Անհատ ձեռնարկատեր Գ. Տեր-Պետրոսյանին պատկանող «Էլկա» մանկական զարգացման կենտրոնում հայտնաբերվել են ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված սանիտարահիգիենիկ նորմերի կոպիտ խախտումներ:
Այս մասին հայտնում են ՍԱՏՄ-ից ու մանրամասնում, որ չեն ապահովվել հիգիենիկ պատշաճ գործելակերպի կանոնները՝ ներառյալ խաչաձև աղտոտումից պաշտպանումը, նախատեսված չեն եղել համապատասխան տարածքներ՝ անհրաժեշտ հարմարություններով՝ աշխատանքային գործիքների և պարագաների լվացման, ախտահանման և պահման համար, սանհանգույցի դուռը բացվել է անմիջապես սննդամթերքի մշակման սենյակի մեջ, չեն ձեռնարկվել համապատասխան միջոցներ՝ կենդանիների, միջատների մուտքը սննդամթերքի պատրաստման, մշակման, պահման և տեղափոխման տարածքներ կանխելու համար:
Այս կենտրոնի՝ սննդի շղթայում ներգրավված անձնակազմը չի ենթարկվել նախնական և պարբերական բժշկական զննությունների, չունեն սանիտարական գրքույկներ:
«Էլկա» մանկական զարգացման կենտրոնի գործունեությունը կասեցվել է, խախտումների վերացման համար սահմանվել է ժամկետ:
Հիշեցնենք, որ այս կենտրոն հաճախող 10 երեխա սննդային թունավորման կասկածանքով հիվանդանոց էր տեղափոխվել։ Ահազանգը ստանալուն պես ՍԱՏՄ տեսուչները վերահսկողական միջոցառումներ էին սկսել։
Կենտրոնում առկա սննդամթերքից, սննդամթերքի հետ շփվող մակերեսներից և գույքից վերցվել են նմուշներ՝ ներկայացնելով դրանք լաբորատոր փորձաքննության։ Արդյունքները դեռ չկան։

В ереванском Центре развития ребенка «Элка», принадлежащем индивидуальному предпринимателю Г. Тер-Петросян, были выявлены грубые нарушения санитарно-гигиенических норм, установленные законодательством Армении.
Как сообщают сотрудники Инспекционного органа по безопасности продуктов питания, в частности, не были соблюдены правила надлежащей гигиенической практики, в том числе защита от перекрестного заражения, не было подходящих помещений с необходимым оборудованием для мытья инструментов, посуды, дезинфекции, хранения, дверь ванной комнаты открывалась прямо в помещение для обработки пищевых продуктов, не были приняты соответствующие меры для предотвращения попадания животных и насекомых в зоны приготовления, обработки, хранения и транспортировки пищи.
Персонал этого центра, занимающийся обеспечением питания, не проходил регулярных медицинских осмотров, не имел санитарных книжек.
Деятельность детского центра развития «Элка» приостановлена, определен срок устранения нарушений. Напомним, что 10 детей, посещающих данный центр, были госпитализированы с подозрением на пищевое отравление. Сотрудники регулятора, получив сигнал об отравлении, начали надзорные мероприятия в центре.
Ранее из продуктов питания, зон контакта с пищевыми продуктами и имущества в центре были взяты пробы и переданы на лабораторное исследование, по результатам которого будет предоставлена дополнительная информация.