Կորուստների շղթան շարունակվելու է այնքան ժամանակ, քանի այս իշխանությանը դեռ իշխանության է. Տիգրան Աբրահամյան
17:26 11/11/2021
«Ադրբեջանը գործելու է այնքան ժամանակ, քանի դրա հնարավորությունը տալիս է Հայաստանի իշխանությունը։ Ադրբեջանն այնքան պահանջելու և ստանալու է, քանի դա տալիս է Հայաստանի իշխանությունը»,- ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի հրատապ աշխատանքային քննարկման ժամանակ ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Հիշեցնենք, որ հանձնաժողովի նիստում քննարկվում է կառավարության այսօրվա  նիստում Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի կողմից Գորիս-Կապան ճանապարհի հատվածում մաքսակետեր տեղադրելու վերաբերյալ:
Տ.Աբրահամյանն ընդգծեց, որ նման պարագայում պետք է արձանագրել՝ մարդկային և տարածքային կորուստների այս աներևակայելի թվացող շղթան շարունակվելու է այնքան ժամանակ, քանի այս իշխանությանը դեռ իշխանության է, հնարավորություն ունի վարվելու այնպես, ինչպես պահանջում են թուրք-ադրբեջանական շահերը։
«Այս փուլում Հայաստանի կարևորագույն խնդիրներից մեկը պետք է լինի, ինչի մասին ես և իմ գործընկերները բարձրաձայնում ենք, անվտանգության առկա իրողություններին համարժեք պայմանների, համակարգի ստեղծումը, որի բացակայության պայմաններում է, որ Ադրբեջանն իրեն թույլ է տալիս և թույլ է տալու ապագայում շարժվել, ներթափանցել Հայաստանի տարբեր բնակավայրերի ուղղությամբ, ապահովել և ամրացնել իր այն ագրեսիան, որն ապահովել է  Գեղարքունիքի, Սյունիքի մարզերում»,- ասաց Տ. Աբրահամյանը։
Նա նշեց, որ ՀՀ-ում գործող ակտիվ բոլոր առողջ ուժերի նպատակը պետք է դառնա ընդհանուր սպառնալիքների շուրջ համախմբելը և այս իշխանության դեմ պայքարն ավելի էֆեկտիվ դարձնելը։

Цепочка потерь будет продолжаться столько времени, сколько эта власть будет у власти – Тигран Абрамян
19:04 11/11/2021
«Азербайджан будет действовать столько времени, сколько эту возможность ему дает власть Армении. Азербайджан будет требовать и получать, пока власть Армении отдает»,- на срочном рабочем обсуждении постоянной парламентской комиссии по защите прав человека и общественных вопросов сказал депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
Напомним, что на заседании обсуждаются заявления Никола Пашиняна на сегодняшнем заседании правительства об установлении на дороге Горис-Капан азербайджанских таможенных пунктов.
Т. Абрамян подчеркнул, что в данном случае надо зафиксировать, что эта невероятная цепочка человеческих и территориальных потерь будет продолжаться столько времени, сколько эта власть все еще при власти, имеет возможность поступать так, как требуют турецко-азербайджанские интересы.
«На данном этапе одной из важнейших задач Армении должно быть, как говорю я и мои коллеги, создание системы безопасности, равнозначной сегодняшним реалиям, поскольку при ее отсутствии Азербайджан позволяет себе и будет позволять продвигаться, проникать на разных участках Армении, обеспечивать и укреплять ту агрессию, которую применял в Гегаркуникской, Сюникской областях»,- сказал депутат.
Он отметил, что целью здоровых сил РА должно стать объединение вокруг общих угроз и более эффективная борьба против этой власти.