорогой Горис-Капан, будут защищать свои права (например, к кому и по каким процедурам они будут обращаться), как он представляет себе применение законодательства Азербайджана в их отношении?
4. Как будет обеспечена ответственность и наказание пограничных и таможенных властей Азербайджана за нарушение прав?
P,S. Фактически, присутствие азербайджанских вооруженных сил, правоохранительных органов и, прежде всего, их действия на дорогах Армении изначально незаконны (отсутствие правовой основы).
Нужно не легитимизировать их присутствие и действия заявлениями, а проводить работы для их вывода», - написал Татоян.