Գերմանիայում գրանցվել է ռեկորդային ավելի քան 50 000 COVID-19 դեպք, 235 մահ
Գերմանիան համաճարակի սկսվելուց հետո առաջին անգամ մեկ օրում գրանցել է ավելի քան 50,000 կորոնավիրուսային դեպք։ Ռոբերտ Կոխի առողջության հսկողության ինստիտուտի տվյալներով՝ վերջին 24 ժամում գրանցվել է COVID-19-ի 50 196 նոր դեպք, մահացել է 235 մահ։ Այս մասին գրում է Euronews-ը։
Գերմանիան մի շարք եվրոպական երկրների շարքում է, որոնք բախվում են դեպքերի նոր աճի, և վերջին օրերին գրանցել է վարակների ռեկորդային թվեր:
Աճում է նաև ճնշումը հիվանդանոցների բաժանմունքների վրա։ Մի քանի հիվանդանոցներ վերջին օրերին հայտարարել են, այնքան COVID-19 հիվանդներ ունեն, որ չեն կարող նոր հիվանդներ ընդունել:
«Մենք ունենք իրական արտակարգ իրավիճակ հենց հիմա», - այս շաբաթվա սկզբին հայտնեց Բեռլինի Charite հիվանդանոցի վիրուսաբանության ղեկավար Քրիստիան Դրոստենը:
Համաճարակը մասամբ վերագրվում է Գերմանիայում բնակչության պատվաստումների համեմատաբար ցածր մակարդակին, որը կազմում է 67 տոկոսից մի փոքր ավելի:
Հատկապես տուժել են մի քանի նահանգներ, ինչպիսիք են Սաքսոնիան, Բավարիան և վերջերս Բեռլինը, որոնք նոր սահմանափակումներ են մտցրել չպատվաստված մարդկանց նկատմամբ:
Երկուշաբթի օրվանից Բեռլինն արգելելու է չպատվաստված մարդկանց մուտքը տեռասներ չունեցող ռեստորաններ, բարեր, մարզասրահներ և վարսավիրանոցներ։
Բացասական թեստով այլևս թույլ չի տրվի մուտք գործել այս հասարակական վայրեր, եթե օգտվողները պատվաստված չեն կամ չեն կարող ապացուցել, որ ապաքինվել են հիվանդությունից:

Germany has recorded more than 50,000 coronavirus cases in one day for the first time since the pandemic began, Euronews reports.
According to the Robert Koch Institute of Health Surveillance, there were 50,196 additional COVID-19 cases in the last 24 hours, with 235 deaths.
Germany is among a number of European countries facing a new surge in cases, and has recorded record numbers of infections over recent days.
The pressure on hospital wards is also increasing.
Several hospitals have said in recent days that they are again working at their limits and have ICUs so full of COVID-19 patients that they cannot admit new patients.
"We have a real emergency situation right now," Christian Drosten, the head of virology at Berlin’s Charite Hospital, said earlier this week.
The outbreak is attributed in part to the relatively low vaccination rate of the population in Germany, at just over 67 percent.
Several particularly affected states, such as Saxony, Bavaria, and most recently Berlin, have introduced new restrictions aimed at unvaccinated people.
As of Monday, Berlin will ban unvaccinated people from restaurants without terraces, bars, gyms and hairdressers.
A negative test will no longer allow access to these public places if users are not vaccinated or cannot prove that they have recovered from the disease.