«Արմեն Չարչյանի գործի վերաբերյալ պահպանվող հանցավոր անտարբերությունն աններելի է»
«100 օրից ավել է, ինչ կալանքի տակ է վաստակաշատ բժիշկ, բժշկագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանը` բազմաթիվ հիվանդների մահվան ճիրաններից փրկած, կյանք վերադարձրած անձնավորություն, մարդ, ով այս օրերին էլ կարող էր շարունակել Տիրոջ կամքով իրեն շնորհված մարդասիրական առաքելությունը:
Նրան կալանքի տակ պահելու իրավական հիմքերի, մինչև դատավարություն ազատ արձակելու հնարավորությունների մասին բազմիցս է խոսվել, սակայն իշխանությունների կողմից իջեցված ակնհայտ քաղաքական պատվերը շարունակում է անել իր սև գործը` կամակատարի կարգավիճակում պահելով դատական ատյանին: Վերջինս քաղաքական պատվեր իջեցնողի հետ ակնհայտորեն մոռանում է, որ գալու է անխուսափ հատուցման պահն ու այն հնչելու է օրենքի ողջ խստությամբ:
Հատկանշական է, որ քաղաքացիական հասարակության թույլ դիմադրության կողքին շարունակում է քար լռություն պահպանել բժշկական համքարությունը, որը կարծես թե պիտի առանձնապես շահագրգռված լիներ կոլեգայի ճակատագրով: Իսկ առավել զարհուրելին ՀՀ առողջապահության նախարարության դիրքորոշումն է: Հրաշալի տեղեկացված լինելով պրոֆեսորի ծանր առողջական խնդիրներից, դեոևս սեպտեմբերի 25-ին նշանակված դատաբժշկական փորձաքննությունից ու դրա եզրակացության բացակայությունից` այն պահպանում է մահաշունչ լռություն:
Ոչ պակաս հատկանշական է ՀՀ-ում ներկայացված միջազգային կազմակերպությունների, դեմոկրատական աշխարհի պիտակ կրող երկրների դեսպանատների, դիվանագիտական ներկայացուցչությունների պահվածքն ու վարքագիծը, որոնք, զորօրինակ, մի թիթեռնիկի համար կարող են համաշխարհային աղմուկ բարձրացնել, բազմաթիվ օրենքների ու օրինագծերի փոփոխման, խմբագրման հարց բարձրաձայնել, սակայն այս դեպքում  քար լռություն են պահպանում, ինչպես համրախոս եղան Արցախյան պատերազմը սանձազերծած Ադրբեջանին դատապարտելու, ագրեսորի գնահատականը տալու հարցում:
Հարկ ենք համարում զգուշացնել, որ պահպանվող հանցավոր անտարբերությունն աններելի է, իսկ պատեհապաշտությունը, երկակի ստանդարտներով գործելը վատ նշան` այն անխուսափելիորեն ունենալու է բումերանգի էֆեկտ»։

«Преступное безразличие к делу Армена Чарчяна непростительно». Заявление
Союз офицеров резерва Службы национальной безопасности Армении распространил заявление, в котором говорится:
«Уже больше 100 суток под арестом находится заслуженный врач, доктор медицинских наук, профессор Армен Чарчян –  человек, спасший многочисленных больных из лап смерти и вернувший их к жизни, человек, который мог продолжить данную ему волей Господа гуманитарную миссию и в эти дни.
О правовых основаниях для содержания Чарчяна под арестом и возможностях его освобождения до судебного процесса говорилось много раз, но явно спущенный властями  политический заказ продолжает делать свое черное дело, держа судебную инстанцию в статусе приспешника. Последняя вместе с автором политического заказа явно забывает, что наступит момент неминуемой расплаты, и она будет по всей строгости закона.
Примечательно, что рядом со слабым сопротивлением гражданского общества хранит каменное молчание медицинское сообщество, которое, казалось, должно было быть в особенности заинтересовано судьбой коллеги. А самое ужасное – позиция министерства здравоохранения РА. Будучи прекрасно осведомленными о серьезных проблемах со здоровьем профессора, назначенной еще 25 сентября судебно-медицинской экспертизе и отсутствии ее заключения, оно хранит гробовое молчание.
Не менее примечательно и поведение представленных в Армении международных организаций, посольств стран, носящих ярлык демократического мира, дипломатических миссий, которые могут, к примеру, из-за одной бабочки поднять шум на весь мир, а в этом случае хранят молчание, как это было и в вопросе осуждения Азербайджана, развязавшего арцахскую войну, и оценки его агрессии.
Считаем нужным предупредить, что сохраняющееся преступное равнодушие непростительно, а действия по двойным стандартам – плохой знак, он неизбежно будет иметь эффект бумеранга».